pondělí 23. března 2020

Shari LAPENA : Nevítaný host


Co s člověkem udělají vraždy v odlehlém horském hotelu, jež je odříznutý díky sněhové bouři od okolního světa? 


Nevítaný host

Autor: Shari Lapena
Žánr: Thriller, pro ženy
  Vydáno: KALIBR 2019
  Originální název: An Unwanted Guest (2018)
  Počet stran: 256

ANOTACE
Do odlehlého venkovského hotelu přijíždí na zimní víkend několik hostů: Gwen a její kamarádka Riley, páry Ian a Lauren, Matthew a Dana, Beverly a Henry, proslulý obhájce David a staropanenská spisovatelka Candice. Poté co dorazí, udeří sněhová bouře, která odstřihne hotel od elektřiny i veškerého kontaktu s vnějším světem. A hned první noc dojde k tragické nehodě: Dana spadne ze schodů a zabije se. Byl to ale nezaviněný pád? Atmosféra houstne, baterie mobilů se pomalu vybíjejí a nedůvěra mezi hosty přechází v paranoiu – další smrt na sebe totiž nenechá dlouho čekat, a tentokrát už je to nepochybně vražda... Inspirace klasickými detektivkami, plíživé sílící napětí a hororové vyústění – Shari Lapena ani tentokrát neušetří čtenáře šokujícího odhalení, stejně nečekaného, jaký přinesly závěrečné zvraty v jejích předchozích psychothrillerech Manželé odvedle a Někdo cizí v domě

*****
Mistrně nečekaných zvratů a šokujících odhalení Shari Lapena přichází ve svém prozatím posledním románu Nevítaný host s něčím úplně jiným. Autorka se ve svém třetím titulu nechala inspirovat klasickými detektivkami, jež známe například z pera anglické autorky Agathy Christie. Podařilo se autorce připravit stejně napínavé prostředí jako královně zločinu?


Hotel daleko od všech...

Do odlehlého venkovského hotelu Mitchell se pomalu sjíždí skupinka různorodých hostů, jež si vybrali tento hotel z rozdílných důvodů. Někdo si chtěl odpočinout od každodenní rutiny, pobýt se svým milencem daleko od všech, oslavit svoji lásku, psát knihu, zachránit upadající manželství či si užít několik málo chvil bez připojení k wifi. Tak či tak ani jeden z nich v tu chvíli ještě netušil, že přijíždí do jámy lvové a již brzy bude odstřižen nejen od veškerého kontaktu s okolním světem, ale také elektrického proudu uprostřed vraždící hotelové mánie, kde je odkázán každý sám na sebe. 

Ať je to ten nebo ten....

Děj je střídavě vyprávěn z pohledu hlavních hrdinů ( což jsou v tomto případě všichni ) v přítomném čase oblíbenou er-formou. Příběh se tak k nám dostává prostřednictvím kamarádské dvojice Gwen a Riley, manželského páru Henryho a Beverly, snoubenců Dany a Matthewa, mileneckého páru Lauren a Iana, obhájce Davida, spisovatelky Candice a majitele hotelu se synem Jamese a Bradleyho.  Pro začátek velké množství postav, které se tak nějak mísí dohromady, ale poměrně rychle se orientujete, kdo je kdo a kdo ke komu patří. 

Shari Lapena se již v předešlých knihách představila coby přímočará autorka jednoduchých vět, spojení a stylem bez zbytečných odboček a ozdobných vět, což dodržela i v tomto případě, za což jsem velmi ráda. Díky tomu se mohla plně soustředit na lineární vyprávění celého příběhu a díky čemuž přesně víte, co se v jaké chvíli děje. Někomu možná toto přímočaré psaní nebude vyhovovat, ale ve srovnání například se severskou detektivkou jde o příjemnou změnu, která se k příběhu o uzavřené skupině prostě hodí. 

Po krátkém představení hostů a jejich životních osudů se příběh nese v odpočinkovém a uklidňujícím duchu zimního zasněženého hotelu a krásného luxusního prostředí. Vše působí takřka dokonale. Naneštěstí tento klid neměl trvat příliš dlouho. Hned první noc dojde k hroznému neštěstí a na schodišti je nalezeno tělo nádherné Dany, Mathhewovy snoubenky. Zprvu se zdá, že uprostřed noci zakopla a upadla na schodech. Velmi brzy si ale obhájce David všimne podezřelého zranění na hlavě, jež neodpovídá pádu. Když je ve stejný den nalezen další z hostů mrtvý, je již všem jasné, že vrah je jeden z nich. 

Výsledek obrázku pro shari lapena an unwanted guestZde ve srovnání s předešlými knihami, jak jsem již psala v úvodu, se nechala autorka inspirovat klasickými detektivkami ve stylu Agathy Christie. Proto před námi stojí malá skupinka lidí odříznutá od světa. Atmosféra se postupem času dá doslova krájet a paranoia na sebe nenechá dlouho čekat. Tu zoufalost a bezmoc doslova cítíte z každého slova a stále zkracující se odstavce svižně posunují děj směrem k finále knihy.

Image result for An Unwanted GuestPřestože je popis postav jednoduchý, můžeme říci až plochý, skvěle se hodí ke krátkému jednoduchému ději  a průběhu celé knihy. Přeci jen přespříliš složité charaktery postav potřebují větší prostor a zde na ně nebylo místo.  Na druhou stranu postavy v mé oblíbené detektivce od Agathy Christie - Deset malých černoušků také nenesou známky nějakého postupného vývoje jak bývá u detektivek zvykem a přesto vše do sebe krásně pasuje. 

Rychle ubíhající děj se v momentě opětovného připojení k okolnímu světu a příjezdu policie ještě více zrychlí a vy nevíte co dříve sledovat. Místy mi to to až přišlo, jako kdyby to autorka chtěla mít co nejdříve za sebou, což byla velká škoda. Trochu mi to zkazilo celkový dojem z velmi povedeného pokusu o klasickou britskou detektivku. Závěr tak nebyl šokující, jak je u autorky zvykem, ale spíše pouze překvapujícím a pro mě možná trochu zklamáním. Přesto si autorka opět ponechala menší eso v rukávu, které jak určitě chápete nemůžu prozradit. 

Nevítaný host je úplně jiný autorčin počin než předešlé dvě knihy, což je pro mě příjemným zpestřením ve stále vznikajících vyvražďovačkách. Velmi oceňuji autorčinu snahu o přiblížení ke královně detektivek a budu moc ráda, pokud se o to bude snažit i v dalších knihách. Proto nevítaného hosta doporučuji milovníkům klasických britských detektivek a jednoduchých zápletek. 

Díky za přečtení recenze až sem! 

VašeVýsledek obrázku pro SHARI LAPENA
Shari Lapena, bývalá právnička a učitelka angličtiny, je spisovatelkou na plný úvazek. Debutovala titulem Manželé odvedle (2016), který se stal psychologickým thrillerem roku, vydaným ve 35 zemích. Zaujal zejména nečekanými zvraty. a to až do poslední strany. Podobně laděný je i další autorčin román Někdo cizí v domě.16 komentářů:

 1. Od této autorky jsem četla dvě knihy, které se mi líbily. Tato poslední nebyla úplně můj šálek čaje tak do její četby jsme nešla 😉

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona totiž ta poslední je spíše detektivka, to je pravda. Ted v květnu vyjde další kniha tak jsem moc zvědavá co to bude :D

   Smazat
 2. Moc pěkná recenze. :) Podle toho, co knize píšeš, soudím, že by se mi mohla líbit. :) Děkuji za tip.

  OdpovědětSmazat
 3. Tuto knihu si určitě musím pořídit. :) Co jsem od autorky četla Někdo cizí v domě, jsem z ní nadšená a hlavně spokojená. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem zvědavá, co řekneš na tuhle. Tohle je totiž spíše detektivka no :)

   Smazat
 4. Ještě jsem od této autorky nic nečetla, ale knihu už mám ve čtečce a jsem na ní dost zvědavá. Děkuji za recenzi :)

  OdpovědětSmazat
 5. Túto autorku mám rada, síce som čítala od nej len Pár od susedov, no určite mám v pláne siahnuť aj po Cudzinec v dome a ani som nevedela, že u vás jej vyšla už tretia kniha! Páni moji, to som zvedavá, kedy vyjde aj v slovenčine :D Každopádne, táto autorka je skvelá!♥

  OdpovědětSmazat
 6. Tuhle autorku ještě neznám, přidávám na seznam a díky za recenzi.

  OdpovědětSmazat
 7. Pěkná recenze. Tahle kniha se mi od autorky líbila zatím nejvíc, a to jsem jí už po jejích předchozích dvou nechtěla dávat šanci :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem chtěla já po Někdo cizí v domě. Tam jsem byla zklamaná :/

   Smazat
 8. Souhlasím, Nevítaný host se autorce fakt povedl... :-)

  OdpovědětSmazat
 9. Od Shari mám až na jednu knihu přečtené všechny a tato se mi moc líbila. Sice jsem odhalila zápletku, ale i tak jsem si knihu užila :_)

  OdpovědětSmazat