sobota 23. května 2020

Camilla STEN : Mrtvé město


Rodina, která drží pospolu...Mrtvé město obálka knihyAutor: Camilla STEN
Žánr:thriller
 Vydáno: METAFORA   2020
  Originální název: Staden(2019)
Počet stran: 416               
ANOTACE
V padesátých letech obletěla Švédsko zpráva o důlním městečku Silvertjärn, ze kterého jednoho dne beze stopy zmizeli všichni obyvatelé. Úřady pro to nedokázaly najít žádné vysvětlení a opuštěný Silvertjärn byl ponechán osudu a rozkladu.

Mladá dokumentaristka Alice poslouchala během dětství vyprávění své babičky o rodném m
ěstě, z něhož nevysvětlitelně zmizeli všichni obyvatelé včetně její rodiny, a tahle záhada ji vždycky fascinovala. Proto teď dala dohromady skupinu přátel, aby se pokusili zjistit a zaznamenat, co se tenkrát skutečně stalo.

V napínavém příběhu vycházející hvězdy švédského thrilleru se prolínají dvě časové roviny. Současnost sledujeme očima filmového štábu, který přijíždí do Silvertjärnu jako první návštěva po šedesáti letech. Záhy se ale začíná ukazovat, že tam nejspíš úplně sami nejsou. A mezitím, v minulosti, rozplétá Alicina prababička Elsa šokující pravdivé události, které vedly k zániku města.


*****

Thrillerový román Mrtvé město sice píše o záhadném zmizení obyvatel z švédského městečka Silvertsjarn, ale věřte mi, že ne všechna děsivá tajemství zmizela spolu s nimi. Švédské autorce Camille STEN - u nás známé především thrillery pro děti a mládež - se podařil napsat brilantní strašidelný kousek, díky kterému jsem se bála i spát...


Pátrání po minulosti...

Mladá a nadějná dokumentaristka Alice si konečně splnila své přání a vydala se zhmotnit svůj sen o dokumentárním filmu s názvem Město. Již od útlého dětství ji fascinoval příběh o záhadném zmizení obyvatel malého městečka Silvertstajn, ve kterém našli pouze novorozeně a ukamenovanou ženu na kůlu, který ji mnohokrát vyprávěla její vlastní babička, jež sama ze strašidelného města pocházela. Měla ale to štěstí, že se z města dostala jen o několik málo měsíců dříve, než se po všech slehla doslova zem.

Alice dala dohromady skupinu různorodých pěti lidí (přátel i bývalých přátel), kteří se na filmu více či méně podíleli s ní. Nejvíce informací měla Alice spolu s Tone, jež před zbytkem výpravy tajila, že je potomkem nalezeného dítěte v mrtvém městě. Dále si na pomoc přivedla bývalou kamarádku Emmy, která přestože ji v minulosti ublížila, měla z nich nejvíce zkušeností. Ta si naopak vzala s sebou přítele a asistenta v jednom Roberta. Jako poslední se ke skupině přidal Max. Nenápadný, tichý a především zamilovaný sponzor celého dokumentu. 

Téměř po šedesáti letech tato skupina jako první překračuje hranice švédského městečka Silvertstajn, jež jako kdyby jen spalo. Hrnce zůstaly na plotně, připravené talíře lákaly své obyvatele k jídlu a postele čekaly na ustlání po brzkém vstávání. Záhy se ale ukáže, že tato pětice není jediná, kdo ve městě přebývá....
   De verdwenen stad (Dutch Edition) - Kindle edition by Camilla Sten ...Jak to vidím já - KATKA ¨
Ryzí dokonalost!!!!

Mrtvé město jsem si chtěla přečíst hned po přečtení anotace na stránkách Metafory a jen jsem tajně doufala, že si na knihu brzo udělám také čas. No a sen se stal skutečností neuvěřitelnou rychlostí blesku. A ještě že tak!! Již nyní musím prozradit, že po knize Pamatuji si vás všechny od islandské autorky Yrsy jsem dlouho nečetla knihu, u které bych se bála jít spát...

Mrtvé město začíná - pominu-li prolog o nálezu novorozence, ukamenované ženy a mrtvého města - příjezdem filmového štábu do městečka Silvertstajn, jež nám blíže představuje hlavní protagonisty knihy a historií mrtvého městečka. Plynule se zde prolínají dvě dějové linie, přičemž jedna se odehrává v přítomnosti - natáčení v městečku a druhá se odehrává v minulosti - tedy co přesně předcházelo záhadnému zmizení obyvatel z města. Autorka navíc tyto line vždy jasně označila a tak nemůže dojít k žádnému zmatku, jako to často v podobně psaných knihách bývá.

Zatímco přítomnost se dozvídáme z pohledu hlavní hrdinky Alice, minulost nám je předsouvána příběhem Elsy, prababičky Alice. To vše je navíc doprovázeno několika posledními dopisy mezi Alicinou babičkou Margaret a její sestrou Ainou, ze kterých lze od krásně vyčíst ta změna od milujícího sesterského vztahu až po téměř chladnou nenávist. Do této doby byl pro mě mistrem prolínání historie s přítomností britský miláček Steve Robinson, ale Camilla Sten se jeho umu dokonale vyrovnala.

Mistrná autorčina hra se slovíčky dokázala v knize vytvořit tak brilantní atmosféru, za kterou by se nemusel stydět ani Stephen King. Kniha nám pomaličku odkrývá závoj tajemství s prvky hororové atmosféry od podivných zvuků, záhadných postav, děsivého kostela a celému příběhu vévodícímu ponurému počasí, které přesně odpovídalo pocitům všech členů filmového štábu. Při čtení jsem si připadala, jako kdybych se ocitla uprostřed děsivého městečka Silent Hill ( pro ty, kdo neví o čem mluvím, je to poměrně děsivý horor :D ) Místy jsem měla husí kůži a nejednou jsem musela přestat číst, abych se obrnila a mohla pokračovat.

Je možné, že na někoho bude působit začátek lehce rozvláčně, ale v tomto případě si budu stát za svým, že je to jen a jen dobře. Camilla Sten si totiž své čtenáře pomalu připravuje jako kuchař kuře na gril. No a pak, kdy už čtenář ani nic neočekává,BUM!! První rána zprava, druhá zleva a od té chvíle nabírá kniha neuvěřitelné zběsilé tempo, jež si udrží až do konce. Jízda na horské dráze jak se sluší a patří. Nedýchala jsem. 


Za zmínku stojí také vykreslené charaktery postav i do toho nejmenšího detailu. Žádné ploché postavy s předvídatelným chováním. Ba právě naopak. Díky tomu, že nám jsou hlavní postavy představeny pozvolna od začátku knihu, máme tu čest postupně sledovat změnu / odchylku od jejich běžného chování, jež vzniká vlivem strachu, nevyspání, hladu, stresu a lží. Já si zde nemohu vůbec stěžovat. 

Abych ale pořád jen nechválila, najde se i jeden negativní, nebo spíše jedna vada na kráse této mrazivé novinky. No a to je závěr. Možná si už teď říkáte, jak mohlo dojít k tomu, že z minuty na minutu zmizelo celé město. Já si nad tím lámala hlavu celou dobu a postupem času, kdy jsem četla střípky z minulosti, jsem si dávala jakýsi možný obraz dohromady. Ve většině případů jsem měla pravdu, jak taky jinak že :D, ale v tom nejdůležitějším jsem se spletla, a to v tom, jak ti lidé zmizeli bez jediné stopy. Přestože věřím tomu, že část z toho, co nemůžu prozradit, se stát mohla, představovala bych si ten závěr lehounce jiný, ale i tak to s pokorou přijímám. 

Mrtvé město ode mě získává vysoké hodnocení, které si zasloužilo od první do poslední stránky a nelituji jediné minuty strávené s touto knihou. Doporučila bych ji milovníkům strašidelných příběhů, fanoušků knihy Pamatuji si vás všechny a všem nadšencům záhadných příběhů.

MOJE HODNOCENÍ :

Jak to vidím já - KLÁRKA


Zdravím všechny :)

Knihu jsem opět četla až jako druhá, snad se mi podaří číst něco jako první, ale v tomto případě jsem měla od knihy opravdu velké očekávání, protože když mi Káťa předávala knihu dívala se na mě rozzářenýma očima a povídala: ,, To je prostě pecka!! Budeš se bát i spát :D." No a pak si čtěte knihu bez nějakého očekávání, že :D Ale musím uznat, že měla pravdu, kniha je prostě TOP!

V knize sledujeme dvě prolínající se linie - minulost a přítomnost, které jsou jasné a přehledné. Žádné zamotané příběhy a orientace v knize je na rozdíl třeba od předešlé knihy Víš, kdo se dívá jednoduchá. Ani já jsem se neztratila, a to se mi stává docela často. Mně osobně bavila více ta část s minulostí, kde jsem se postupně dozvídala co ve skutečnosti předcházelo zmizení celého města. 

Když jsem po přečtení o knize spolu bavily, shodly jsme se, že autorka vykreslila strašidelnou atmosféru, u které jsem  se opravdu bála i já sama a byla v napětí od začátku až do jejího konce. Nejstrašidelnější pro mě byly pasáže odehrávající se ve staré škole a kostele, jež navíc byly dokresleny ponurým počasím od těžkého a hustého deště po burácející bouřku s blesky osvětlující opuštěné město.


De verdwenen stad
V knize nebylo příliš mnoho postav, a proto jsem si vytvořila ke každé z nich poměrně blízký vztah. Prožívala jsem s nimi každé jejich rozhodnutí, bolest, strach i radost, té tam ale bohužel příliš není. 

Baví mě články v Enigmě o podobných záhadných zmizení a tušila jsem, že s knihou nemůžu šlápnout vedle. Jsem moc ráda, že jsem měla pravdu. Musím ale souhlasit s Káťou,  že zápletka, přestože byla hodně zajímavá, mě na závěr trochu zklamala. Je pravda, že jsem pak čekala něco podobného, ale asi by se mi líbilo úplně jiné zakončení. I tak ale je pro mě prozatím to nejlepší, co jsem letos četla a jen těžko ji nějaká kniha předčí. 

Mrtvé město doporučuji všem, jež rádi pročítají záhadné články v Enigmě, tak jako já a dále také těm, kteří se třeba jen rádi bojí.MOJE HODNOCENÍ :

To největší dík patří nejen paní Havlové, ale také paní Lálové z GRADY / METAFORA. Obě dámy se mě skvěle ujaly po odchodu mé oblíbené Báry a já jim za to moc děkuji :)
Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 


Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeCamilla STEN


Djupgraven


Camilla Sten na literární scéně minulý rok debutovala s politickým thrillerem En annan gryning (Nový úsvit). Feministka již od mládí psala příběhy již jako dítě. Její matka se proslavila psaním detektivek.

10 komentářů:

 1. Great post. Your blog has very cool content <3
  I am following you and invite you to me

  OdpovědětSmazat
 2. Tak to nevypadá vůbec zle, až na knihu někde narazím, tak po ní určitě sáhnu :)

  OdpovědětSmazat
 3. Moc pěkné recenze. Kniha nevypadá vůbec špatně. :) Přesně, jak říkáš na začátku, knihu mám spojenou s thrillery pro mládež. Mezi námi její Hluboký hrob, také nebyl vůbec špatný. :) Děkuji za tip.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Manžel mi chtěl udelat radost a Hluboký hrob mi koupil!! Tak jsem zvědavá :D

   Smazat
 4. Vypadá to moc dobře. Rozhodně ti děkuji za tip, připisuji si knihu na seznam. :)

  OdpovědětSmazat
 5. Páni moji, tak táto kniha ma svojou anotáciou tak nalákala + vaše recenzie, fú, ak sa k tejto knihe nedostanem čím skôr, tak nebudem môcť spávať! :D Úžasné!
  Inak sa mi veľmi páči tento nápad dvojitých recenzií, skvelé čítanie :)
  Majte sa obe krásne!♥

  OdpovědětSmazat
 6. Jééé děkuji moc!!! Byl to takový nápad pokus omyl a vyšlo to :D
  Kniha je vážně super!!

  OdpovědětSmazat