pondělí 11. května 2020

Carin GERHARDSEN : Hammarbyjská série 2: Máma, táta, děti


Krutost může mít mnoho podob a jednou z nich je lhostejnost..... 

Máma, táta, dětiŽánr: Detektivky
 Vydáno: VYŠEHRAD  2013
  Originální název: Mamma, pappa, barn(2008)
     Počet stran: 256


ANOTACE
Hammarbyjská série 2 – vražda dívky na trajektu.

Hammarbyjská policie ve Stockholmu musí jednat rychle. V krátké době dojde k několika vraždám, které skončí na stole kriminálního komisaře Connyho Sjöberga. Šestnáctiletá dívka z problematické rodiny je nalezena uškrcena na toaletě obřího trajektu, který jezdí mezi Stockholmem a Hel
sinkami. Její mladší sestra se ocitne v situaci, kterou by žádné čtrnáctileté dítě nemělo zažít.


Policistka Petra Westmanová si jde zaběhat a v křoví v parku najde podchlazené nemluvně a nedaleko od něj mrtvou ženu bez dokladů. Nikdo je nepostrádá. Zároveň se jednoho rána vzbudí tříletá holčička a zjistí, že je v bytě úplně sama. Tatínek je v zahraničí a vše nasvědčuje tomu, že maminka vzala malého bratříčka a odstěhovala se. 

Hanna zůstala sama, zamčená v bytě. A čas běží. Vyprávění Carin Gerhardsen plyne kupředu s rychlými střihy a vysokým tempem, a ani na okamžik čtenáře nepustí ze sevření.

Carin Gerhardsen se narodila v roce 1962 v Katrineholmu. Vystudovala matematiku a vždy měla ráda řešení matematických úloh, rébusů a sudoku. Od toho byl jen krok k napsání detektivky, logické a propracované, s věrohodnými postavami. Její romány jí získaly čtenářskou oblibu a v současné době se věnuje pouze psaní. Je vdaná a má dvě děti.

*****

Druhé pokračování z pěti doposavad vydaných dílů Hammarbyjské policie od Carin GERHARDSEN je zde. Máma, táta, děti navazuje na populární Perníkovou chaloupku, která mě osobně tolik nenadchla, ale zde autorka opět ukázala své mistrné matematické umění na poli detektivního žánru. Švédská autorka se protentokrát nevyhýbala ani velmi ožehavým tématům jako je pedofilie či nevhodné rodinné poměry, ve kterých musí některé děti a mladiství vyrůstat. 


Nebezpečí všude, kam se podíváš..

Teprve šestnáctiletá dívka z problematické rodiny je nalezena mrtvá na trajektu, jež jezdí mezi Stockholmem a Helsinkami. Jak to ale na první pohled vypadá, nikdo ji doma nepostrádá. Není se čemu divit. Otce nikdy nepoznala, matka pije alkohol po litrech a každý den se u nich scházejí pochybné existence a popíjí od rána do večera. Jediný, kdo mrvou dívku postrádá, je její mladší sestra, která detektivům něco tají, a to značně komplikuje pátrání kriminálnímu komisaři Connymu Sjobergovi a jeho týmu.  

V rozmezí několika dnů jim na stole přistane další vražda, kterou náhodou objeví Connyho kolegyně Petra Westmanová. Ta si šla jako vždy zaběhat do místního parku, kde najde nejen znetvořené tělo mladé ženy, ale také na kost promrzlé nemluvně pohozené blízko těla ve křoví. Žena u sebe neměla žádné doklady, žádné klíče, obličej znetvořený a jediným vodítkem k získání totožnosti ženy je nemluvně a dobře zamaskovaný kočár. 

Ve stejnou dobu se nedaleko parku probudila teprve tříletá dívka Hanna hledající svoji maminku a bratříčka. Tatínek byl na služební cestě a ona večer hodně zlobila a teď se bála, že maminka za trest sbalila bratříčka, odešla z domu a nechala Hannu na pospas jejímu osudu....

Detektivové nevědí kam dříve skočit, a to ještě nevědí, že na jejich úspěšném pátrání závisí život tříleté dívky, jež je zamčená sama v bytě už několik dní...

Mamma, pappa, barn by Carin Gerhardsen · OverDrive (Rakuten ...  Mamma, pappa, barn (Hammarbyserien, #2) by Carin Gerhardsen   

Bravurně propracovaný román

Román je pestrou mozaikou osudů a výborných psychologických portrétů. Jak je u Carin GERHARDESEN zvykem, i zde se nebála rozbalit několik spletitých dějových linii najednou a nakonec je v nečekaný moment spojit v jeden. Bravurně napsaný detektivní román ukazuje čtenáři tragická prostředí, ve kterých jsou nuceni některé děti vyrůstat a před nimiž okolí raději zavírá oči.

Stejně jako Perníková chaloupka i další díl Hammarbyjské série neoplývá velkým počtem stran a přesto se toho stane více než dost. Na rozdíl od prvního dílu série jsem neměla problém se do příběhu začíst a byla jsem jím doslova pohlcena od prvních přečtených stránek. Je pravda, že již od úvodu je na čtenáře vychrleno značné množství postav, takže orientace v ději není vždy úplně stoprocentní, ale pro mě to nebyl až zas takový důvod v knize nepokračovat. A dobře jsem udělala!   

V hlavní roli jsou tři na první pohled nesouvisející příběhy, které sledujeme očima Connyho, Petry a tříleté Hanny, jež se místy prolínají, překrývají a spojují v jeden. Každý z nich je úplně jiný a přesto mají jedno společné. Všechny tři případy se více či méně opírají o ožehavé téma dětské pedofilie. Přiznám se, že čtení nebylo vždy lehké a často jsem knihu odkládala. Autorka dokázala ve mně vzbudit opravdový strach a obavy o některé vystupující dětské protagonisty. To vše zásluhou pisatelskému umu švédské autorky. 


Myslím, že můžu bez obav říci, že nejnapínavější a zároveň psychicky nejnáročnější je dějová linka malé Hanny, což jsem vůbec nečekala. Začíná totiž zcela nevinně a na první pohled nevykazuje žádné zjevné nebezpečí. Ale s každou přibývající stránkou jsem se o osud dívky bála víc a víc. Doslova mi běhal mráz po zádech a jsem si stoprocentně jistá, že na některých stránkách jsem ani nedýchala. 

Autorce se povedl napsat další bravurně propracovaný román se zajímavou zápletkou a ještě zajímavějším rozuzlením. Je možná škoda, že se více nezabývá také popisem ostatních členů policejního týmu, ale je pravda, že na to v knize není příliš prostor, poněvadž by šel posléze do pozadí skutečně napínavý příběh. Jsem velmi zvědavá, jak se bude Hammarbyjská série  vyvíjet dál...

Máma, táta, děti je výborně napsaná detektivka, jež by neměla ujít žádnému milovníkovi ať už severských či zahraničních detektivek. Plus kniha také dostává za absenci zbytečného násilí, krve, detailních popisů a dalších znaků klasické severské krimi.
Další knihy od autorky Carin GERHARDSEN
Perníková chaloupka - Carin Gerhardsen | Knihy DobrovskýNáledí


Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Carin GERHARDSEN

Carin Gerhardsen (*6.12.1962 Katrineholm) je švédská autorka krimi románů, která literárně debutovala v roce 1992. Je vystudovaná matematička, pracovala jako IT konsultantka a nyní je spisovatelkou na plný úvazek. Její matematické znalosti se projevují v jejích novelách - zahrnují propracované vykalkulované intriky.
Narodila se 6.12.1962 v Katrineholmu a tam také umístila počátek prvního případu z tzv. Hammarbyjské série a nazvala ho Perníková chaloupka. Není náhoda, že právě v prvním příběhu zvolila jako téma šikanu mezi dětmi. Přiznává, že v dětství zažila něco podobného na vlastní kůži, a zajímalo ji, jak mohou špatné zážitky z dětství zformovat člověka a ovlivnit celý jeho život. Autorka vystudovala matematiku a jak sama říká, vždy milovala řešení matematických problémů, rébusů a sudoku a od toho byl jen krok k napsání zápletky románu, logické a propracované, s věrohodnými postavami, s jejich přednostmi i chybami. Hned první román jí získal čtenářskou oblibu a přiměl ji nadále se věnovat pouze psaní. Autorka žije ve Stockholmu s manželem a dvěma dětmi.

4 komentáře:

  1. Moc pěkná a propracovaná recenze. :) Kniha není můj žánr a nejspíš se k ní nikdy nedstanu, ale i tak můžu říct, žes mě hodně zaujala.

    OdpovědětSmazat
  2. Podle obálky bych po knize určitě nešáhla. Ale po tvé recenzi mi zní dost dobře a možná ji i zkusím. :)

    OdpovědětSmazat