pátek 24. července 2020

Shari Lapena : Jeden z nás


Jak dobře vlastně známe své sousedy??? 


Jeden z nás obálka knihy

Autor: Shari Lapena
Žánr: Thriller, pro ženy
  Vydáno: KALIBR 2020
  Originální název: Someone We Know (2019)
  Počet stran: 280

ANOTACE

Nový strhující psychothriller z pera bestselleristky Shari Lapeny, mistryně nečekaných zvratů.
Udržet tajemství mezi sousedy, kde každý každého zná, může být těžké. Vražedně těžké... Ovzduší na poklidném newyorském předměstí, kde jsou k sobě všichni milí a vstřícní, rozvíří anonymní dopis zanecha
ný v jednom z domů. „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“ Čí je to syn? A co mohl odhalit? Dohady a podezření na sebe nenechají dlouho čekat. Pak je však jedna z místních žen nalezena mrtvá – a tento objev strhne lavinu napětí. Kdo ji zabil? Kdo ví víc, než říká? A mohl to být opravdu jeden z nás?

*****
Mistrně nečekaných zvratů a šokujících odhalení Shari Lapena je po necelém roce zpět a přichází po svém poslední románu Nevítaný host s další knižní novinkou, jež si od autorky vysloužila název Jeden z nás.  V originále se kniha jmenuje Someone We Know a přiznám se, že tento název mnohem více vyjadřuje myšlenku celé knihy nežli ten český, ač na první pohled vyjadřují oba názvy skoro to stejné, není tomu tak.....


Jeden z nich je vrah, ale kdo?

Poklidný život na newyorském předměstí naruší nález mrtvého těla jednoho z nich. Ženy. Manželky. Sousedky. Tělo bylo nalezeno jen několik týdnů po ohlášení zmizení jejím manželem. Tehdy když kráčel na policejní stanici ještě netušil, že toho bude navždy litovat. Policie totiž velmi rychle namířila svůj hledáček právě na něho, protože dle všeho věděl o tom, že je mu jeho nádherná žena nevěrná a není lepší motiv vraždy nežli nevěra.

Zatímco policie usilovně vyšetřuje a hledá důkazy k dopadení vraha mladé ženy, dostává několik obyvatel předměstí velmi podivný dopis, jež jim oznamuje, že u nich doma došlo k loupání. Dopis je o to podivnější, že ho nepsal sám pachatel, ale jeho matka. 

Dopisy a smrt krásné Amandy odkryjí tajemství obyvatel, které by si nejraději s sebou vzali do hrobu. Bohužel jejich přání nebude vyslyšeno a musí čelit tváří tvář kruté realitě, jež může zničit život nejednoho z nich. Od této doby se na předměstí valí lavina plná lží a intrik a každý z nich je potencionální vrah..Kniha Someone We Know - Shari Lapena | knizniklub.cz  Someone We Know - Shari Lapena od 400 Kč - Heureka.czJak to vidím já - KATKA ¨

Shari Lapena se každou knihou jen a jen zdokonaluje 

V pořadí již čtvrtá kniha kanadské autorky je dalším krásným kouskem do každé knihovny a milovnice této autorky. První dvě její knihy byly skvělým, přesto ne úplně dokonalým, startem a úvodem nejen na českém trhu. Mně osobně si autorka získala až svojí třetí knihou - Nevítaný host - jež se celý nesl v duchu tradiční britské detektivky alá Agatha Christie. To byla trefa do černého a od té doby dle mého názoru patří Shari Lapena k autorkám, které prostě umí psát!

Shari Lapena se již v předešlých knihách představila coby přímočará autorka jednoduchých vět, spojení a stylem bez zbytečných odboček a ozdobných vět. Kniha Jeden z nás se navíc pyšní také bravurně vytvořenou atmosférou, se kterou si autorka pohrála do nejmenšího detailu. Krátké navazující kapitoly a převážně vždy otevřené konce prostě nutí čtenáře do dalšího a dalšího čtení. Není proto div, že jsem knihu zvládla na jeden zátah a následující den potichu trpěla, protože synáček se rozhodl vstávat poměrně brzo a ještě s ne příliš dobrou náladou. 

V porovnání s předešlou knihou se autorka navrací zpět k otevřené komunitě malého městečka a předměstí, kde se každý zná s každým, poněvadž mám pocit, že jí osobně sedí mnohem více. Já bych nebyla vůbec zklamaná, kdyby se v další knize vrátila zpět k uzavřenému a omezenému kruhu lidí, kde se lidé příliš neznají, tak jak tomu bylo v Nevítaném hostu. 

Dějová linka je značně bohatá na spletitost vztahů a jejich rozmotávání udělá radost veškerému dámskému osazenstvu, které se rádo šťourá v životech na první pohled dokonalých rodin. Přiznám se, že tohle tentokrát bavilo i mě. :D Asi to bude stylem, kterým autorka tyto rodinné vztahy podává nebo se na té mateřské už začínám nudit. 

Poměrně značným krokem vpřed se stávají knižní hrdinové, jež nepůsobí tolik ploše a jednoduše jak v předešlých knihách. Naopak je zde nádherně vidět vývoj jednotlivých postav, jež se pod vlivem stresu hroutí. Jak jsem již psala, autorka se každou knihou jen a jen zlepšuje. 

Co ovšem shledávám jako menší trhlinku v dokonalosti je až příliš okaté podsouvání vraha. Nemůžu bohužel napsat nic konkrétnějšího, ale já osobně jsem vraha věděla už někdy odd čtvrt knihy. Nejsem si úplně jistá, že to byl autorčin záměr a mám tak trochu pocit, že to pouze nedomyslela, což je trochu na škodu, protože jinak kniha byla svěží, rychlá a napínavá. 

Prozatím poslední autorčina kniha se opět navrací k thrillerovým kouskům namísto předešlé detektivní pecky. Velmi oceňuji autorčinu snahu o zlepšení ve vývoji postav, vytvoření atmosféry a dokonalým promyšlením fungování komunity. Vše do sebe skvěle zapadalo a já s nadšením knihu jen a jen doporučuji nejen fanouškům Shari Lapeny, ale také milovníkům thrillerových kousků z předměstí...


MOJE HODNOCENÍ :
 

Jak to vidím já - KLÁRKA


Zdravím všechny :)

Po intenzivním tříměsíčním maratonu čtení jsem musela i já na chvíli vypnout a své večery trávila vyždímaná se seriálem Zoufalé manželky. Pak ale na mě uhodila úžasná sestřička, nestíhá tolik číst a nechce aby blog upadl v zapomnění. Ale bohužel jsme se nějak špatně domluvily a nakonec jsme opět přečetly stejnou knihu a tak je na světě další naše dovjrecenze na úžasnou novinku od Shari Lapeny - Jeden z nás. No a jsem na tom asi stejně jako Káťa, protože kniha byla přečtená na jeden zátah :D

Autorčiny předešlé knihy byly dobré, ale Jeden z nás je prostě špička a je to jednoznačně autorčina nejlepší kniha. Od Lapeny jsem četla nejprve Manželé odvedle, které mi půjčila Káťa. Kniha se mi docela líbila, ale byl to pro mě spíše průměr. Někdo v cizí domě mě lehce zklamal a já přemýšlela, jestli chci ještě od autorky vůbec něco číst. Nevítaného hosta jsem ani nepokoušela číst, protože jsem věděla, že je to spíše detektivka a na ni jsem neměla chuť. PO doporučení sestry a našem omylu jsem ale vzala Shari Lapenu na milost a dobře jsem udělala!

Kniha obsahuje poměrně dost hlavních i vedlejších postav, i když v tomto případě těžko říci, kdo je hlavní a vedlejší. I tak přes množství postav byla orientace snadná a nedocházel k prohazování postav, jmen a situací, což má za příčinu také množství krátkých kapitol bez zbytečných řečí okolo. Je možné, že ne vše bude ze začátku dávat úplně smysl, což netrpělivé čtenáře asi vytočí doběla, ale chce to čas, věřte mi. Pak vůbec nebudete litovat toho, že jste si na rozuzlení počkali a především, to napětí za to stojí!

Za zmínku stojí výborně propracované charaktery postav, které mi v příběhu krásně seděly, až na manžela zavražděné. Ten by byl od prvního okamžiku opravdu nesympatický a já tajně doufala, že buď umře taky nebo je vrah a skončí za mřížemi. Jestli mé vroucí přání vyplnilo bohužel nemůžu prozradit. Ale možná i tohle Vás naláká k otevření této pecky. 

Se sestrou musím jen a jen souhlasit, že vrah byl jasný opravdu hned, jakmile se na scéně objevil. To byla trochu škoda, ale rozhodně to nebyl žádný důvod k tomu, abych knihu přestala číst, protože co kdybych se spletla a autorka měla v kapse ještě několik překvapení, že?


Prozatím autorčina poslední kniha se mi velmi líbila a jsem moc ráda, že jsem dala autorce ještě šanci. Za brzké odhalování vraha dávám knize stejné hodnocení jako Káťa. 


MOJE HODNOCENÍ :
 

Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Další autorčiny knihy 
 Nevítaný host Manželé odvedle bazar | Databáze knih  
Výsledek obrázku pro SHARI LAPENA

Shari LAPENA

Shari Lapena, bývalá právnička a učitelka angličtiny, je spisovatelkou na plný úvazek. Debutovala titulem Manželé odvedle (2016), který se stal psychologickým thrillerem roku, vydaným ve 35 zemích. Zaujal zejména nečekanými zvraty. a to až do poslední strany. Podobně laděný je i další autorčin román Někdo cizí v domě.


4 komentáře:

 1. Tak to vidím na další knížku do seznamu :)

  OdpovědětSmazat
 2. Od autorky jsem zatím nic nečetla, ale její knihy mě lákají. :) Obě recenze jsou povedené a dobře se mi četli. Souhlasím, že poznat vraha v první třetině asi není ideální...

  OdpovědětSmazat
 3. Tuto knihu mám v plánu od chvíle, co jsem si tuto autorku oblíbila. Ale ještě než se do ní pustím, tak si chci přečíst Manželé odvedle. :D

  OdpovědětSmazat
 4. Parádní dvou recenze - a hezky jste se shodly, holky :)
  I mě se tahle autorčina novinka tuze líbila. A vraha jsem teda do poslední chvíle správně netipla, takže mě kniha přišla krásně záhadná.

  P.S. Jen pro informaci, můj blog jsem přesunula na novou adresu: http://mermaidinctecikoutek.blogspot.com/.

  OdpovědětSmazat