pondělí 9. března 2020

Lesley KARA : Fáma


Zlo je mořná blíž, než by se mohl zdát....


FámaAutor: Lesley KARA
Žánr: thriller, román
 Vydáno: IKAR  2020
  Originální název: The Rumour(2019)
Počet stran: 288
               


ANOTACE
Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.
*****

Roznesla se fáma, že je na trhu kniha, která aspiruje na thriller roku 2020. Ano, je tomu skutečně tak. Anglická autorka Lesley KARA je prozatím pro své okolí velká neznámá, ale už teď si svým debutem Fáma získala mnoho fanoušků. Není proto div, že v letošním roce vyjde pravděpodobně i její další kniha Who did you tell? Jak na mě autorčina první kniha působila se dozvíte dále...


Všechno začíná jedním drbem...

I tak by se dal popsat začátek nového života svobodné matky Joanny. Ta se přestěhovala spolu se svým synem Alfiem z centra Londýna do nenápadného přímořského městečka Flinstead, poblíž své matky, což považovala za velké plus. Začala pracovat v místní realitní kanceláři Pegton a užívala si každého nového dne. Aby lépe zapadla do místního už zajetého koloběhu života, stala se váženým členem místního čtenářského kroužku, kde tak trochu všechno začalo. 

Toho rána před školou zaslechla zvěsti o známé dětské vražedkyni Sally McGowan, která skoro před padesáti lety usmrtila bodnou ranou teprve pětiletého chlapce Robbieho. Jí bylo tehdy deset. A tato vražedkyně měla bydlet už mnoho let mezi nimi. Samozřejmě pod novou identitou. Joanna ani nepřemýšlela, když tuto fámu vypustila mezi členkami čtenářského klubu a netušila, jakou spoušť její slova spustí. 

Každý obyvatel Flinsteadu se začal podezíravě dívat na své sousedy a hledal nejmenší záminku k tomu, aby mohl někoho obvinit z vraždy malého dítěte. Pokud Joanna brzo něco neudělá, způsobí její fáma více škody než užitku...
Poslední třetina stojí za to...

Od Fámy jsem neočekávala příliš a nakonec jsem byla celkem mile překvapena. Novinku bych zařadila spíše do psychologického románu, tedy alespoň její první dvě třetiny, které sledují, co vše může způsobit jedna jediná nepodložená fáma a jaké jsou následky. Poslední třetina by se pak konečně dala označit jako thriller a jež mě vážně nadchla. Ale jestli to stačí proto, aby byla kniha označená jako thriller? Těžko říci. Zvolené pomalejší tempo se drží asi do těch dvou třetin, ve kterých si autorka připravuje půdu pro ten správný thrillerový zážitek u kterého si čtenář již neodpočine. 

Hlavní hrdinka Joanna k nám promlouvá ich-formou doplněnou nejen o novinové články, které píší o dětské vražedkyni Sally McGowan, ale také o krátké myšlenkové pochody skutečné Sally, která veškeré dění sleduje z tichého zpovzdálí. To vše je zahrnuto v krátkých a jednoduše psaných kapitolách, díky kterým Vám bude děj doslova utíkat před očima. Rozhodně tedy ta poslední část. 
Co se týká knižních postav, líbilo se mi, jak dokázala Leysley Kara bravurně popsat typické maloměstské chování všech obyvatelů Flinstead. Všemu navíc dodává nádech realistična a tak máte pocit, že se podobný příběh může odehrávat i klidně ve vašem městě

Hlavní protagonistka Joanna mi byla zprvu poměrně sympatická, dokud si tedy nepustila pusu na špacír a nevypustila zásadní fámu do světa. Přestože jsem chápala její důvody, nemohla se poté divit, jaké výčitky se později dostavily. Připočteme-li napadání nevinných lidí, mohla být Joanna ráda za to, jak to všechno dopadlo. Na pozadí příběhu sledujeme také nově vyvíjející se vztah Joanny s biologickým otcem syna Alfieho, Michaelem. Ten, coby novinář, ucítil knižní senzaci na sto honů a neváhal se k Joanně nastěhovat. I když zde Michael nevystupuje jako negativní postava, mně osobně vůbec nesedla. Pořád jsem čekala, že v jeho chování bude nějaký ten háček. Teď zpětně můžu říci, že stále to je pro mě někdo, o kom nevím, co si myslet. 

Výborně, přestože velmi volně, rozehraný příběh dostává své čtenáře do kolen závěrečným finále. Přiznám se, že jsem ho nečekala a byla opravdu překvapena. Takové konce já mám přesně ráda. Zvláště u knih, kde se po celou dobu sice k něčemu schyluje, ale vy nemáte ani to nejmenší tušení, čeho se to bude týkat. Jediné co máte, je ten zvláštní pocit. Ale pozor! To největší překvapení na Vás bude čekat až na posledních dvou stranách! A věřte mi, že se vám z toho protočí panenky :D

Fáma opět patří k jednoduše psaným knihám, jež se rozjíždí sice pomaleji, ale pak dostávají ten správný rytmus. Závěr Vás určitě nezklame, přesto bych knihu doporučila nenáročným čtenářům thrillerů a psychologických románů či těm, kteří stejně jako já potřebují občas něco odlehčeného před dalším nabušeným thrillerem. 
Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeLesley KARA 


Lesley Kara je absolventkou kurzu „Writing a Novel“ na Faber Academy. Vyštudovala angličtinu a PGCE na Greenwichskej univerzite. Predtým pracovala ako zdravotná sestra a sekretárka, neskôr sa stala prednášateľkou a manažérkou ďalšieho vzdelávania. Žije na pobreží severného Essexu.

10 komentářů:

 1. Něco mi to říká, asi jsem o Fámě už někde slyšela... každopádně vypadá zajímavě, i když to asi není přímo můj šálek kávy :)

  OdpovědětSmazat
 2. Tuto knihu neustále vidím v metru, když jedu do školy. :D A určitě bych ji zkusila, pokud se k ní dostanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to taková lehčí forma thrilleru, něco jako Shari Lapena, takže by se ti mohla líbit :)

   Smazat
 3. Moc pěkná recenze. :) Vypadá to, že já jako čtenář nepříliš znalý thrillerů, budu s knihou spokojená. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Pěkná recenze, taky se na ni chystám.

  OdpovědětSmazat
 5. Mám pocit, že tahle kniha je poslední dobou všude. Thrillery zrovna často nečtu, ale třeba po knize sáhnu, abych trochu změnila žánr. :)

  OdpovědětSmazat
 6. Thrillery miluji přečetla jsem ji jedním dechem. Konec naprosto překvapující. V dnešní době jsou fámy a dohady všude takže všem doporučuji 😉

  OdpovědětSmazat
 7. O Fámě jsem přemýšlela. Díky za připomenutí :)

  OdpovědětSmazat