čtvrtek 12. března 2020

Jari Järvelä : Komu hlava sejde


Kdo přežije, vyhraje....


Komu hlava sejdeAutor: Jari Jarvela
Žánr: thriller
 Vydáno: COSMOPOLIS  2020
  Originální název: Se ken tulee viimeiseksi(2017)
Počet stran: 264
               
ANOTACE
V korsických horách se setkává skupina deseti Finů. Z tisíců zájemců byli vybráni právě oni ne proto, že by byli výjimeční, zkušení a nejlepší. Naopak jsou to všichni lúzři, kterým se v životě moc nedaří. Chybí jim silná vůle, schopnosti, pracovitost i pokora. Tohle je jejich šance. Stačí, aby během třinácti dnů překonali nejtěžší evropský trek GR 20, jen se základním vybavením. Cena pro vítěze? Milion eur, rozdělený mezi všechny, kteří závod dokončí v limitu. Živí.

Pět mužů a pět žen se odhodlaně vydávají na cestu. Z jednotlivců se stává jednolitá skupina, lúzři se mění v bojovníky a ze soutěže je najednou zoufalý zápas o přežití. Účastníci začnou za podivných okolností umírat a ostatním začíná docházet, že čím míň lidí dojde, tím větší podíl připadne na zbývající. Všichni si musí sáhnout na dno svých sil, aby se vůbec vrátili. Kdo nakonec přežije a stane se vítězem?


*****

Nakladatelství COSMOPOLIS si pro své čtenáře přichystalo velmi netradiční thriller od finského autora Jari Jarvela Komu hlava sejde. Román odehrávající se v korsických horách zprvu působí na své čtenáře jako tuctový a neoriginální thriller, ale po několika málo stranách odhalí své esa z rukávu a boj o přežití již nebudou na vlastní kůži prožívat pouze hlavní hrdinové....


Netradiční prostředí - KORSICKÉ HORY -

Pět mužů a pět žen. Deset smolařů a lúzrů z Finska bylo vybráno do soutěže o  jeden milion eur. Jediné, co pro výhru musí udělat, je přežít a kdo přežije, ten vyhraje. Je jedno kolik z nich dojde do cíle. Jeden nebo všech deset. Tak či tak si finalisté rozdělí rovným dílem tolik vytouženou výhru.

Deset účastníků soutěže má před sebou nejtěžší evropský trek  GR 20, který musí přejít v pouhých třinácti dnech v extrémních horkých podmínkách. Každému z nich je už od počátku jasné, že budou potit krev, a to nejmenší co se jim může stát jsou krvavé puchýře po celém těle. 

Už od prvních kilometrů je ale něco špatně. Z lúzrů se rychle stávají bojovníci o holý život. Během cesty začne jeden po druhém za velmi podivných okolností umírat a všem přeživším je jasné, že již nemohou věřit nikomu a ničemu. 

Je ale možné utéct jisto jisté smrti?
Zlatá brána otevřená,
zlatým klíčem odemčená. 
Kdo do ní vejde, 
tomu hlava sejde.
Ať je to ten nebo ten, 
praštíme ho koštětem.


Finská Agatha Christie

Velké finské překvapení. I tak bych mohla popsat letošní novinku Komu hlava sejde. Autorovi se podařilo napsat knihu, která je směsicí klasické detektivky Agathy Christie - konkrétně zde je krásně vidět inspirace knihou Deset malých černoušků- a thrilleru, ve kterém jde doslova o boj o holý život. 

Jari Jarvela nás zanese hluboko do korsických hor, jež se pyšní nedotčenou přírodou, písčitou pláží a především nádhernou hřebenovou túrou GR 20.  Už od první stránky jsem se do místní přírody doslova zamilovala. Autor bravurně, jednoduše a přesto realisticky popsal prostředí korsických hor a já tak měla pocit, jako kdybych byla přímo na místě. 

Zprvu, jak jsem se již zmínila, na mě kniha působila jako jedna z dalších tuctových knih s neoriginálním tématem. Jak jsem se ale zmýlila. Kniha dostává po rozvleklejším úvodu rychlý spád, přesněji někdy na rozmezí první a druhé vraždy, a tempo se je od té doby docela zběsilé. Není tedy divu, že těch necelých 260 stránek uteče jako voda a za pár hodin už není co číst. 

Thriller v sobě ukrývá pouhých 13 kapitol, přičemž co kapitola, to jeden den strávený na evropském treku GR 20. Tyto kapitoly obsahují na přeskáčku myšlenkové pochody všech deseti účastníků soutěže. To může být pro mnohé čtenáře lehce zmatečné a i mně chvíli trvalo, než jsem se začala orientovat kdo je kdo, kdo ke komu patří a jaký život před túrou žil, což sice není v knize až tak důležité, ale rozhodně je to zajímavé čtení. 


Za co autora musím pochválit je vytvořené knižní napětí a tíživá atmosféra, jež se postupně zvyšuje s přibývajícími stránkami. Není to úplně klasické napětí, které znám ze severských thrillerů, ale možná právě proto mě velmi zaujalo a nadchlo. S napjatým dechem jsem čekala, kdo další ze soutěžících zemře za podivuhodných okolností. Zde jsem byla stejně napjatá, jako když jsem poprvé četla Deset malých černoušků. Přesto v porovnání s knihu od Agathy CHRISTIE, zde jsem neměla žádného oblíbeného hlavního hrdinu, kterému jsem držela palce. Ono za to asi může fakt, že zde vystupují ,,lúzři" a jejich nejhorší špatnosti spatří světlo světa od prvního okamžiku.

Abych ale pořád jen nechválila, i v tomto případě mám jedno velké ale. No a to je bohužel závěr a rozuzlení knihy. Nemohu popírat, že pro mě byl překvapením, jako pro spoustu čtenářů, ale nelíbil se mi. Čekala jsem úplně něco jiného a nejsem si jistá, že si autor zvolil dobrou cestu. Měla jsem pocit, jako kdybych po celou dobu čtení směřovala k jasnému cíli a nakonec jsem dostala konec jako kdyby z jiné knihy. Nevím. Ale je to jako vždy pouze můj názor. I tak jsem ale ráda, že jsem knihu četla, přestože konec je pro mě zklamáním.

Komu hlava sejde bych doporučila milovníkům jak klasické detektivní tvorby Agathy Christie tak milovníkům thrillerů. Zde je totiž vidět, jak spolu mohou tyto žánry krásně fungovat ruku v ruce. 

To největší dík patří opět úžasné BÁŘE  z GRADY / COSMOPOLIS za recenzní výtisk!!!Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 
Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeJari JARVELA


Image result for Jari Järvelä

Jari Järvelä (*21.11.1966 Helsinky) začínal jako učitel, ale už skoro 20 let je spisovatelem. Napsal 14 románů, 3 divadelní hry, 8 her rozhlasových a 2 operní libreta. Dva jeho romány byly nominované na největší finskou státní cenu Finlandia Prize. V roce 2007 obdržel finskou státní cenu za literaturu za trilogii Tíha vody, Malé nebe a Národní krajina. Jeho román Romeo a Julie byl v roce 2009 v užším výběru na prestižní panskandidávskou cenu Nordic Council Literatuře Prize.

14 komentářů:

 1. Tak jo, tuhle knihu si prostě musím přečíst. Zní naprosto bombasticky a doufám, že se k ní co nejdříve dostanu. :)

  OdpovědětSmazat
 2. To zní velmi dobře!! Agathu Christie mám velmi ráda,nejvíce POirota, ale tohle by mohlo být opravdu velmi zajímavé :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já raději Slečnu Marplovou, ale zde je to spíše Deset malých černoušků :)

   Smazat
 3. Asi jsem hloupá :D Já jsem si celou dobu myslela, dle obálky, že je to kniha odehrávající se v zimě nahorách :D:D Až teď jsem tu obálku začala více studovat :D

  Jinak ale zní opravdu zajímavě!!

  OdpovědětSmazat
 4. To zní vážně zajímavě, tuhle knihu si taky musím přečíst :) Skvělý tip a recenze :)

  OdpovědětSmazat
 5. Krásná recenze! Tahle knížka byla neskutečná, strašně mě bavila :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Občas sa stane, že koniec je nie vždy dobre zvládnutý alebo skrátka čitateľovi nesadne, tiež mám pár takých kníh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jich mám docela dost. Kniha celou dobu super a pak závěr :/

   Smazat
 7. Moc pěkná recenze. Mě osobně kniha moc nezaujala, ale jak je vidět, jistě si své čtenáře najde. :)

  OdpovědětSmazat