neděle 13. září 2020

Joanna SCHAFFHAUSEN : Jedna velká lež


Čtyřicet let stará vražda, která pro vyšetřující znamená více než tuší...

Jedna velká lež obálka knihy                               Autor: Joanna Schaffhausen
Žánr: krimi, detektivka
Série: Ellery Hathaway 3
  Vydáno: METAFORA 2020
      Originální název: All the Best Lies 2020
  Počet stran: 352ANOTACE
Agent FBI Reed Markham zasvětil život pronásledování nejzákeřnějších vrahů. Jeden zločin ale nikdy vyřešit nedokázal. Vraždu starou přes 40 let. Vraždu vlastní matky.

Camillu někdo brutálně ubodal, zatímco malý Reed ležel v kolébce jen o několik kroků dál, a lasvegaské policii se nikdy nepodařilo odhalit pachatele. Stopa vychladla 
a čas šel dál.


To se ale změní o 40 let později, když na povrch vypluje rodinné tajemství, které otřese vším, co Reed dosud věděl o svém původu, o rodičích i adoptivním otci, senátoru Angusi Markhamovi. Najednou se zdá, že se vrah celou dobu skrýval mnohem blíž, než si Reed myslel.


Jediný, komu se s tím může svěřit, je jeho přítelkyně z východního pobřeží, suspendovaná policistka Ellery Hathawayová. Ellery ví o rodinných problémech a psychopatických vrazích své. I ona žije ve stínu bolestivé minulosti a i ta její se ji poslední dobou pokouší dostihnout, takže přivítá možnost na pár týdnů opustit Massachusetts a přesídlit do horkého Las Vegas.


Daleko od domova a s nutností spolehnout se pouze jeden na druhého pomáhá Ellery Reedovi rozkrýt osud mladé Camilly a pokřivenou historii rodiny Markhamových. Oba si uvědomují, že na konci téhle cesty na ně čeká nebezpečný vrah – ten samý, který se tam ukrývá už skoro půl století. A je jim naprosto jasné, že po tolika letech se rozhodně nehodlá jenom tak vzdát.

*****
Po dosti šokující pauze, za což se nejen Vám, ale i nakladatelství omlouváme, jsme zpět a jak to vypadá, už natrvalo :D Knihy jsou přečtené, recenze napsané, což znamená, že resty splněné a jede se dál. Bohužel Katka měla lítání s prckem po lékařích, než se vůbec přišlo na to, co malého od narození trápí, že měla hlavu úplně někde jinde a já, přestože jsem měla přečteno, zapomněla přihlašovací údaje a pak nějak celý blog přeházela a zablokovala, což přidělalo trochu více práce. Přiznám se, jsem antitalent. Ale Kačenka dala vše do pořádku a já tak přicházím s recenzí na další thriller z MRAZIVÉHO LÉTA!!! Bohužel tentokrát bude recenze bez tradičního dějového shrnutí, protože můj talent jde v tomto případe stranou a sestra mi zakázala to raději psát, poněvadž vždy odhalím něco, co je důležité, nechápu jak to dělám :D  All the Best Lies | Joanna Schaffhausen | Macmillan      Amazon.com: All the Best Lies eBook: Schaffhausen, Joanna: Kindle Store  Joanna Schaffhausen on Apple BooksJak to vidím já - KLÁRKA

Čtyřicet let stará vražda.....

Rok se s rokem sešel a je tu další, v pořadí již třetí, pokračování detektivního románu americké autorky Joanny Schaffhausen v hlavní roli s houževnatou Ellery Hathaway, která se stále těžce vyrovnává s vlastním osudem... 

Stejně jako u všech autorčiných knih, patří i tato novinka mezi další realistická díla, která nepotřebují ke svému úspěchu krev, násilí a přespříliš akce. Naopak právě příběh působí, jako jeden z mnoha, o kterých se píše každý den v novinách. Je to příběh, který se může stát i ve vašem městě. Působí to moc obyčejně? Tak to si jen myslíte. Autorka zvolila sice o něco jednodušší pozadí, ale o to více si dává záležet na rozvoji hlavních i vedlejších postavách

Jedna velká lež navazuje na předešlou knihu Bez smilování, ve které si Ellery vyslouží během případu suspendování na dobu nezbytně nutnou, čehož využije její parťák Reed Markham, coby dobrovolnou výpomoc na případ, který mu už několik let nedává spát.

Hned na úvod se tak seznámíme s mladičkou Camilou, která zemřela za podivných okolností a doposud si nikdo z nich nedokázal poradit s jejím případem. Reedovi nevyřešený případ přidal nejednu vrásku a smrt mladé dívky ho pronásleduje i ve snu. Díky tomu sledujeme jednu detektivní zápletku, ano pouze jednu, jak jsem psala, jednoduchost je to, na co autorka sází a vychází ji bravurně, protože čím hlouběji se tato podivná detektivní dvojice boří do zákoutí příběhu, tím více se stává případ osobnější a Reed bohužel zjistí, že se zavražděnou je v příbuzenském vztahu a odhalí, že jeho život byla JEDNA VELKÁ LEŽ. Aby toho na čtenáře nebylo málo, připravila si autorka ještě nejedno ožehavé psychologické sousto pro traumatizující Ellery. Nejenže musí začít řešit svůj vztah s muži, jež je trvale poškozen únosem sériového vraha, ale také na scénu přichází otec, který si po smrti jejího bratra založil další rodinu, o které neměla ani zdání. Co si budeme říkat, to je na jednu křehkou, ale přesto houževnatou ženu víc než dost. 

Hlavní postavy Vám musí být sympatické, už jen z toho důvodu, jaké osobní pekla si v knize zažívají. Je asi pravda, že většina z nás netuší, co skutečně prožívají, ale autorka to prostě umí tak skvěle podat, že máte pocit, jako kdybyste tam zrovna byli a tu bolest cítili za ně.

Ne nadarmo má poslední kniha Jedna velká lež nejlepší hodnocení z celé série. Je to prozatím nejlepší autorčin počin po všech stránkách a já jsem moc zvědavá, jestli se Joanna Schaffhausen vydá na další jízdu nebo ji už nechá spát. Já osobně bych se dalšímu dílu nebránila :)


To největší dík patří nejen paní Havlové z GRADY / METAFORY 
Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE.

Zajímá Vás menší ukázka?
Tak to stačí zmáčknout ZDE.Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše

Joanna Schaffhausen

About The Author - Joanna Schaffhausen

Americká spisovatelka Joanna Schaffhausenová umí nejen psát, ale také zacházet se skalpelem, což se naučila během svého studia neurovědy. Má doktorát z psychologie, což odráží její dlouhodobý zájem o mozek - jak se vyvíjí a kolika různými způsoby se to může pokazit.
Předtím pracovala jako vědecký editor v oblasti vývoje léků.
Ještě předtím pracovala pro televizní zpravodajskou stanici ABC News jako redakční producentka, kde psala pro pořady jako World News Tonight, Good Morning America a 20/20. Žije se svým mužem a dcerou v Bostonu.

3 komentáře:

 1. Tak to zní dobře. :) Avšak od detektivek a thrillerů si teď dávám menší pauzu. :)

  OdpovědětSmazat
 2. Pěkná recenze :) Nevypadá to vůbec špatně, možná po knize taky kouknu :)

  OdpovědětSmazat
 3. Tak hlavně, že už je vše v pořádku a můžeme se těšit na další články. :)
  Mě osobně tahle kniha příliš nezaujala, ale recenze je moc pěkná. :)

  OdpovědětSmazat