neděle 20. září 2020

Holly JACKSON : Návod na vraždu pro hodné holky


Školní práce, která vás může zabít...


Návod na vraždu pro hodné holky
                               Autor: Holly Jackson
Žánr: YA
  Vydáno: COSMOPOLIS 2020
      Originální název: A Good Girl's Guide to Murder,2019
  Počet stran: 368ANOTACE
Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen.

Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?

*****
Sakra, sakra, sakra. To není prostě možný. Kurňa. Co tohle je? To jako vážně? Ty vo... Dámy a pánové. Nejenže jsem se dala po x letech do čtení YA knihy, ale také snad poprvé v životě budu knihu pro mladistvé vychvalovat až do nebes, poněvadž to byla prostě pecka. Navnadila jsem Vás? Chcete se dozvědět o dokonalé novince Návod na vraždu pro hodné holky víc? Tak pozorně čtěte !!
          A Good Girl's Guide to Murder by Holly Jackson: 9781984896360 | PenguinRandomHouse.com: Books  A Good Girl's Guide to Murder: Amazon.co.uk: Jackson, Holly: Books    A Good Girl's Guide to Murder (German Edition) - Buy Online in Burundi. | [missing {{category}} value] Products in Burundi - See Prices, Reviews and Free Delivery over 128,000 FBu | Desertcart


Nech minulost minulostí, Filipo

Před pěti lety se v malém městečku stalo ohromné neštěstí. Zmizela krásná a populární středoškolačka Andie Bellová. Tělo se sice nikdy nenašlo, ale policie měla jasno. Někdo ji zabil. Někdo blízký. Její přítel, Sal Singh. Ten jediný musí mít motiv. Kdo by taky jiný zabíjel nejoblíbenější dívku ze školy. Pro policii bylo dostačujícím doznáním jeho sebevražda a poslední sms nalezena v telefonu. Jeho přiznání.  

Nikdo z městečka nepochyboval, že by vrahem mohl být někdo jiný. Nikdo až na Filipu, zkráceně Pipu, a jeho rodinu. Pipu trápila Salova smrt celých pět let a těžce nesla, že nemůže jeho nevinu dokázat. Až nyní se ji naskytla výborná šance. Závěrečný projekt na střední škole. 

Při náročném pátrání ji nepomáhá nikdo jiný, než Salův bratr Ravi, na kterého si stále ukazuje celé město prstem, který netouží po ničem jiném, než očistit dobré jméno svého bratra a své rodiny, která si toho za tu dobu vytrpěla už dost. Ze začátku nevinné pátrání se ale postupem času ukazuje jako životu nebezpečné neboť skutečný vrah nebo alespoň komplic netouží po odhalení pravdy a Pipě půjde nejednou o holý krk....


Ani nevím, kde vlastně začít...

Když jsem knihu držela v ruce, vůbec jsem netušila, jaky YA skvost je v knize schován. To, že YA knihy už dávno ve svém věku nečtu, nečetla jsem tedy ani dříve, je asi všem jasné. Ale téhle knize jsem prostě nemohla odolat. A víte proč? Protože to je první detektivní/thrillerová/krimi YA kniha, která se mi dostala do rukou a vzhledem k tomu, že tento žánr je prostě moje parketa, jsem musela prostě knihu prubnout. 

Už na první pohled je kniha pro čtenáře velmi poutavá. Zajímavá obálka, měkká vazba, ani široká či hubená kniha a co teprve její obsah. Jednoduchá detektivní zápletka z prostředí studujících středoškoláků, která odpovídá četbě pro mladistvé, ale věřte mi, že si ji užije i nejeden dospělý čtenář, poněvadž svým příběhem a vývojem předčí nejednu detektivní a thrilerovou knihu. 

Pipino pátrání sledujeme nejen díky samotnému příběhu, ale také prostřednictvím několika pracovních protokolů, které Pipa zpracovává do svého školného projektu. V těchto protokolech nalezneme nejen shrnutí získaných informací či plánovaných akcí, ale také zde na nás čekají telefonní přepisy, výslechy podezřelých a mnoho dalšího. Už díky tomuto originálnímu prvku, je kniha pro čtenáře o mnoho zajímavější než tradiční detektivní zápletka. Stojíte totiž stejně jako Pipa uprostřed změti informací, které musíte do sebe poskládat tak, aby vše zapadlo do posledního kousíčku. Žádná informace před Vámi není zatajena a musíte tak vycházet ze stejných informací, které má Pipa sama. Já nevím jak ostatní čtenáři, ale já si připadala jako detektiv :D

Hlavní hrdinové, v tomto případě Pipa a Ravi, jsou zajímavou ,,detektivní" dvojicí, které musíte prostě fandit. Nesmíte ovšem zapomínat, že jejich chování nebude vždy odpovídat Vašim představám a je velmi možné, že Vám někdy bude jejich chování připadat až moc naivní, dětinské či nemístné. Ale víte co? To k tomu zkrátka patří. Je to přeci v první řadě kniha pro mladistvé. Nicméně já sama za sebe můžu říci, že Pipa mi na rozdíl od jiných postav nelezla vůbec krkem a praštit jsem ji snad nechtěla ani jednou. 

Necelých 370 stránek mi před očima uteklo jako voda a ke konci jsem si ani vlastně nepřála, aby kniha skončila. Skvěle se mi četla, vraha jsem odhalila tak nějak napůl a bylo to ten správný oddech, který jsem potřebovala na další četbu. 

Jen pro zajímavost. Kniha si mě získala už na straně 29, kde se autorka zmínila o České republice a přirovnání To je buřt :D Přišlo mi to tak milé, až jsem věděla, že knihu nikdy nikomu nedám :D

Když porovnám všechny YA knihy, které jsem ve svém životě četla, patří Návod na vraždu pro hodné holky mezi tu nejlepší YA knihu v mém životě. !!!!!


PS: A víte, že je kniha první knihou z chystané trilogie? :D:DTo největší dík patří nejen paní Havlové z GRADY / COSMOPOLIS 
Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE.

Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše

Holly Jackosn

Holly Jackson (@HoJay92) | Twitter

5 komentářů:

 1. To zní naprosto dobře. :) A zrovna YA, která tě naprosto chytila, to je dost co říct. :D

  OdpovědětSmazat
 2. Soouhlasím. Je výborná! Doufám, že se od autorky dočkáme v češtině i dalších knih! :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Knihu mám doma a už se nemůžu dočkat, až se do ní pustím. Zvlášť po všech těch do nebe vynášejících recenzích. :) O tom, že se jedná o první díl trilogie slyším poprvé, takže děkuji za příjemné info. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Na tuhle knížku poslední dobou narážím úplně všude, což mě vede k názoru, že bych si ji asi měla přečíst taky :D Pěkná recenze :)

  OdpovědětSmazat
 5. O knihe som už počula a pomerne ma zaujala ako námetom, tak aj dobrými hodnoteniami :-)

  OdpovědětSmazat