čtvrtek 13. února 2020

Renée KNIGHT : Osobní asistentka


Může být tou nejnebezpečnější osobou v místnosti... 


Osobní asistentkaŽánr: Detektivky, thriller
 Vydáno: IKAR  2020
  Originální název: The Secretary (2019)
Počet stran: 328
               


ANOTACE
Od prvního dne je osobní asistentce Miny Appletonové jasné, co se od ní čeká. Absolutní diskrétnost. Dvacet let je Christine oddaná služebnice a tichý svědek všeho, co se v Minině životě děje. Den za dnem, rok za rokem tu Christine byla, neviditelná – sledovala, poslouchala a veškerá tajemství udržovala v bezpečí. Místo odměny se ale dočká kruté nespravedlnosti. Ovšem tak vytrvalou ženu, jako je Christine, není radno podceňovat.

*****

Po čtyřech letech od svého debutu přichází britská autorka Renée KNIGHT  s novinkou, která v lednu doslova zahltila české knižní pulty. Pod Osobní asistentkou si určitě každý z náš představí věrnou, spolehlivou a především diskrétní osůbku, která splní každé naše přání. Je ale možné, že právě tato důvěrná osoba může učinit náš život nesnesitelným?


Dravý orel a tichá myška

Rodinná firma Appleton se chystala na velké změny pod vedením cílevědomé dcery ředitele společnosti lorda Appletona, Miny Appletonové. Aby ale dosáhla opravdu všech svých vytyčených cílů, a že jich není málo, musí se dostat do vedení firmy a stát se ředitelkou doposud uznávaného řetězce. Vše začalo zcela nevinně. Mina nejprve najala novou osobní asistentku Christine Butcherovou, jež se měla stát její pravou rukou při chodu firmy, posléze vyměnila osobní asistentku svého otce a nakonec pod vlivem zjevných chyb vedení přemluvila i svého otce k odchodu do důchodu, kde mu bude mnohem lépe. 

Christine Butcherová si od první chvíle myslela, jaké to nemá štěstí, že bude pracovat pod samotnou Minou Appletonovou, známou osobností z novinových ústřižků, která se běžně setkávala se známými celebritami. Nejprve byla pouze dalším člověkem v kanceláři, který se rychle naučil, co si Mina přeje a co je ji naopak proti srsti. Díky svému pozorování a přizpůsobení se všem jejím požadavkům se vypracovala až na pravou ruku Miny Appletonové, která věděla o jejím životě úplně vše až do toho nejmenšího detailu. Očekávalo se on ní, že na této pozici dodrží absolutní diskrétnost a veškerá tajemství udrží v bezpečí. 

Po dvaceti letech vzájemné spolupráce očekávají obě ženy odměnu  v podobě slepé oddanosti během soudního procesu, jež byl proti nim veden. Namísto odměny se jim ale dostává krutá nespravedlnost, ze které i tak vítězně odchází Mina. Ta ale zapomněla, že by nikdy neměla podceňovat toho, kdo o ní ví více než ona sama. 


Thriller? Detektivka? 

Čekala jsem hodně a dostala tak málo. Škoda. Velká škoda. Osobní asistentka se stejně jako spoustu předešlých knih ,,pyšní" opravdu nepřehlédnutelnou nálepkou EDICE SVĚTOVÝ BESTSELLER a já si tak po dočtení knihy říkám, za co si Osobní asistentka zasloužila ve světě takovou pozornost. 

Před čtením se nenechte stejně jako já zmást tím, že je kniha žánrově zařazena do detektivek a thrillerů. S jistotou Vám mohu říci, že to není ani jedno. Osobní asistentku bych zařadila někam k jednoduchým psychologickým dramatům, kde nás autorka nejprve zvolna uvede do děje a kancelářského prostředí rodinné firmy Appleton , ve kterém se zčistajasna objeví dramatický prvek v podobě soudních obžalob a podivných firemních obchodů. To vše vede až k vyústění problému v soudní síni na lavici obžalovaných, kde se ukáže, kdo je vlastně kdo. Nakonec dojde k odškodnění všech zúčastněných a na závěr vás má čekat jedno veliké překvapení. O tom ale později. 


Pozvolný začátek nám ukazuje životní cestu a časovou osu postavení Christine ve vztahu k Mině vzpomínáním na úplně první společné setkání a postupně přidává jeden příběh odehrávají se ve společnosti za druhým. Díky zvolené ich-formě se nám tak dostávají také průběžné myšlenkové pochody, ve kterých Christine lituje mnoha svých rozhodnutí a vypráví o tom, že teď kdyby mohla, zachová se úplně jinak. To vše zahrnuto do 52 krátkých kapitol jež udržují knihu v tom správném rychlém rytmu. I tak mi ale přišlo těch 328 stránek nějakých dlouhých a já osobně bych skončila už někde na straně 250.

Renée Knight neměla vůbec špatný nápad a námět knihy se mi líbil, už z toho důvodu jsem si knihu kupovala, ale tak nějak jsem dle anotace čekala úplně něco jiného než se jsem nakonec dostala. Už po několika málo stránkách jsem zjistila, že čtu něco velmi podobného jako je můj oblíbený odpočinkový  film Ďábel nosí Pradu s úžasnou Meryl Streep. Jenomže zatímco ve filmu fungovalo to kouzlo ve vztahu vedoucí -  asistentka, v knize to bylo přesně naopak. Nechápala jsem hlavní hrdinku, jak mohla být tak naivní a splnit každé přání, aniž by se nad tím alespoň na malou chvilku zamyslela. Nerozumím tomu, jak někdo může vyměnit svůj rodinný život za život s někým, kdo si ho ani neváží. 

Ani jedna z hlavních hrdinek se nemůže pyšnit pozitivními vlastnostmi a o charakteru ani nemluvě. Zatímco Mina se už od začátku knihy chová jako nevypočítavá mrška, která ví co chce a umí manipulovat se svým okolím bez jakýchkoliv výčitek, je Christina naivní loutka bez schopnosti vlastního myšlení a neustálou potřebou uznání. Autorčina snaha změny chování Christine v závěru knihy, kde se z naivní holčičky stává dokonalá královny pomsty je až ,,směšná" a především přehnaná. Tudíž je asi jasné, že s hlavními hrdinkami jsem nesympatizovala ani náhodou. Kdybych si ale musela vybrat, pořád by mi byla milejší cílevědomá mrcha Mina. 

Osobní asistentka v sobě ukrývá velmi jednoduchý příběh pro opravdu nenáročné a příležitostné čtenáře tohoto žánru. Náročnější čtenáři knihu asi dočtou, pokud ji po nějaké chvilce neodloží, a za několik málo dnů na knihu zapomenou. 
Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Image result for renée knight
Renée KNIGHT 

Renée Knightová pôvodne pracovala pre BBC ako dokumentaristka. Skúsenosti z práce využila aj 
pri písaní knihy, ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Žije v Londýne s manželom a dvoma deťmi. Cudzinec – Podobnosť čisto nenáhodná je jej literárnou prvotinou, o to väčšmi prekvapuje zručná kompozícia novely a najmä nečakané rozuzlenie príbehu

15 komentářů:

 1. Koukám, že kolem knihy bylo mnoho povyku pro nic, že :D

  Jana

  OdpovědětSmazat
 2. Já se tak nějak vyhýbám knihám jakmile vidím, že mají tu velkou zlatou hvězdu na čele :D ( myslím tedy samolepku )

  Ne vždycky to je tak, že je to kniha, která stojí za přečtení. Já to beru tak, že jsou to knihy, které si oblíbily po celém světě, převážně v Americe a že to nemůže být úplně těžké čtení, vzhledem k jejich mentalitě :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No musím s tím jen souhlasit. Poslední dobou jsou to opravdu jednoduše psané knihy. Ale najdou se i výjimky. Taková Chůva nebyla vůbec špatná :)

   Smazat
 3. Mě osobně kniha příliš nezaujala a tvá recenze mě v tom jedině utvrdila. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak jsme už psala, knihu jsem si chtěla pořídit, protože mám autorčinu prvotinu :D Do třetí asi už nepůjdu :D

   Smazat
 4. O knize jsem slyšela, ale nedá se říct, že by u mě vyvolal nějaký pocit, že si ji musím přečíst.... Tvá recenze je toho zjevným důkazem :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já jsem si ji chtěla přečíst, protože mám první autorčinu knihu a tak nějak jsem ji věřila :D

   Smazat
 5. Recenze je krásně napsana. Měla jsem v plánu si ji přečíst z důvodu velké,, reklamy,, ale nakonec jsem se rozhodla si přečíst Famu a to je jiné kafe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tam jsem se bála toho samého, té krásné samolepky. Ale máš pravdu, Fáma má alespoň nějaký nápad a něco se tam děje :)

   Smazat
 6. A to mě ta kniha tak lákala! Očividně hodně povyku pro nic. Díky za recenzi a ušetřené penízky :)

  Gabux | Poslední článek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele každému se líbí něco jiného, ale já jsme se tak těšila a pak to vážně bylo o ničem :D Ale tak ji mám aspoň ve své knihovničce vedle Dokonalého cizince :D

   Smazat
 7. Já teda budu asi jediná, ale mně se to líbilo. Nevadí mi příběhy, kde to hned negraduje, ale to napětí doutná pomalu.

  OdpovědětSmazat
 8. Já tak nějak průměrně hodnotila i autorčinu první knihu, takže jsem hooodně přemýšlela, jestli do téhle jít. Radši dám na tebe a nechám to 😀

  OdpovědětSmazat
 9. Před týdnem jsem dočetla na popud nově vyšlé knihy od autorky Dokonalého cizince, líbil se mi hodně a mrzí mě, že tahle kniha se nelíbila skoro nikomu, nejspíš ji tedy ani číst nebudu :-/

  OdpovědětSmazat