úterý 2. června 2020

Brenda NOVAK : Nejhorší noční můra


Rodina, která drží pospolu...

Nejhorší noční můra obálka knihy

Autor: Brenda Novak
Žánr:thriller
 Vydáno: OMEGA 2017
  Originální název: Her Darkest Nightmare(2016)
                         Počet stran: 384              
ANOTACE
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.

PÁTRÁNÍ PO SÉRIOVÉM VRAHOVI
Evelyn Talbot ví, že psychopat může vypadat naprosto normálně. Bylo jí teprve šestnáct, když jí její přítel Jasper věznil a mučil, a opustil ji v domnění, že je mrtvá. Nyní je respektovanou psychiatričkou, která 
se specializuje na myšlení zločinců, Evelyn pracuje v Hanover House, léčebném zařízení s maximální ostrahou, které se nachází v malém městečku na Aljašce. Má rozpory se seržantem Amarokem, který je přesvědčen, že Hanover je pro místní obyvatele hrozbou, i když osobně je ke krásné Evelyn velmi přitahován a hrozí, že se jeho svět převrátí vzhůru nohama.

ZAČÍNÁ PRCHAT PŘED SVOU MINULOSTÍ

Život ve městě se změní v noční můru poté, kdy je nalezeno zmrzačené tělo místní ženy. Pro Amaroka je to důkaz, který potřeboval: Hanover se musí zrušit. Evelyn má důvod k obavám, že se jí tento zločin osobně dotýká, že vrah, který jí straší ve snech, si jí opět našel, a že život, který si tak pečlivě vybudovala, už nikdy nebude takový, jaký byl.


*****

Už je čas, abych i já přispěla svoji troškou do mlýna  a uvedla na blog vlastní recenzi. No a není snad lepší knihy nežli z prostředí léčebny Hanover House s maximální ostrahou na odlehlé a tiché Aljašce. Nejhorší noční můra je první kniha ze série Evelyn Talbot a rozhodně by Vás tato kniha neměla minout. 


Bolestná minulost 

Je to už dvacet let. Dvacet dlouhých let a stále ji vzpomínka na ten den pronásleduje kudy chodí. Stačilo málo a už tu nemusela být. Bylo ji teprve šestnáct a let a byla si jistá, že její dny jsou sečteny. Nebyla daleko od pravdy. Ten den se pro ni stal tou nejhorší noční můrou. Její tehdejší přítel Jasper ji tehdy unesl,  věznil a mučil. Po tom všem si myslel, že je mrtvá a opustil nehybné tělo bez špetky citu. Stále to nedokáže pochopit, byl to její přítel. Její první láska. Měla štěstí, že přežila, protože její kamarádky nikoliv. Dodnes má jasně před očima jejich těla, která musela překročit, aby se zachránila při úniku z lesa.

Teď po dvaceti letech ji její osud žene neustále dopředu. Snaží se pochopit, co k tomu všemu vedlo. Jak se to vlastně mohlo stát. Trpká a bolestná zkušenost ji zavedla ke studiu psychologie a poté se rozhodla zasvětit svůj život odhalováním nitra bezcitných vrahů v léčebně s maximální ostrahou Hanover House. 


Snaha pochopit je pro ni už skoro závislost. Je to její obrana před dalším možným útokem, protože Jasper i po dvaceti letech stále nebyl dopaden a ona má podivné tušení, že je blízko....

     Her Darkest Nightmare by Brenda Novak  Brenda Novak Her Darkest Nightmare | Used - Very Good ... Her Darkest Nightmare eBook by Brenda Novak - 9781472240965 ...


Co by stalo, kdyby...

Na Nejhorší noční můru jsem narazila náhodou. Dobrovský připravil pro své čtenáře akci 1+3 zdarma a já právě při prohlížení nabídky narazila na americkou autorku Brendu Novak a její sérii s psychiatričkou Evelyn Talbot. No a zatímco tady píši recenzi, tak doma v posteli poctivě dočítám díl druhý, který je o poznání lepší, ale rozhodně to není tak, že by Nejhorší noční můra nestála za přečetní. Možná právě naopak.   
Nejhorší noční můra je velmi dobrý psyhchothriller z prostředí chladné a šedé Aljašky, jež vás vtáhne do svého děje hned od první stránky. Zkuste si představit, jaké to je pracovat uprostřed ničeho v zařízení plném labilních jedinců a neustále si říkat, co kdyby mě jeden z nich napadl. Co kdyby mě zabil. Co kdyby.....Tato obava se ve Vás usídlí a do konce děje už nepustí. Na zajímavosti a ponurosti se také podílí citáty skutečných sériových vrahů na začátku každé kapitoly. Věřím tomu, že nejeden čtenář z toho musel mít husinu tak jako já. 

Zajímavý děj se k nám dostává er- formou skrz myšlenky hlavní hrdinky Evelyn Tabotové ve středně krátkých kapitolách, které udrží čtenáře v napětí a v tom správném čtenářském tempu. Žádné loudání ani spěch. Pěkně zlatá střední cesta. 
V knize sledujeme nejen komunikaci a práci Evelyn s vrahy, ale dostává se k nám také chod takovéhoto zařízení se všemi svými neduhy. Nesmím také zapomenout na vyšetřování brutální vraždy, do kterého má Evelyn přinést své poznatky ze svého dosavadního zkoumání vrahů v ústavu. Okrajově se dotkneme i minulosti, kterou nám Evelyn postupně odhaluje a my tak máme možnost vidět, co vedlo k onomu zrůdnému dni v jejím životě. Velmi oceňuji vykreslení postav, především hlavní hrdinky Evelyn. Navzdory všem životním útrapám věnuje svůj život zkoumáním myšlenek, vědomí a podvědomí těch nejhorších z nejhorších. Přetvořila vlastně svůj strach v něco víc, což se některým z nás může zdát téměř nadlidské.

Málem bych zapomněla zmínit, že v knize nalezneme také několik světlých momentů v podobě romantické a erotické vsuvky, což dle mého vůbec nebylo k zahození. Chvílemi ta kniha prostě potřebovala něčím takovým odlehčit. Na druhou stranu se obávám, že spoustě čtenářům, myslím, že mezi ně by patřila i moje sestra, ostřílená čtenářka severských krimi, by se právě tahle dějová linka nelíbila a nejraději by ji vymazali z povrchu zemského. Jak jsem už ale psala, já byla ráda, že v knize něco takového vůbec je. 

Nejhorší noční můra vůbec nebyla nejhorší, ba právě naopak. První díl série se autorce na úvod velmi povedl. Kniha má rozhodně co nabídnout a prostředí z depresivní léčebny je přímo brilantní. Proto tento psychothriller doporučuji všem milovníkům thrillerů a chladného prostředí Aljašky. 
      

Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše Klárka 
Brenda NOVAK

Brenda Novak - Centrum DETEKTIVKY

Kariéru Brendy Novak odstartoval šokující zážitek. Paní na hlídání omámila její děti sirupem proti kašli, aby celý den spaly. Tehdy se Brenda rozhodla, že opustí svou práci bankovní úřednice a bude pracovat z domova.


"Od doby, když jsem poprvé dostala nápad stát se spisovatelskou, uběhlo celých pět let, než jsem se naučila psát a dokončila svou první knihu," říká Brenda. Kniha se velmi dobře prodávala. Její romány se pravidelně objevují v žebříčcích bestsellerů New York Times a USA Today a získaly mnoho ocenění, včetně čtyř nominací na cenu Rita, nejprodávanější knihu roku a nejlepší knihu roku National Reader's Choice Award

11 komentářů:

 1. Já se přikláním k té druhé skupině, také bych tu romantickou vsuvku vyškrtla. Moc mi to tam nesedělo. A ani hlavní hrdinka mi nesedla. Ale na tuhle knihu jsem četla hodně rozporuplných názorů. Kdybych ji už nečetla, tak mě nalákáš. Moc pěkně napsané :)

  OdpovědětSmazat
 2. Vypadá to dobře. :) Rozhodně ti děkuji za tip, do budoucna určitě zkusím. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Mám rada psychologické trilery, aj keď som dosť romantická duša (takže tá zmieňovaná romantická vsuvka by bola vítaná aj u mňa :D). Mňa fascinuje, ako sa autori dokážu vcítiť do postáv a vykresliť ich vnútorný svet, ale zároveň je to aj desivé. Ale nalákala si ma, určite sa na knihu pozriem bližšie :)
  Super recenzia!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám to dost podobně, takže mi opravdu ta vsuvka nevadila a pro mě knížku krásně opepřila
   Děkuji :-)

   Smazat
 4. Pěkná recenze. :) Knihu jsem četla zhruba rok zpátky a mám na ni velmi podobný názor jako ty. :) K dalšímu dílu jsem se zatím nedostala, uvídíme jestli si udrží stejně vysokou laťku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Již píšu recenzi na druhý díl a musím za sebe říct, že druhý díl se mi líbí mnohem víc :-)

   Smazat
 5. Nevypadá to vůbec zle :) a musím říct, že ta obálka je úžasná. Přidávám si na seznam, co si chci přečíst. Děkuji za pěknou recenzi :)

  OdpovědětSmazat
 6. Děkuji :-) super pak napiš jak se líbilo :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Myslím, že to vypadá dost dobře, hlavně když píšeš, že se kniha autorce povedla :) To se po ní podívám :) Skvělá recenze :)

  OdpovědětSmazat
 8. Mi se kniha líbila. popis prostředí i vykreslení postav bylo fajn. Vím, že jsem hned po dočtení měla chuť vzít do ruky další díl, ale tenkrát ještě nebyl a dnes už jsem se k němu nedostala :-D

  OdpovědětSmazat