čtvrtek 6. února 2020

Carin GERHARDSEN : Náledí


Všechny lži pomalu roztávají jako sníh a pravda vychází najevo... Žánr: Thriller, detektivky
  Vydáno: METAFORA  2019
  Originální název: Det som goms i sno (2018)
  Počet stran: 376
ANOTACE
Milenecký pár udržující mimomanželský poměr nasedne do auta a jede na odlehlé místo. Mladou ženu v nesnázích nečekaně sveze neznámý muž. Kdosi se po zasněžených silnicích řítí moc rychle. Všichni projedou kolem stejné skalní strže. Ale jen jeden někoho smete ze silnice, jen jeden někoho nechá zemřít. Na začátku se vzájemně neznali, nyní je spojuje stupňující se spirála násilí, a ačkoli ani jeden z nich neví všechno, přesto někdo ví dost na to, aby mohl odvyprávět celý příběh. Náledí je nepředvídatelný thriller, kde nic není tak, jak to na první pohled vypadá. Vina, nenávist a destrukce ženou příběh vpřed a kdesi v dálce čeká euforie z pomsty.

*****

Jednou přijde čas, kdy sníh roztaje a najevo vyjde vše, co předtím přikryl. Stejně tak bychom mohli popsat i novinku Náledí od švédské autorky Carin GERHARDSEN, známé díky předešlé pětidílné Hammarbyjské sérii. Studený sníh zakryje všechny stopy tragické autonehody, ale s postupným táním se objeví nejen oběť, ale také motiv...


Osudná autonehoda....

Jeanette je znuděná svým manželským životem, který po smrti jejich jediné dcery přežívá jen zázrakem. Není proto div, že si krom pracovních povinností užívá také mimomanželský poměr. Přestože se jejich tajné schůzky odehrávají daleko v lesích od zvědavých očí, Jeanette začíná čím dál tím více přemýšlet nad tím, jaké by to bylo, kdyby se oba dva rozhodli opustit své rodiny a začali spolu nový život. To ale nevěděla, že brzo jejich životy změní jedna jediná autonehoda, jíž budou svědky.

Sandra čeká na taxík ověšená nákupními taškami a má pocit, že její den už nemůže být horší. To se ale mýlila. Stejně jako Jeanette, i ona si ponese následky jednoho jediného nevinného svezení v autě až do konce svého života a už nikdy nic nebude stejné jako předtím. 


Kerstin chystá sváteční večeři pro svého manžela, kterého tak dlouho neviděla. Konečně má přijet. Vše skončí a oni mohou začít úplně nový život. Už jim v tom nemůže nic zabránit. Nebo  snad ano?

Tři ženy, tři životní příběhy. Ani jedna se navzájem neznají a přesto je dělí od společného trápení několik málo sekund. Za vším stojí jeden jediný den. Jeden okamžik. Jejich životy se v tu chvíli třepí na milion malých kousků a každá z nich ponese tíhu svého svědomí už nadosmrti. Ani thriller, ani detektivka....

Náledí je dle mého kniha, kterou nelze tak lehce zařadit, protože přestože v sobě prvky určitého napětí má, není to úplně typický thriller a na druhou stranu, to není ani klasická detektivka, na kterou jsme jako čtenáři zvyklí. Mohli bychom tedy knihu například definovat jako detektivní psychologický thriller a budeme spokojeni. Od oné osudné autonehody se pak postupně odvíjí jednotlivé příběhy hlavních i vedlejších hrdinů, díky kterým se čtenáři setkávají s emocionálními propady až na samé dno a poznají každého z nich až do morku jejich kostí.

Celý příběh je poskládán z dvou časových linií (před a po) vyprávěný z několika pohledů účastníků nehody. Ty jsou zařazeny do krátkých nepravidelně se střídajících kapitol, které drží své čtenáře v neustálém napětí. Navíc Carin Gerhardsen si coby matematička bravurně vypočítala, co bude na čtenáře zabírat a v jakých dávkách má informace v knize předsouvat, no a vy máte pak pocit, že si s vámi autorka tak trochu hraje. Když už si totiž myslíte, že Vás nemůže nic překvapit - BUM!!! Další tvrdý náraz. 

Hlavní myšlenka knihy není vůbec složitá, vše se točí kolem jedné autonehody, která spustí doslova lavinu událostí. Přestože je v knize poměrně málo postav, vzhledem k propletenosti jednotlivých vztahů a především autorčinu záměru odhalování informací se můžete velmi lehce splést, kdo je vlastně kdo. O to byla pro mě kniha více zajímavá než kterákoliv jiná.


V průběhu čtení jsem se obávala, aby autorka byla schopná zakončit knihu s dostatečnou noblesou, kterou si zaslouží, ale jak jsem již psala, díky její matematické přesnosti každý dílek příběhu zapadl na milimetr přesně. V závěru mě navíc lehce některé aspekty poměrně překvapily a přestože jsem už ke konci tušila, kdo za vším stojí, jsem jako čtenář naprosto spokojena a neberu rozuzlení jako mínus. 

Pochválit musím také velmi vyvedenou obálku knihy, která se k příběhu dokonale hodí a skvěle se mi bude v knihovně vyjímat. 

Pokud patříte ke čtenářům milující zamotané příběhy s překvapujícími zvraty, je Náledí to pravé ořechové. Já osobně bych knihu doporučila naprosto VŠEM!!! Tak nadšená jsem po dočtení knihy opravdu dlouho nebyla.


To největší dík patří BÁŘE  z GRADY / METAFORY za recenzní výtisk!!!
Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 
Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Carin GERHARDSEN

Carin Gerhardsen (*6.12.1962 Katrineholm) je švédská autorka krimi románů, která literárně debutovala v roce 1992. Je vystudovaná matematička, pracovala jako IT konsultantka a nyní je spisovatelkou na plný úvazek. Její matematické znalosti se projevují v jejích novelách - zahrnují propracované vykalkulované intriky.
Narodila se 6.12.1962 v Katrineholmu a tam také umístila počátek prvního případu z tzv. Hammarbyjské série a nazvala ho Perníková chaloupka. Není náhoda, že právě v prvním příběhu zvolila jako téma šikanu mezi dětmi. Přiznává, že v dětství zažila něco podobného na vlastní kůži, a zajímalo ji, jak mohou špatné zážitky z dětství zformovat člověka a ovlivnit celý jeho život. Autorka vystudovala matematiku a jak sama říká, vždy milovala řešení matematických problémů, rébusů a sudoku a od toho byl jen krok k napsání zápletky románu, logické a propracované, s věrohodnými postavami, s jejich přednostmi i chybami. Hned první román jí získal čtenářskou oblibu a přiměl ji nadále se věnovat pouze psaní. Autorka žije ve Stockholmu s manželem a dvěma dětmi.

13 komentářů:

 1. Dneska jsem rozečetla a jsem na 85. straně, takže zatím baví. Recenzi si přečtu až po přečtení, ráda se nechám dějem překvapit, nečtu ani anotace :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda!! Já už anotace přestala skoro také číst. Teď jsem dočetla jednu knihu, kde anotace lákala úplně na něco jiného, než nakonec v knize bylo :/

   Smazat
 2. Jak tento žánr vůbec nečtu, tak jsi mě nalákala. Píšeš skvělé recenze :-) jsem moc ráda, že jsem na tebe narazila. Přeji hodně zdraví a sil s prďolkou. Zase se zastavím ;-) P.S. to shrnutí ve stylu Pána prstenů je naprosto boží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeee takt o jsem moc ráda!!!

   I já :ú Píšeš velmi dobře!!

   Děkuji moc, snad budou :D

   Smazat
 3. Přestože thrillery moc nečtu, tenhle vypadá zajímavě. :) Moc pěkná recenze. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Zní to moc dobře. :) Thrillery mám moc ráda. :)

  OdpovědětSmazat
 5. Kdybych Náledí už nečetla, okamžitě bych ji rozečítala. Tak lákavá tvá recenze je :) Jsem ráda, že se ti kniha líbila. Já z ní byla naprosto odrovnaná a dlouho jsem nezažila tolik překvapení, jako tady. Budu se muset podívat po autorčině sérii :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, je to milé :D

   Vid, proto jsem si sérii už koupila, tedy první dva díly. Je to trochu něco jiného. První díl byl takový všelijaký, ale já doufám, že druhý bude lepší :D

   Smazat
 6. To ale vůbec nevypadá zle, díky za rozšíření obzorů, po knize nejspíš mrknu :)

  OdpovědětSmazat
 7. O knize jsem přemýšlela, ale nakonec jsem si vybrala Manželé z Cedrové uličky, kterou nyní čtu.
  Náledí zní hodně zajímavě, a asi by mě i kniha bavila. Tak pokud by se mi náhodou dostala do ruky, ráda si ji přečtu.

  OdpovědětSmazat