úterý 23. června 2020

Nikola KLANICOVÁ : Kouzlo psané rukou


Vstupte do pohádky a objevte kouzlo kaligrafie..


Žánr: knihy pro děti 
 Vydáno: GRADA  2020
 Počet stran: 136
               
ANOTACE
Vstupte do našeho pohádkového příběhu, v němž se kouzla a čáry i souboj dobra a zla odehrávají na pozadí kaligrafie.
Pohádka vypráví o neobyčejné cestě za tajemstvím záhadného písma na čarovném pergamenu. Děti se učí psát zcela spontánně (spolu s hlavní hrdinkou Mirou) od kouzelných bytostí. Písemné předlohy jsou součástí
 ilustrací a prohlubují manuální zručnost, schopnost soustředění a smysl pro detail. Na předsádce čtenáři najdou návod k tahům pro každou kapitolu a také rady, jak dosáhnout hezkého výsledku.
Tak si každý sám dotvoří tuto jedinečnou knihu, do které se opravdu může čmárat a psát. Příběh je napsaný krásným jazykem a výjimečným způsobem propojuje dětem důvěrně známou současnost s mystickým světem. Ozřejmuje nejen smysl ručního psaní, ale i úcty k přírodě a k dědictví minulosti.


*****

Po  dlouhé době je zde recenze na dětskou knihu - novinku z nakladatelství GRADA - Kouzlo psané rukou. Pohádkový příběh nás provází po neobyčejné cestě za záhadným písmem, díky které se naučíme zcela spontánně psát. No a mně teď nezbývá nic jiného než se zeptat, dostála kniha svého slibu? 


Krasopis | Nikola Klanicová
Tajemství pergamenu 

Kouzlo psané rukou není jen tak nějaká dětská kniha, jak se na první pohled může zdát. Ano, je pravda, že v sobě ukrývá dětský kouzelný příběh, obsahuje nespočet nádherných obrázků a čmáranic a v příběhu najdeme také pohádkové nadpřirozeno. Ale to není všechno! Kniha má své čtenáře totiž také něco naučit. A v tom je tato kniha opravdu velký originál.

V dětském příběhu sledujeme Mirabel následující motýla, jež ji dovede až do parku k Diamantové paním která má pro Mirabel pergamen a najednou zmizí. Malá Mira má před sebou nelehký úkol. Chce zachránit Diamantovou paní a navrátit ji zpět do světa, ale k tomu potřebuje umět opsat záhadné kouzlo z pergamenu. Aby dokázala toto kouzlo napsat musí projít dalekou trnitou cestu až za paní Koen, jež již naučí Kouzlo psané rukou  - Kaligrafii.


Jak už jsem se zmínila výše, kniha je originální kousek mezi pohádkovými a naučnými knihami pro děti. Příběh v sobě ukrývá poselství a jak to tak také v pohádkách bývá i ponaučení. Bohužel mám pocit, že pro děti je příběh až moc komplikovaný, a to počítám s tím, že i devítiletí s tím budou mít problém. Při čtení jsem já osobně měla pocit, jako kdyby autorka psala pohádku tak, aby seděla na její psaní a nedívala se nalevo a napravo. Kniha tak bohužel lehce postrádá hlavu a patu. Navíc dějová linka je taková nedomyšlená a nepropracovaná, jak jsem dle anotace očekávala. 

S tím souvisí také moje zklamání s obsahem knihy jako takové. Pominu-li samotný příběh, čekala jsem prostě něco víc. Anotace mě nalákala na učení krasopisného písma a já se nemůžu zbavit pocitu, že ve skutečnosti to tak vlastně nebylo. Na procvičování je pro děti urputně malý prostor, což z pohledu učitelky je fatální chyba a z pohledu matky a tety je to spíše knižní nedostatek, který vyřeší papír navíc. Nicméně v knize si několikrát vyzkoušíme jak psát jednotlivá písmena, ale takové to klasické navazování je spíše intuitivní a zde vidím další problém, protože mnoho dětí v současné době tuto intuici a samostatnost postrádá. 

Pozitivem na knize naopak shledávám dokonalou ilustraci a grafické zpracování. Je jedním slovem kouzelné. K příběhu se hodí a kresba je netradiční a přesto výstižná. Já osobně po otevření knihy jsem si ihned vzpomněla na putování Froda a Sama z Pána prstenů, poněvadž hned na úvod na své čtenáře čeká mapa putování Mirabel, která jako kdyby z oka vypadla hobitům z filmu.

Příběh je psán bezpatkovým a dostatečně velkým písmem, což zdůrazňuji z toho důvodu, že je vhodné i pro žáky s dyslexií, a to nebývá tak úplně zvykem. 

Co na závěr ke knize říci. Kouzlo psané rukou není špatná kniha, to vůbec ne, ale na základě anotace jsem - a to určitě nebudu jediná - očekávala úplně něco jiného, což mě trochu mrzí. Kniha je určená převážně dětem, ale zde se sluší a patří napsat, že určitě starším dětem devíti let a pak by neměl být žádný problém :)To největší dík patří paní Havlové z GRADY  :)


Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 
Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Nikola Klanicová - Nakladatelství JOTA
Nikola Klanicová se věnuje profesionálně kaligrafii 14 let. Její ateliér Krasopis je zaměřený na užitou kaligrafii. Západní kaligrafii studovala u Miluše Pokorné, Monicy Dengo a Yvese Leterme. Je členkou CIAC Centro Internazionale Arti Calligrafiche e del libro v Itálii a The Society of Scribes & Illuminators ve Velké Británii.¨

V roce 2013 založila Českou kaligrafickou asociaci, jejímž cílem je organizovat kulturní a vzdělávací aktivity zaměřené na kaligrafii a šíření povědomí o kulturním odkazu ručního písma. Vede kaligrafické kurzy, je odbornou konzultantkou Národního památkového ústavu při přípravě edukačních programů zaměřených na ruční písmo. Nedílnou součástí její tvorby je literární činnost, píše eseje a prózu.

Ve své umělecké tvorbě považuje písmo za jedinečný vzor, kterým se člověk projevuje v časoprostoru. Její obrazy jsou ve sbírkách Muzea současné kaligrafie v Moskvě a Ziya Art Center v Berkeley.

5 komentářů:

 1. Knihu jsem nedávno dočetla a na sepsání recenze se ještě připravuji. ;) V podstatě s tebou souhlasím, i já jsem byla celkem zklamaná. :)

  OdpovědětSmazat
 2. Je tedy originálně zpracovaná. :) Zrovna nedávno jsem zabrousila do dětských knížek a za mne mohu říci, že spokojenost. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Já jsem nad ní přemýšlela, ale asi jsem ráda, že jsem ji nebrala. Super recenze :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Vypadá to moc hezky a originálně :) Akorát nejsem cílová kategorie a ani ted nemáme v rodině žádné dítě ve vhodném věku, které bych knížkou mohla potěšit :)

  OdpovědětSmazat
 5. Pěkně zpracovaná knížka, pro děti určitě super :) Dobrá recenze!

  www.lucyvillain.blogspot.com

  OdpovědětSmazat