pátek 12. června 2020

#1 Kniha versus film - Sedmilhářky


Sedmilhářky
Sedmilhářky
Žánr: Romány, 
  Vydáno: IKAR 2017  Originální název: Big Little Lies (2014)
  Počet stran: 440


ANOTACE

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití.

Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. 

HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.
*****


Už je to nějaký pátek, co jsem měla v plánu napsat tento článek, ale dostala jsem se k němu až teď, a proto doufám, že si pamatuji vše správně. Nebudu Vám lhát, těhotenský a kojící mozek je šílený, potvrdí Vám to i můj manžel, který občas stojí s otevřenou pusou, co že to ze mě zase vypadlo za nesmysl. Doufám, že se to vrátí jednou do normálu, jinak si nedokážu představit, jak budu učit :D


Miniseriál Sedmilhářky na mě vyskočil na internetu v době, kdy právě vycházel, ale nikdy jsem neměla potřebu ba ani chuť mu věnovat příliš velkou pozornost, poněvadž mi jeho příběh nic neříkal. O několik let později, konkrétně v lednu letošního roku, jsem se konečně dostala k americké autorce Liane MORIARTY a počala se s ní seznamovat prostřednictvím knihy Byla to tichá dívka a hned na to Cizincem na pláži. Zatímco první zmíněná mě doslova uhranula, druhá pro mě byla docela zklamáním. Ale je pravda, že i tak se obě knihy četly skvěle. No a pak jsem se konečně narazila na knihu Sedmilhářky, o které se dnes budu okrajově bavit. Jako správný knihomol jsem nejprve přečetla knihu a až po nějaké době- myšleno okamžitě- shlédla seriál na HBO. 

A jak to nakonec dopadlo?

Jaké jsou Sedmilhářky? | Knihy Dobrovský

1. DĚJ 


Nebudu lhát, že od první stránky mě kniha naprosto dostala. Hlavní hrdinky mi přišly zajímavé a nevšední. Jejich životy jsem sledovala jedním dechem a čekala jsem, jak se jejich čím dál tím více zamotanější životy rozpletou. Byla to jízda, na kterou i teď vzpomínám s obdivem. 

Bohužel stejné nadšení se nekonalo při sledování miniseriálu a to mě dost překvapilo a zklamalo. Nevím z jakých důvodů, si scénáristé pozměňují informace, jež jsou poměrně důležité. SPOILER !!!-  Za zmínku například stojí, že Madeline měla ve filmu pouze jedno dítě namísto dvou nebo že z ní ve filmu udělali docela sebestřednou podvádějící a naivní blondýnku. Může mi někdo vysvětlit, proč se zrovna tohle v těch filmech mění? Já to asi jako obyčejný člověk nechápu. No a bohužel toho ve filmu je mnohem více. 

Pozitivní bod seriálu shledávám v pojetí odvíjení děje filmu, který se liší ve srovnání s knihou.  Ve filmu sledujeme útržky z policejního vyšetřování a my coby diváci nemáme žádné tušení, co se vlastně stalo a navíc ještě komu, tedy pokud nemáte přečtenou knihu, tak jako třeba já. Tyto útržky z vyšetřování a posléze návrat k hlavní dějové lince, která nám postupně odhaluje, jaké neštěstí se na hlavní hrdinky řítí byl opravdu famózní počin. Zde si mě produkce získala na první dobrou. 

2. POSTAVY

Opět s dovolením začnu s knihou, ať postupuji pěkně popořadě. Hlavní hrdinky - Jane, Madeline, Celeste - dostaly díky Liane Moriarty jasnou tvář a já měla před sebou tři různé a přesto stejně silné ženy, jež si mě získaly. V knize jsem měla ráda všechny tři a nejvíce mě rozhodně zajímala dějová linie Celesty. SPOILER!! Na první pohled dokonalá žena s dokonalým manželem, která je ale poněkud tichá, což má za příčinu týrání. Jak jsem ale už psala, všechny tři ženy byly pro mě zajímavé a ani jednou mě nenapadlo, že bych některou z nich neměla mít ráda. Možná si říkáte, proč se tak pořád opakuji. To má ale totiž svůj důvod.

Hvězdné Sedmilhářky se vrací na obrazovku. A mají problém - Deník.czFilmová verze pro mě v tomto bodě dopadla přímo katastroficky. Miluji filmy s Nicole Kidman, pro mě je to velmi uznávaná a schopná herečka, ale v tomto případě - hrála Celeste - jsem ji to bohužel nevěřila. Ve srovnání s knihou mi zde přišla její snaha o týranou ženu až moc umělá. Četla jsem, že do své přípravy na tuto roli dala první poslední a o tom rozhodně nehodlám pochybovat. Bohužel mně osobně se její herecké podání týrané ženy nelíbilo. Myslím si, že velký podíl na tom dělá to, že v knize z Celesty nevyzařuje taková slabost, kterou ji Nicole Kidman svým hereckým výkonem dodala.  

Dalším problémovým bodem bylo obsazení Reese Whiterspoon- Madeline. Nezlobte se na mě, ale tohle byl ještě horší herecký výkon než v Pravé blondýnce, a to jsem si myslela, že už hůře klesnout nemůže. Osobně nic proti herečce nemám, je krásná, malá a roztomilá. Opět ale porovnám-li knižní předlohu, takto namyšleně a hloupě na mě v knize opravdu nepůsobila. SPOILER!!! Navíc nějak jsem nepochopila, z jakého důvodu z ní nakonec ještě udělali tvůrci nevěrnici první kategorie, protože pokud se nepletu, tak v knize nejen že nic takového není, ale navíc je to velmi vzdálené od povahy knižní Madeline.


Liane Moriarty – Knižní vesmírPosledním hřebíčkem do rakve v obsazení pak byla role Jane, kterou ztvárnila pro mě doposud neznámá Shailene Woodley. Možná bych filmové produkci  ještě odpustila nepřesvědčivou Nicole Kidman a protivnou Reese Whiterspoon, ale Shailene Woodley pro mě byla jedním slovem katastrofa. Nevěřila jsem ji ani nos mezi očima, její herecký výkon mě vůbec nepřesvědčil a navíc se na knižní Jane vůbec nehodila. Byl to až do očí bijící úlet. Nějak se mi nechce uvěřit, že se autorka sama podílela na tvorbě miniseriálu.

Kdybych se chtěla ještě více pitvat v obsazování rolí, asi bych napsala i několik málo ostrých slov k obsazení Zoe Kravitz ( i zde naprosto nepochopitelný výběr vůči knize), mé oblíbené Meryl Streep či Lauře Dern. Ale to už by vypadalo, že jsem proti filmu doslova zaujatá.


SHRNUTÍ

Abych ale dala vše do nějakého urovnaného pořádku. Nemyslím si, že by byl seriál špatný, to vůbec ne, ale nehodnotím pouze film, ale také knihu, no a v tomto případě jasně vyhrává kniha, která byla pro mě osobně více lidská a ne tolik umělá. Věřím tomu, že kdybych knihu nečetla, asi by se mi seriál i líbil, je to taková moderní a luxusnější verze Zoufalých manželek, které mám ráda k žehlení, ale protože jsem knihu četla a navíc se mi velmi líbila, nemůžu hodnotit  film lépe:)                                             FILM                              KNIHA                          
                                              Sedmilhářky            Sedmilhářky
       

A jak to máte s knihou a miniseriálem vy? Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše


Výsledek obrázku pro liane moriartyLiane MORIARTY
Liane Moriarty je sestrou známé australské spisovatelky Jaclyn Moriarty. Autorky píšící literaturu pro děti a mládež. Hned po škole pracovala v reklamě marketingu v nakladatelství. Rozjela vlastní firmu, začala pracovat na volné noze jako reklamní textař a získala inženýrský titul na Macquarie University v Sydney. 

Její první román Tři přání vyšel v roce 2004, následovaly další tři romány. Nyní žije v Sydney  se svým manželem a dvěma dětmi. 

5 komentářů:

 1. Já pořád přemýšlím jestli se do toho pouštět. Zatím jsem ale ani nečetla, ani neviděla.

  OdpovědětSmazat
 2. Do seriálu se nechystám. Nemám přečtenou knihu a teda radši bych chtěl mít tu knihu přečtenou. :D

  OdpovědětSmazat
 3. Ani s jedním zatím nemám zkušenost, ale knihu bych zkusila ráda. :) Mě osobně vždycky naštve, když jsou ve filmy zásadní změny a odchylky od knihy...

  OdpovědětSmazat
 4. Tento seriál som si chcela pozrieť, ale som sa k tomu ešte nedostala. O knihe som ani nevedela, ale zaujala ma.
  Budem rada ak sa zastavíš aj u mňa na blogu.
  Môj blog: http://lifeforjul.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 5. Mám pocit, že Madeline měla i v seriálu dvě děti - dvě dcery.

  Myslím, že se tentokrát neschodneme, ale co člověk, to názor. Knihu jsem četla v době když vyšla a byla jsme z ní nadšená, považuji ji za nejlepší knihu autorky (přestože poslední tři její knihy čekají doma na poličce na přečtení).
  Tudíž jsme si nenechala ujít ani seriál a u mě zabodoval i ten - sice je pravda, že kniha je 100% lepší než seriál. Ale i tak jsem seriál hodnotila velmi kladně a byla z něho nadšená.

  OdpovědětSmazat