úterý 2. června 2020

Hilly MARTINEK : Med v hlavě, marmeláda v srdci

Příběh plný lásky a oddanosti...


Med v hlavě, marmeláda v srdci obálka knihy
Žánr: román
 Vydáno: METAFORA   2020
  Originální název: Marmelade im Herzen (2018)
Počet stran: 272
               
ANOTACE
Tilda žije s manželem Philippem, úspěšným právníkem, a dvěma dětmi v Hamburku. Vede docela spokojený život, jen někdy se jí zmocní pocit prázdnoty; jako by v jejím životě něco chybělo, jako by v něm byla velká černá díra, a ptá se sama sebe, co jí vlastně brání být doopravdy šťastná. Tyhle myšlenky však vždycky rychle odežene. Život běží dál ve vyjetých kolejích, dokud si jednoho dne neuvědomí, že její otec Niko v poslední době nápadně často zapomíná. Tohle už jednou zažila. Zmocní se jí strach. Strach, že by to mohl být počátek stejné nemoci, kterou trpěl dědeček Amandus a která jí ho vzala, když byla ještě malá.

Tilda vyhledá své deníky ze svého dětství a při jejich četbě se ponoří do vzpomínek. Znovu je jedenáctiletou dívkou plnou odvahy, lásky a touhy po dobrodružství a vzpomíná na poslední léto s dědečkem, který onemocněl Alzheimerovou chorobou — na nejbláznivější, nejsmutnější a nejintenzivnější období svého života. Všechno začalo, když zemřela babička… Dojemný příběh o rodině a bezpodmínečné lásce, jež dokáže (byť jen na chvíli) zpomalit neúprosný osud.

Román scénáristky filmu Med v hlavě sleduje jeho oblíbené hrdiny a na pozadí příběhu plného lásky nabízí také poznatky o životě lidí s Alzheimerovou nemocí.


*****

Nejnovější přírůstek z edice 7lásky pochází od německé autorky Hilly Martinek, která čerpá z vlastních poznatků, kdy se rodina stará o  člena v domácnosti s Alzheimerovou chorobou. Humorný a zároveň dojemně laděný román přináší hluboký příběh o velkém srdci naplněném láskou, jež dostal jméno Med v hlavě, marmeláda v srdci,, Navždy tě budu milovat"

Marmelade im Herzen von Hilly Martinek (2018, Taschenbuch) günstig ...  Marmelade im Herzen: Roman: Hilly Martinek: 9783328102588: Amazon ...


Vzpomínky na to krásné a bolestné...

Med v hlavě, marmeláda v srdci. Co o téhle knize říci (napsat),  aby to vystihlo tu krásu a poselství celé knihy. Nečekala jsem, že ve mě kniha zanechá takové pocity, protože zprvu tomu vůbec nic nenahrávalo. V knize se ocitáme díky hlavní hrdince Tilde a jejímu manželovi Phillipovi uprostřed Hamburku, kde žijí se svými dvěma dětmi. Zatímco Phillip je úspěšný právník v rodinné firmě a zajišťuje rodinu především po finanční stránce, Tilda je víceméně doma s dětmi a vypomáhá svému tchánovi s účetnictvím. Nic světoborného, co by ji samotnou uspokojovalo, přesto žije život, na který si nemůže stěžovat, nebo snad ano?

Tilda má po smrti matky na světě pouze sestru a otce a ten ji poslední dobou přidělává čím dál tím větší starosti. Zapomíná na domluvené schůzky, ztrácí věci, zapomíná, kde co má a je celkově takový roztržitý. Díky tomu se vzpomínkami za pomocí svých deníků vrací do doby svého dětství, kdy zažila nespočet vtipných,, zajímavých a bohužel i smutných příběhů se svým dědečkem trpícím Alzheimerovou chorobou. Jsou snad tyto otcovy problémy náznakem přicházející nemoci nebo jde jen o nevinnou roztržitost?


Skutečný obdiv...

Knižní romantická novinka je plná smíchu, radosti, lásky, oddanosti, ale také smutku, bolesti, slz a smrti. My, kteří nemáme žádné tušení, jaké je se starat o osobu blízkou trpící Alzheimerovou chorobou, můžeme pouze obdivovat sílu, trpělivost a oddanost, jež překypují rodinní příslušníci snažící se zpříjemnit poslední okamžiky nemocnému umírajícímu člověku. Hlavní hrdinka Tilda není výjimkou. Silná žena, která už od dětství dokázala na svůj věk neskutečné věci, kdy se starala o svého dědečka. 

Kniha je rozdělená na velmi krátké kapitoly, kterých je asi něco okolo padesáti, obsahující střípky vzpomínek z Tildina dětství a současného života. V jedné chvíli před námi stoji sebevědomá a dospělá žena v druhé maličké a zvídavé děvče. Těžko říci, kterou z nich jsem měla já osobně raději, ale obě mi byly velmi blízké. Navíc na to, kolik bylo malé Tildě bojovala s osudem života velmi statečně. Obě prolínající se životní etapy Tildy obsahují spoustu přímé řeči, citátů a monologů týkající se života a smrti, které nás donutí zamyslet nad vlastním životem.Již v úvodu jsem zmiňovala, že Med v hlavě, marmeláda v srdci je humorný a dojemný román a je tomu skutečně tak. Na jedné straně se čtenář může potrhat smíchy nad trampoty Tildina dědy a na druhé cítíme smutek a tíhu rodiny starající se o pomalu umírajícího člena rodiny, jež je v posledních chvílích ani nepoznává. 

Když jsem se do knihy pouštěla, nepočítala jsem, že mě kniha tolik zasáhne. Je to kniha plná čisté lásky, velkého srdce, rodinné oddanosti a především, což je velmi důležité, skutečné lidskosti. Med v hlavě, marmeláda v srdci není klasická romantická kniha o lásce na první pohled, ale o skutečné lásce k dědečkovi, která začala na počátku zrození života a trvala až do jejího konce. Je to kniha, kterou bych doporučila hloubavým duším a lidem, pro které je rodina to nejdůležitější....


To největší dík patří nejen paní Havlové z GRADY / METAFORA. :)


Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 
Další z edice 7lásky
Devět tváří tebeNěkdy je hezké, že mě miluješLáska a sýr v PařížiMuž, který už nikdy nebude spát vedle mě

Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeSilvia ARAZI


Хилли Мартинек (Hilly Martinek): фильмография, фото, биография ...


4 komentáře:

 1. Přesně do písmene jsi vystihla mé pocity. Kniha byla silná, plná emocí a lásky k dědečkovi. Vtipná a smutná. Ráda bych viděla film.

  OdpovědětSmazat
 2. Zní to moc krásně. :) Už jen díky tvé recenzi bych si knihu moc ráda přečetla.:)

  OdpovědětSmazat
 3. Ke knihám z edice 7lásky jsem se dostala až nedávno. Zatím mám přečtené dvě a obě se mi moc líbily. O téhle knize jsem uvažovlaa, ale nakonec jsem ji prozatím vynechala. I když podle tvé recenze zní vypadá zajímavě. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Na knihu se chystám - tak se těším, jaké budu mít z knihy dojmy já :)

  OdpovědětSmazat