čtvrtek 19. března 2020

Únorové knižní nákupy a novinky


Zdravím všechny čtenáře a čtenářky.

Únor skončil a březen začal. Jak jsem již psala v předešlém článku s knižními novinkami, tento měsíc se mi nákupy lehce vymkly z rukou a doma mi přistálo celkem 19 nových knih. No co vám budu povídat. Je to štěstí a hrůza najednou :D Nevím, kam to za chvíli budu dávat. 

Dvanáct knih jsem si koupila já sama, což není zas tak hrozné, si myslím tedy já. :D 5 knih jsem získala k recenzi díky Báře - Grada / Metafora / Cosmopolis a za to ji velmi děkuji. Jednu knihu jsem vyhrála na blogu karingaknihomolka.blogspot.com a nakonec poslední jsem dostala od své drahé sestřičky asi za to, jak jsem na ni hodná. Ale zde těžko říci, neměla jsem odvahu se zeptat :D

Tento měsíc jsem poprvé nekupovala žádnou knihu do čtečku, což je docela div, ale asi mi stačily ty nadité balíky z knihkupectví a mé chutě byly na chvilku ukojeny. 

Z mého únorového článku s novinkami jsem si koupila knížky 4, které mě opravdu zaujaly svoji anotací, ale musím říci, že některé z nich mě lehce zklamaly. Dále jsem si po přečtení recenzní knihy Náledí musela ihned od autorky Carin GARHERDSAN koupit první dvě knihy Hammarbyjské série a dle všeho si dokoupím postupně i ten zbytek. Naštěstí je to knih jen pět. Posledních pět knih jsem si konečně dokoupila sérii od autora Adlera Olsena. Každý mi o jeho knihách básnil a navíc zfilmované díly ze série Případů oddělení Q jsou dokonalé, takže teď je můžu přelouskat i coby knižní podobu.

Nebudu se tady raději dále rozepisovat, co jsem kde a za kolik pořídila, raději se pojďte rovnou podívat na všechny mé nové krásky :)
*****


Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shary Lapeny.

*****

Na hřbitově je nalezen brutálně zavražděný muž. Krátce nato se najde znetvořené tělo malého chlapce. Londýnská korespondentka Nora Sandová si začíná myslet, že obě vraždy souvisejí s rozvodem slavného páru – hvězdy dánské reality show a ruského oligarchy, kteří mezi sebou bojují o svěření syna do péče. Ale neukousla si Nora projednou příliš velké sousto? Honba za pravdou ji zavede až do nejtemnějších londýnských zákoutí, kde vládne černá magie.*****


V cizí kůži

3. Allen ESKENS : V cizí kůži
Allen Eskens ve svém druhém románu sleduje příběh Alexandera Ruperta, zdiskreditovaného policejního detektiva z Minneapolis. Zatímco ho vyšetřuje kárná komise kvůli podezření z korupčního skandálu s drogami, ujímá se Rupert případu, který by mu opět mohl zajistit respekt na oddělení: Muž, který před 15 lety předstíral svou smrt při nehodě lodi u Coney Islandu, nyní skutečně umírá při autonehodě v Minnesotě. Rupert chce vědět, kdo byl ve skutečnosti byl tento muž říkající si James Putnam, a proč se vydával za někoho jiného. Zatímco se jeho vlastní život bortí jako domeček z karet, podléhá Rupert stále víc a víc svodům Putnamovy bývalé přítelkyně, která má zřejmě co skrývat. Eskens opět umně stupňuje napětí až k nečekanému rozuzlení a uvádí na scénu nejen známé, ale i nové, plasticky vykreslené postavy, které slouží jako příklad toho, kam až může člověka zavést podlehnutí vlastní slabosti.*****
Noční pták

4.  Brian FREEMAN : Noční pták 

Gilly Macmillanová po bestselleru Spálená obloha přichází s dalším temným thrillerem:
Nejlepší kamarádi Noah a Abdi se od sebe nehnou ani na krok. Jenže když je v bristolském Feeder Canalu nalezen Noah v bezvědomí, Abdi nechce – nebo nemůže – říct, co se stalo.
Detektiv Jim Clemo si odbyl povinné volno, které mu šéfová naordinovala
 po posledním případu, a vrací se do práce. Má prošetřit tuhle nešťastnou nehodu. Jenomže nic není, jak se zdá, a to, co vypadalo jako klukovina, která se zvrhla, se mění ve veřejnou bitvu. Noah je Brit, Abdi do Bristolu s rodinou přišel ze Somálska. A napětí mezi místními a uprchlíky prudce narůstá. Na pozadí strachu a nenávisti bojují dvě rodiny o své syny. A hlavně: chtějí znát pravdu. Nikdo z nich nemá tušení, jak daleko budou muset zajít, jakým démonům budou muset čelit a jakou bolest si vytrpět.
Protože pravda bolí.


*****
Naše výlety - Kniha pro plánování a zaznamenávání rodinných výletů

5. NAŠE VÝLETY

Lákají vás hrady a zámky, přírodní zajímavosti, pohoří a vrcholky, nebo výlety za vodou či kulturou? Do knihy můžete zaznamenávat, kde jste všude byli a co jste společně zažili. Každý váš výlet si navíc můžete vyznačit do mapy v knize a je zde i místo na vlepení vstupenky, pohledu, turistické nálepky nebo nakreslení obrázku. Díky této knížce tak zůstanou vzpomínky na vaše dobrodružství uchovány a vy se k nim budete s celou rodinou rádi vracet.


*****
Noční návštěva

6. Carol GOODMAN : Noční návštěva

Jedné noci, uprostřed sněhové bouře, vystoupí z autobusu Alice s desetiletým synem Orenem. Prchají před jejím násilnickým manželem a zoufalá Alice se snaží schovat a ochránit sebe i své dítě. Jedno tajemství si ovšem nechává pro sebe. U autobusu je vyzvedne Mattie, padesátiletá sociální pracovnice, která žije sama v polorozpadlém domě uprostřed lesa. Když je potřeba se uprostřed noci o někoho postarat, volají právě jí. Podle pravidel by měla odvézt Alici a Orena na místní ubytovnu, ale místo toho je vezme k sobě domů. Že Oren jí připomíná mladšího bratra, který před třiceti lety zemřel, když mu bylo deset, si ovšem Mattie nechává pro sebe.

Zatímco sněhová bouře okolo nich zesiluje, vyplouvá minulost obou žen na povrch. Která z nich je víc nebezpečná a která ve větším nebezpečí?*****Píše se rok 1926 a Anna Dartonová je na útěku před hrozným zločinem, který byla přinucena spáchat. Osamělá a vyděšená přijíždí do Londýna, kde k ní přichází záchrana v podobě Nancy, sebevědomé americké tanečnice v neblaze proslulém nočním klubu. Anna si změní jméno na Vitu Caseyovou a začne také vystupovat. Tím se ocitá se v nevázaném světě tance, večírků, nekonvenčních žen a módy. Když se seznámí s elegantním Archiem Fenwickem, pohřbí výčitky svědomí a uvěří jeho slibům, že ji bude za všech okolností milovat. Neuvědomuje si však, že ji rychle dohání skrývaná minulost, a když kvůli tomu začínají trpět její nejbližší, musí se postavit minulým skutkům čelem, nebo riskovat, že ztratí vše, co je jí drahé.


*****

Komu hlava sejde

V korsických horách se setkává skupina deseti Finů. Z tisíců zájemců byli vybráni právě oni ne proto, že by byli výjimeční, zkušení a nejlepší. Naopak jsou to všichni lúzři, kterým se v životě moc nedaří. Chybí jim silná vůle, schopnosti, pracovitost i pokora. Tohle je jejich šance. Stačí, aby během třinácti dnů překonali nejtěžší evropský trek GR 20, jen se základním vybavením. Cena pro vítěze? Milion eur, rozdělený mezi všechny, kteří závod dokončí v limitu. Živí.

Pět mužů a pět žen se odhodlaně vydávají na cestu. Z jednotlivců se stává jednolitá skupina, lúzři se mění v bojovníky a ze soutěže je najednou zoufalý zápas o přežití. Účastníci začnou za podivných okolností umírat a ostatním začíná docházet, že čím míň lidí dojde, tím větší podíl připadne na zbývající. Všichni si musí sáhnout na dno svých sil, aby se vůbec vrátili. Kdo nakonec přežije a stane se vítězem?

*****V krátkém časovém sledu dojde ve středním Švédsku k několika bestiálním vraždám, které zpočátku zdánlivě nemají nic společného. Když komisař Conny Sjöberg z policejní stanice ve stockholmské čtvrti Hammarby začne tušit, že mají spojitost, případ dostane děsuplný ráz. Někde se pohybuje člověk, jehož pohnutky jsou velmi osobní a ojedinělé a který se před ničím nezastaví. Stáváme se svědky strašlivých vražd, sledujeme práci policie pod vedením komisaře Conny Sjöberga a vyšetřovatelky Petry Westmanové. Švédská spisovatelka Carin Gerhardsen nás nechá nahlížet do deníku vraha a barvitě a detailně líčí prostředí velkoměsta i předměstí i charaktery a sociální východiska postav, které jsou psychologickou kresbou nezapomenutelné.

*****Hammarbyjská policie ve Stockholmu musí jednat rychle. V krátké době dojde k několika vraždám, které skončí na stole kriminálního komisaře Connyho Sjöberga. Šestnáctiletá dívka z problematické rodiny je nalezena uškrcena na toaletě obřího trajektu, který jezdí mezi Stockholmem a Helsinkami. Její mladší sestra se ocitne v situaci, kterou by žádné čtrnáctileté dítě nemělo zažít. Policistka Petra Westmanová si jde zaběhat a v křoví v parku najde podchlazené nemluvně a nedaleko od něj mrtvou ženu bez dokladů. Nikdo je nepostrádá. Zároveň se jednoho rána vzbudí tříletá holčička a zjistí, že je v bytě úplně sama. Tatínek je v zahraničí a vše nasvědčuje tomu, že maminka vzala malého bratříčka a odstěhovala se. Hanna zůstala sama, zamčená v bytě. A čas běží. Vyprávění Carin Gerhardsen plyne kupředu s rychlými střihy a vysokým tempem, a ani na okamžik čtenáře nepustí ze sevření. Carin Gerhardsen se narodila v roce 1962 v Katrineholmu. Vystudovala matematiku a vždy měla ráda řešení matematických úloh, rébusů a sudoku. Od toho byl jen krok k napsání detektivky, logické a propracované, s věrohodnými postavami. Její romány jí získaly čtenářskou oblibu a v současné době se věnuje pouze psaní. Je vdaná a má dvě děti.


*****

Chloé a Constance jsou výborné kamarádky, i když jsou každá úplně jiná. Co ale mají společné, je láska ke knihám, rodinné kořeny v Marinzaku a žalostný milostný život. Osmadvacetiletá atraktivní Chloé se nedokáže zbavit citové závislosti na svém expříteli, který je zároveň jejím nadřízeným a má se brzy ženit.

Chloé je d
okonalá Pařížanka: příliš hubená, příliš kouří a příliš pije. Od svého rozchodu má zlozvyk vymetat noční podniky a navazovat vztahy na jednu noc, které mají jediný účel – dát jí zapomenout. Constance, věčná romantička, teď už dlouho nezadaná, má ráda Jane Austenovou a čeká na svého pana Darcyho, který je ale stále v nedohlednu.

Jednoho dne se rozhodnou vzít život konečně do svých rukou a uzavřou spolu dohodu: Chloé stráví celý půlrok na venkově mezi vinicemi, daleko od všech mužů a pokušení, a pokusí se konečně napsat vytoužený román. Constance přestane snít o romantické lásce a začne se vídat s normálními muži. Navíc má za úkol vyspat se s neznámým mužem hned první noc po seznámení. Uzavřená dohoda nakonec zavede obě přítelkyně úplně jinam, než by každá z nich čekala…

Humorný román líčí milostné vztahy obou mladých žen i jejich cestovní eskapády – z Paříže přes kraj sauternských vinic až do Londýna. Vedle vtipně, s nadsázkou a sebeironicky podávaných situací se objevují i vážnější pasáže, které se vnímavě dotýkají tématu stárnutí a odcházení ze života. Skoro až do konce svižného příběhu není ale jasná zásadní věc: dokážou Chloé i Constance konečně poslat nesprávné muže k šípku a najít si toho pravého na celý život?*****Ella se plná očekávání a vzrušení připravuje na večeři se svým přítelem, se kterým chodí přes osm let. Zdá se, že konečně nadchází chvíle, kdy ji požádá o ruku. Večeře však skončí překvapivým rozchodem. Se zlomeným srdcem, na prahu třicítky se Ella rozhodne opustit Melbourne, přestěhovat do Paříže a konečně začít žít jinak, dobrodružněji. Neumí jazyk, nikoho tam nezná a neví, čím se bude živit.
Přesto si v Paříži rychle najde práci – myje nádobí v kavárně – a jako každý milovník sýrů si brzy objeví i místní obchod se sýry. Majitel Serge jí ochotně radí, které druhy sýrů má ochutnat.
Netrvá dlouho a Ella se ocitá mezi dvěma muži z opačných konců pařížské kulinářské scény. Zatímco dokonale šarmantní Gaston, novinář píšící recenze o jídle, ji zve na večeře a na víno a je ztělesněním dívčích snů o Francouzech, s kamarádským Sergem z obchodu se sýry se neuváženě vsadí, že spolu v průběhu roku každý den ochutnají jiný druh francouzského sýra. Pokud Ella sázku vyhraje, Serge ji pozve do luxusní pařížské restaurace na večeři, pokud ji nedodrží, pozve ona jeho – na což by ale musela teprve našetřit. Ella si na Instagramu založí fotodeník svého „sýrožroutského dobrodružství“ a brzy má stovky fanoušků. A o to silnější motivaci sázku vyhrát.


*****Novicka byla brutálně zavražděna. Nikdo si nedokáže představit, proč by této mladé ženě, která chtěla zasvětit svůj život Bohu, chtěl kdokoliv ublížit. Měla snad nějaké tajemství či temnou minulost, která by onen hrůzný čin dokázala vysvětlit?

Tento oříšek musí rozlousknout sehraná dvojice Anne Steinbachová, bývalá polici
stka, a kněz Paul Wagner. Brzy narazí na stopu, která je zavede za objevem daleko závažnějším, než je jedna vražda.
*****
Novicka byla brutálně zavražděna. Nikdo si nedokáže představit, proč by této mladé ženě, která chtěla zasvětit svůj život Bohu, chtěl kdokoliv ublížit. Měla snad nějaké tajemství či temnou minulost, která by onen hrůzný čin dokázala vysvětlit?

Tento oříšek musí rozlousknout sehraná dvojice Anne Steinbachová, bývalá polici
stka, a kněz Paul Wagner. Brzy narazí na stopu, která je zavede za objevem daleko závažnějším, než je jedna vražda.
*****
Image result for adler olsen komplet


Co si budeme povídat, 18 knih je docela pěkné číslo :D No a protože se mi povedlo rozbít si svůj oblíbený iphone na procházce s malým, musela jsem si pořídit nový a tudíž nákup knih šel a půjde lehce stranou, ale nevím jestli o tolik, kolik bych si přála :D


A jaké jsou Vaše únorové knižní novinky?

Díky za přečtení až sem! 
Vaše


16 komentářů:

 1. Samé naprosto úžasné kousky. :) Rozhodně se budu inspirovat pro budoucí čtení. Ovšem teď si od těch napínavějších dávám pauzu, ale brzy se zase na ně vrhnu. :)

  OdpovědětSmazat
 2. Jsem zmatená :-D
  Na začátku máš napsáno 19 knih a já napočítala osmnáct - ty jsi nám nějakou zatajila? :-D
  Jinak pro mě neuvěřitelné číslo, kam se hrabe mých pět nových únorových kousků? :-O

  OdpovědětSmazat
 3. Slušná zásoba čtení, já si minulý měsíc dotáhl z antikvariátu 25 knížek. S ohledem na to, že hlavní náplní dne je pro mě psaní, mám nejspíš až do Vánoc co číst. :D

  OdpovědětSmazat
 4. Páni tolik knih? :D No úplně to chápu, vždyť já si jich teď pořídila taky dost :D Těším se na tvé recenze :)

  OdpovědětSmazat
 5. To je pořádná várka nových knih. :) Já jsem na sebe pyšná, protože jsem si pořídila jen jednu novou knihu. :))
  Přeju ať se líbí a budu se těšit na recenze. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já doufám, že další měsíce se budu více krotit .D

   Smazat
 6. 19 knih je také paráda :D To mě se nepovedlo už hooodně dlouho :D Na Adlera Olsena se také chystám. Já si dokoupila poslední díl a doufám, že tuhle sérii konečně rozečtu.
  Ať se všechny knihy líbí :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já taky :D Mám doma skoro všechny a nečetla jsem ani jednu :D

   Smazat
 7. Máme hodně podobný vkus s těmi thrillery :)) Fámu jsem si koupila, na tu se chystám, V cizí kůži jsem si koupila v Levných knihách (mimo jiné :D), Nočního ptáka jsem četla - ten je super, brzy se chystám na VNitřní hlas či jak se to jmenuje, protože má brzy vyjít trojka (Klikatá cesta), Noční návštěvu už mám přečtenou i zrecnzovanou, na Komu hlava sejde se chystám. Jedině snad to Poslední dítě si nechám ujít, Dívky z trajektu mě nijak zvlášť nezaujaly, tak jsem se do další autorčiny knížky už nepustila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je dobře, aspon mám s kým pak srovnávat názory :D

   Já čekám právě na třetí díl, jež ma vjít v květnu - Klikatá cesta :)

   Smazat
 8. Ty jo, 19 knih nedám občas ani za celý rok! :D Ale tak máš alespoň slušnou zásobičku, když teď musíme všichni trčet doma. :)

  OdpovědětSmazat