pondělí 6. dubna 2020

Silvia ARAZI : Muž, který už nikdy vedle mě nebude spát

Intimní příběh o konci manželství...


Muž, který už nikdy nebude spát vedle měAutor: Silvia ARAZI
Žánr: román
 Vydáno: METAFORA   2019
  Originální název: Le saparacion(2017)
Počet stran: 176
               
ANOTACE
„Dívám se na muže spícího vedle mě, který od zítřka navždycky bude mým bývalým manželem a pravděpodobně už nikdy nebude usínat po mém boku…”

Příběh začíná během poslední noci společného života po 11 letech manželství, které pomalu dozrálo k rozchodu. Lucie posléze prochází situacemi, bolestnými a někdy až komický
mi, které jí tato změna přináší do života.
Niterné vyprávění plné osobních vzpomínek na dětství a drobných příhod všedního života postupně vykresluje celý Luciin příběh a ukazuje ji jako dceru, matku, sestru, kamarádku i ženu. V dětství neustále zastíněnou starší sestrou, s otcem skrývajícím zásadní tajemství a chladnou, sebestřednou matkou, jejíž život nabere ke konci dramatický obrat. Lucie je silná, upřímná hrdinka s realistickým pohledem na svět. Prochází všemi nejistotami a naprostou destabilizací, které rozvod přináší dospělé ženě, matce dítěte, a celé její rodině. Někdy si je úplně jistá svým rozhodnutím i tím, že svého bývalého muže už nemiluje, jindy má pochybnosti…

Výborně napsaný román úspěšné argentinské spisovatelky s lehce nostalgickým nádechem přiměje čtenářky k novému pohledu na vlastní citový život. „Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě” je zamyšlením nad láskou, manželstvím a osamělostí.


*****

V současné době bojuje nejedno nakladatelství s nastolenou situací, jež jim značně znepříjemňuje existenci. Ve výsledku se tato krize projevuje především posouváním vydávání plánovaných kniha a nejistou budoucností. Spousta nakladatelství se proto rozhodla k přežití využít všemožné slevové akce a zajímavé nabídky k nalákání čtenářů a nákupů přímo na jejich stránkách. Protože mi knižní sféra není lhostejná, rozhodla jsem se podpořit své oblíbené nakladatelství, pro které také píšu recenze, nákupem několika knih. To je totiž to nejmenší, co mohu udělat. A tak jsem si například koupila, z mé poslední dobou tolik oblíbené edice 7lásky, rovnou krásky dvě. Znám tě ze svých snů a Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě. A na poslední zmíněnou přicházím s recenzí právě teď. Jen připomínám, že to není žádná placená reklama ani spolupráce!!


,, Když se v noci probudím, slyším, jak se otáčí...."

La separación: Silvia Arazi: 9788494977657: Amazon.com: Bookssilvia arazi on Twitter: "Hoy a las 20 y 30 en Sala Sarmiento ...silvia arazi - AbeBooks


Vzpomínky na to krásné....

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě není klasická romantická kniha popisující začátek nového a vášnivého vztahu, ale naopak konec dlouholetého manželství, které ke svému zániku mířilo nenápadně po dobu několika posledních let. Příběh začíná poslední společnou nocí, ve které hlavní hrdinka naposledy pozoruje v posteli svého manžela, než se jejich cesty nadobro rozdělí. 

Po 11 letech stojí Pedro a Lucie před novou životní cestou, která je neznámá a děsivá. Pro oba dva je to velký krok do neznámá a už je jen na nich, jak se svým životem dále naloží bez ohledu na toho druhého. Oba dva se s koncem manželství vyrovnávají po svém a vzhledem k situaci i vcelku dobře. Oběma je jasné, že ta prázdná díra, která se v nich vytvoří, nejde hned zalepit a musí si dát nějaký čas, než se tato ráno zacelí. A tak před námi stojí příběh postavený na myšlenkách rozvádějící se Lucie od vzpomínek na útlé dětství přes manželství až po samotu....

Více než příběh zabývající se, co se děje s manželi během rozvodu, je to spíše tok myšlenek a vzpomínek hlavní hrdinky Lucie. Ten je čtenáři podáván v krátkých kapitolkách, které spoluutváří jakýsi celkový obraz jejich společného života. Nenajdete v nich žádnou zášť, žádný konflikt, žádnou hádku ani žádné manželské boje. Přesto před Vámi stojí příběh, který mnohé čtenáře přiměje k zamyšlení. Autorčin styl psaní je jednoduchý, čtivý a nenáročný, bohužel ale po několika desítek stránek také lehce monotónní, což ke konci vedlo až k pocitu několikatisícovému množství stránek. Přičemž tato kniha v sobě ukrývá pouhých 176 stran. 


Krom všemožných úvah a pocitů hlavní hrdinky se román opírá o několik dalších témat jako je přátelství, mateřská láska, mezilidské vztahy, láska a mnoho dalších. Některá z nich jsou v knize probírány více a některé naopak méně. Některá si myslím, že člověk ani nepostřehne, pakliže se více nad jednotlivými slovy a jejich významem nezamyslí. 

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě ať možná nevypadá, je stále kniha pojednávající o lásce z trochu jiného konce. Tento román ukazuje, že je stále ještě naděje na nový začátek.


Knihu je strašně těžké hodnotit. Na jednu stranu se mi líbilo, o čem autorka píše, ale na druhou se přiznám, že jsem očekávala něco jiného. Myslela jsem si, že bude více popisovat manželský pár, jež dospěl až do bodu zlomu, ze kterého už ani jeden nenalezl cestu zpět. Více než dějové je to ale tok na sebe často nenavazujících myšlenek, a tak je těžké i popsat, o čem je vlastně celý děj knihy. Přesto jsem ale ráda, že jsem si knihu koupila.

Velké dík za probíhající spolupráci tomuto nakladatelství a jsem moc ráda, že jsem je mohla podpořit v této náročné době alespoň nákupem knih přímo od nich :)
GRADY / METAFORY Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 
Další z edice 7lásky
Devět tváří tebeNěkdy je hezké, že mě miluješLáska a sýr v Paříži

Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeSilvia ARAZI


POETAS SIGLO XXI - ANTOLOGIA MUNDIAL + 20.000 POETAS: Editor ...
Victoria Brownlee je spisovatelka a redaktorka, která se zaměřuje na jídlo, cestování a životní styl. Pochází z australského Melbourne, ale zakotvila ve Francii, kam byla přeložena z Číny, kde měla jako redaktorka na starosti sekci jídlo a pití magazínu Time Out Shanghai.

Její debutová novela Láska a sýr v Paříži (Fromage à Trois) vyšla v roce 2018 (česky 2019).

6 komentářů:

 1. Vypadá to celkem zajímavě, tahle edice se mi líbí :)taky se te´d snažím podpořit nakladatelství, chystala jsem se rozšoupnout na Světě knihy a místo toho tedy nakupuji čtení teď :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já aspon do té doby více ušetřím, jestli teda nějaký bude :D

   Smazat
 2. Tahle edice mě láká hodně. Zrovna tahle kniha ale mezi mé favority nepatří. :) Co se týče obálky, naše je podle mě mnohem hezčí, než ty zahraniční...
  Děkuji za pěknou recenzi. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Vypadá to naprosto dobře. Řeknu ti, že mě hodně, ale hodně lákáš na to, abych zkusila tuto edici. :)

  OdpovědětSmazat