pátek 10. dubna 2020

Caz FREAR : Mrazivá krutost


Rodina, která drží pospolu...Mrazivá krutostAutor: Caz FREAR
Žánr:thriller
 Vydáno: METAFORA   2020
  Originální název: Stone Cold Heart(2019)
Počet stran: 432
               
ANOTACE
Rodina, která drží pohromadě. A tajemství, které je všechny drží v šachu.

Na detektiva Cat Kinsellovou se v kavárně obrátí Joseph Madden. Jeho žena Rachel ho prý donutí zaplatit, ale nemůže – nebo nechce – prozradit podrobnosti. Protože to vše Cat považuje za pouhou manželskou roztržku, odkáže ho na místní policejní oddělení.


Později se setkají znovu – když je Joseph zatčen za vraždu. Ale není to jeho manželka Rachel, kdo je mrtvý…
Je Joseph Madden cizoložníkem, vrahem, nebo obětí? Jaké je tajemství, které spojuje členy této rodiny?


*****

Anglická spisovatelka Caz FREAR si pro své čtenáře po úspěšném titulu Malé sladké lži připravila thrillerový bonbonek s názvem Mrazivá krutost. A věřte mi, že v některých chvílích to mrazivé bodnutí ucítíte i vy na vlastní kůži.


Ne vše je tak, jak se na první pohled zdá...

Ten den začínal jako každý jiný. Detektivka Cat Kinsell zrovna vyzvedávala ranní kávu v místní kavárně, když na ni začal volat Joseph Madden. Pohledný čtyřicátník a pravděpodobně také lamač dívčích srdcí, který to už několikrát na Cat zkoušel. Tentokrát se ale na ni obrátil z úplně jiného důvodu. Potřeboval poradit. Jak to Cat v tu chvíli pochopila, dle všeho mu jeho vlastní manželka začala vyhrožovat, že ho zničí. Joseph byl vystrašený a nevěděl, co má dělat. Po krátkém rozhovoru Cat odkázala Josepha na místní oddělení a spokojená sama se sebou odešla  z kavárny a na podivný rozhovor zapomněla dříve, než došla na policejní stanici.

O několik měsíců později je nalezeno tělo zavražděné krásné a mladé dívky Naomi. První stopy vedou ke spolubydlícímu, velmi pochybné existenci, který má ale naneštěstí pro policii na den vraždy neprůstřelné alibi. Jaké je pro Cat překvapení, když se v hledáčku policie objevuje onen pohledný čtyřicátník Joseph. Případ se velmi rychle dostává do pohybu po nálezu nepřímých důkazů, které ho sice udrží na několik dnů ve vazbě, ale nejsou dostačující k obvinění vraždy nevinné dívky. Joseph Madden si ale stojí na svém, že neměl žádný důvod Naomi zabít, poněvadž ji téměř neznal. Cat a její věrný kolega Parnell nyní stojí před nelehkým úkolem. Dokázat, že Joseph Madde zavraždil Naomi nebo najít skutečného vraha....

Amazon.com: Stone Cold Heart: A Novel (9780062849885): Frear, Caz ...  Stone Cold Heart : the addictive new thriller from the author of ...

Příliš velké klišé...

Tento zajímavý thriller je , jak jsem již zmínila, pokračováním knihy Malé sladké lži, kterou jsem bohužel nečetla. Je sice pravda, že na hlavní dějovou linku, to nemá vůbec vliv, ale jakmile se příběh stáčel do soukromí mladé vyšetřovatelky, dle všeho mladší než jsem já, byla jsem ztracena. Spoustu věcí jsem si musela odvodit, domyslet a u některých stále tápu jako slepý ve tmě, co ta Cat provedla. Už z toho důvodu si musím Malé sladké lži koupit, přečíst a hlavně pochopit.

Mrazivá krutost se možná zprvu lehce táhne, ale řekla bych, že své čtenáře posléze doslova vcucne někdy okolo strany 150. No a jak je známo, od této doby si vaše hlava prostě neodpočine, jak bude vymýšlet jednu hypotézu za druhou. Kapitoly v knize nejsou ani krátké ani dlouhé, prostě tak akorát navíc psané v první podobě z pohledu detektivky Cat. V knize se tak autorka zabývá nejen vyšetřováním vraždy mladé dívky, ale také soukromým životem Cat, jež není o mnoho jednodušší.

Tím se dostáváme k vykreslení osobnosti nejen detektivky Cat, ale také dalších postav hlavních i vedlejších, které dle mého stojí za zmínku. Cat nepatří úplně k detektivkám, jež by mi sedly na první dobrou. Ve srovnání například s detektivkou Erikou Fosterovou nebo Kim Stoneovou působí na první setkání až příliš chladně, sebevědomě a nafoukaně. Ve skutečnosti je to ale obyčejná maska, za kterou se Cat schovává a v soukromém životě si naopak není vůbec jistá, jak se má chovat. Možná to neumím tak úplně vysvětlit, ale ten kontrast v knize doslova bije přímo do očí. Naštěstí Cat spolupracuje se seržantem Parwellem, který svým humorem a přístupem vyrovnává její neohrabanost. Spolu navíc tvoří doslova dokonalý tým, který mi naopak sedí mnohem více. Všichni podezřelí, a že jich bude opravdu hodně, jsou jeden do jednoho lháři, jež zamotají svým věrným vystupováním nejednomu čtenáři hlavu. Za to autorce tleskám. Opravdu výborně propracované charaktery postav, a to se jen tak nevidí. 

Zápletka thrilleru zprvu působí jednoduše a jasně. Nenechte se ale zmást. S každou stránkou dostává jasný případ jednu trhlinu za druhou a vše se začíná tak nějak zamotávat do sebe. Nic není tak, jak na první pohled vypadá a jeden do jednoho lže jako když tiskne. Jak jsem již psala, budete si v hlavě vytvářet jednu hypotézu za druhou a nemůžete si být jistí ani s jednou. Jak to tak ale bývá, čeho je moc, toho je příliš. Caz Frear kombinovala, kombinovala, až dle mého úsudku trochu překombinovala. Závěr by si po tom všem zasloužil trochu lehčí rozuzlení, protože i já jsem byla lehce ztracena v tom, kdo co udělal a neudělal. Přesto nelituji ani jedné stránky, kterou jsem přečetla. 

Knihu bych zařadila k psychologickému (rodinnému) thrilleru s prvky napětí v sobě. Výborně je zde popsána složitost rodinných vztahů, do kterých nikdo z venčí nemá šanci vidět. Na rozdíl od některých detektivek je zde absolutní absence jakéhokoliv násilí. To je na dnešní poměry, kdy se autoři snaží vyrovnat severským detektivkám, celkem nevídaný jev, za který jsem konkrétně u této knihy velmi ráda. Jen ji to prospělo.


Pakliže hledáte psychologický thriller s výborně propracovanými postavami, je Mrazivá krutost pro Vás to pravé ořechové. Zajímate-li se o spletité příběhy, které rádi během čtení rozplétáte tak neváhejte už ani minutu. 
To největší dík patří opět úžasné BÁŘE  z GRADY / COSMOPOLIS za poslední recenzní výtisk před odchodem na mateřskou !!!Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 

https://www.grada.cz/mraziva-krutost-11382/Série Cat Kinsell
Cat Kinsellová: Malé sladké lži - Caz Frear | Databáze knih

Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeCaz FREARAdN - Caz Frear

Caz Frearová vyrostla v Coventry a během dospívání snila o tom, že se přestěhuje do Londýna a napíše knihu. První sen si splnila rychle, na druhý ovšem došlo, až když se vrátila zpět do svého rodného města.
Vystudovala historii a politické vědy, což se jí velmi hodilo, když pracovala jako číšnice, prodavačka, maloobchodní prodejkyně a posledních dvanáct let také jako headhunter. Alespoň mohla brousit svůj ostrovtip.
Když se netrápí nad dialogy nebo vymýšlením nečekaných zvratů, fandí Arsenalu nebo ji najdete v hospodě, jak vede zasvěcené hovory o tématech, o nichž nic neví.


11 komentářů:

 1. Skvělá recenze. Hned bys mě nalákala :)
  Škoda, že mě až tak nenadchla. Trvalo mi podstatně déle, než jsem se konečně začetla. A ani konečné rozuzlení, které se mi líbilo, to nezachránilo.. :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já právě zase bych změnila ten závěr :/ Ale chci si přečíst ještě jedničku tak jsem zvědavá :)

   Smazat
 2. Moc pěkná recenze. :) Kniha mě zaujala už podle obálky a díky tobě vím, že bych si ji opravdu měla přečíst. Jsem ráda, žes mi osvětlila jak to je s návazností obou knih, děkuji. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Jooo Mrazivou krutost si pořídím, první díl ze série se mi líbil moc moc moc. I když jsi ho nečetla, doporučuju klidně přečíst i zpětně. Fakt mi přišel moc fajn. :-) Mrzí mě, že teď tolik nestíhám číst. Respektive nakonec díky koronaviru i jo, ale neočekávala jsem to, takže jsem přerušila spolupráce. Jinak bych po téhle hned skočila. :-D Takhle bude muset chvíli čekat, protože jsem teď moc utrácela. A čas na čtení stejně už opravdu začal ubývat. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už čekám, až mi přijde :D

   Já v souačasné době udržuji pouze GRADU a stačí mi to :D

   Smazat
 4. Super recenze! Já se zatím pohybujv knize něco přes polovinu, ale už se to začíná rozjíždět :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Ono se to chvilku rozjíždí, ale pak to jede :D

  OdpovědětSmazat
 6. Já se do knihy nemůžu začíst.. Skejsla jsem u 4 kapitoly :/
  Jestli to nebude i tím, že jsem od autorky první knihu také nečetla..

  OdpovědětSmazat
 7. O knihe som už čítala na instagrame a vyzerá dobre, som rada, že sa ti páčila a vďaka za recenziu :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Od autorky jsem četla její předchozí knihu, která mě ale bohužel vůbec neoslovila :-( Proto jsem se rozhodla do této nepouštět. Ale tvá recenze mě na knihu doooost láká! Ach jo!

  OdpovědětSmazat