neděle 16. srpna 2020

Angela MARSONS : Osudný slib


Stojí za vraždou tajný karetní spolek??? 


Osudný slib obálka knihy

Žánr: Thriller, krimi, detektivka
Série: Kim STONE 9
  Vydáno: KALIBR 2020
  Originální název: Fatal Promise (2018)
  Počet stran: 368ANOTACE
Tým kriminalistů pod vedením inspektorky Kim Stoneové se jen pomalu vzpamatovává z tragické ztráty jednoho z nich, když je pověřen novým případem. V místním lesíku byl nalezen brutálně zavražděný muž a jeho totožnost Kim šokuje – je jím doktor Gordon Cordell, který figuroval v předchozím vyšetřování smrti dívky v elitní soukromé škole. Gordon měl pestrou minulost, ale kdo by ho chtěl zabít? Pár dní nato se po těžké autohavárii ocitne v ohrožení života i Gordonův syn. A Kim ví, že tohle už nebyla náhoda. Další nález mrtvoly to jen potvrdí – tentokrát čelí sériovému vrahovi, možná nejnebezpečnějšímu, s jakým se kdy setkala. Ve zběsilém tempu si vrah připisuje jednu oběť za druhou – a zdaleka ještě neskončil.

*****
Po dosti šokujícím konci předešlého dílu Skryté karty, jsem netrpělivě vyhlížela pokračování mé ze srdce oblíbené a velmi dobře rozjeté série s Kim Stone. Naštěstí jsem nemusela čekat příliš dlouho a má zvědavost mohla být konečně ukojena. Splnila autorka moje očekávání, nebo se tentokrát s Osudným slibem dostavilo zklamání?


Hej, Nekevine!

Kim Stone se zotavuje po zranění, které si způsobila během svého posledního případu, ale její fyzické zranění se nedá srovnat s tím duševním po smrti jejího kolegy, Dawsona. Od jeho smrti uběhlo teprve pár týdnů a ona si je plně vědoma toho, že v týmu už nikdy nic nebude fungovat tak jako dříve. 

Přestože se Kim snaží zapomenout, osud tomu chtěl jinak a hned její první případ po návratu do práce je vražda doktora Cordella, jež byl zodpovědný za nepovolené a utajené interupce pro tajný ,,karetní spolek" PIK. Než Kim a Bryant dokáží potvrdit spojitost pik a vraždy Cordella, na scénu přichází podivná nehoda Cordellova syna a další mrtví. 


Zatímco Bryant a Kim soustředí veškerou svoji pozornost na odhalení pravděpodobně nejděsivějšího sériového vraha, jakého kdy poznali, Stacey se s novým náhradníkem za zemřelého Kevina Dawsona,Penne, soustředí ve svém volném čase na případu pohřešované náctileté dívky, která zmizela po hádce se svoji nejlepší kamarádkou a dle matky ji hrozí jistá smrt, pakliže si v blízké době nevezme všechny svoje léky. Poradí se Stacey se svým prvním samostatným případem? Najdou Kim a Bryant vraha dříve než vyvraždí celou Cordellowu rodinu?  Fatal Promise - Angela Marsons - Megaknihy.cz      Fatal Promise: A totally gripping and heart-stopping serial killer ...Jak to vidím já - KATKA ¨

Shari Lapena se každou knihou jen a jen zdokonaluje 

Angela Marsons zásobuje letos své čtenáře jednou knihou za druhou a já osobně, coby velký fanda, jsem nesmírně vděčná za každý nový díl se suverénní vyšetřovatelkou Kim Stone. Osudný slib je v pořadí již devátým pokračováním britské krimi série a je to snad poprvé, kdy se po dočtení  knihy od této britské autorky dostavilo i zklamání.  Nicméně to rozhodně není až tak velké zklamání, že bych nad dalším dílem ohrnovala nos :D

Angela Marsons se drží své předlohy a její knihy stále obsahují velké množství krátkých kapitol, které udržují čtenáře nejenže v neustálém pozoru, ale příběh se dostává do příjemně ubíhajícího čtenářského tempa. Zde bych se nebála Angelu Marsons přirovnat k Shari Lapeně, nebo spíše Shari Lapenu k Angele Marsons, a mně osobně tento styl ke Kim Stone prostě sedí. 

Osudný slib mírně navazuje na předešlý případ s tajným karetním spolkem, jež se vyznačuje poměrně velkou mocí a zrada spolku se trestá smrtí. Ten je v příběhu ale tentokrát schován do pozadí a na hlavní scénu se dostává pátrání po vraždě bývalého člena tajného spolku PIK. Přestože mě předešlý díl opravdu bavil, byla jsem ráda, že se kniha věnuje také něčemu dalšímu a není následující díl jen pokračováním jednoho a toho samého případu. Na druhou stranu věřím tomu, že se spolkem jistě autorka ještě neskončila. Tím jsem si naprosto jistá. 

Jak jsem již psala v úvodu,  v této knižní novince sledujeme dvě detektivní pátrání, přičemž první sledujeme pod vedením zkušené detektivní dvojice Kim a Bryanta a druhé čím dál tím více schopnější Stacey a nováčka Penna. Mně osobně se mnohem více líbilo spíše vedlejší linie pátrání po nezletilé dívce, přestože jsem od začátku věděla, jaký byl důvod jejího zmizení, jen jsem se nějakou dobu nemohla dopátrat toho, jak vlastně přesně zmizela. Jsem ale holka šikovná a odhalila jsem v tomto případě úplně vše. Co se týká hlavního vyšetřování, nevím proč, ale nebavilo mě tolik, jak asi dle autorčina záměru mělo. Zpestřením celé knihy jsou navíc kapitoly, kde čteme myšlenky vraha, což bohužel nebylo příliš originální, protože pokud mi hlava ještě slouží, není to poprvé, co se autorka k podobnému počinu schýlila. To by nebyl až zas takový problém, ale v této knize se to dle mého minulo účinkem. Ale to je jen můj názor. 


Je velmi zajímavé prožívat s jednotlivými postavami jejich pokusy o vyrovnání se se smrtí kolegy - Dawsona. Z Kim se na nějakou dobu stane opět ta zatrpklá, přísná a především nevyzpytatelná detektivka, na kterou jsem byla zvyklá v prvních dílech. Bryant se naopak snaží se smrtí svého kolegy vyrovnat spíše s humorem a svoji smířenost se snaží přehodit i na Kim, což se docela mine účinkem a můžeme tak sledovat jejich neustále napjatý vztah. A nakonec zde máme Stacey, která je cokoliv, jen ne podrazácká potvora, ale jak budete mít šanci vidět, bolest dokáže změnit i ty nejhodnější lidi na světě.

Nemyslím si, že by Osudný slib byl nejslabší knihou z celé série, ale je těžké navázat a vyrovnat se předešlému dílu, ve kterém zemře jedna z ústředních postav knihy. Já coby fanoušek bych očekávala větší emoce, lepší případ a ne okoukané fráze. Ale abych byla upřímná, pátrání po nezletilé dívce má své grady a především to správně překvapení. A náhradník Dawsona si mě zde doslova omotal kolem prstu

Na závěr se možná sluší a patří říci, že ačkoliv to není autorčina nejlepší kniha ze série, není to ani ta nejhorší. Je to prostě a jednoduše opět naše úžasná Angela MARSONS!

 

Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Další autorčiny knihy 
   Skryté karty Angela MARSONS


Výsledek obrázku pro angela marsons
Angela Marsons pochází ze středoanglické průmyslové oblasti Black Country, kde dodnes žije se svou partnerkou, labradorem a upovídaným papouškem. Debutovala v žánru společenských románů, poté se začala věnovat kriminální próze a napsala Němý křik, první případ Kim Stone. Ten zaznamenal fenomenální úspěch: déle než měsíc vévodil žebříčku bestsellerů britského amazonu, periodik a zařadila ho mezi deset nejlepších krimi roku. Ještě téhož roku vydala Angela druhý a třetí Kimin případ, Ďábelské hry a Tichou modlitbu, o rok později další čtyři díly, Otevřený hrobPokrevní pouta, Pohřbenou pravdu a Zlámané kosti. Její napínavé příběhy si oblíbili čtenáři ve více než dvaceti zemích, s prodeji překračujícími tři miliony výtisků se stala jednou z nejúspěšnějších  současných britských autorek krimi. 

4 komentáře:

 1. Nevím, jestli bylo úplně nejlepší si přečíst, že zemřel Dawson, ale co. Zatím jsem četla jen první díl, takže do osmičky to zapomenu :D Jinak Angela mě svým prvním dílem také upoutala ke knížce a těším se na další její díly. Tento určitě nebude o nic horší, ale uvidím, jak se mi nakonec bude zamlouvat :D

  OdpovědětSmazat
 2. Nad touto sérií uvažuji. Už je to delší doba, co mě zaujala, a co chci zkusit pořádnou detektivku. :D

  OdpovědětSmazat
 3. Pěkná recenze, na knihy jsem už narazila, ale zatím jsem je přešla. Ale teď si říkám, že jim možná šanci dám :D

  OdpovědětSmazat
 4. A sakryš, tak teď vím víc, než bych chtěla. No nevadí. Musím se brzy do Angely zase pustit. Jen jsem zmatená... o té Lapeně to je asi omyl, ne? V tomto článku :)

  OdpovědětSmazat