středa 8. ledna 2020

Laura GREAVES : Psí hrdinové


Pes je jediným stvořením na světě, které vás miluje více než vy sami sebe....Psí hrdinové


Autor: Laura GREAVES
Žánr: Příroda, zvířata,skutečné
  Vydáno: COSMOPOLIS 2019
  Originální název: The Rescuers (2018)
  Počet stran: 288

ANOTACE
Psi jsou známí svoji loajalitou a ti, kteří byli zachráněni před týráním nebo adoptováni z útulků, jsou lidem, jež jim nabídli druhou šanci, obzvlášť oddaní. V této mimořádné sbírce skutečných příběhů se seznámíte se statečnými psy, kteří projevili neuvěřitelnou odvahu, a dokonce riskovali život, aby zachránili své lidi. 

V knize najdete šestnáct okouzlujících příběhů plných nezapomenutelných okamžiků odvahy. Příběhů o skutečné obětavosti, lásce, oddanosti, hrdinství, laskavosti a soucitu. Poznáte šestnáct psů z různých zemí světa, kteří sice nepošli žádným speciálním výcvikem po boku policistů či záchranářů, přesto dokázali zachránit lidské životy. *****


Australská novinářka Laura Greaves sepsala 16 okouzlujících a zároveň silných psích příběhů, jež vyprávějí o hrdinství nejvěrnějšího přítele člověka. Žádný z těchto hrdinů nikdy nebyl vycvičen k záchraně lidských životů a přesto zde máme působivou knihu Psí hrdinové. Jak je to vůbec možné?

Jak sama autorka píše, všichni psi na světě jsou vlastně záchranáři. Pokud nám doslova a do písmene nezachraňují vlastní životy, zachraňují každý den naše duše svoji přítomností. A to je důležité si uvědomit. Přesto se mezi námi najde několik málo psů, jež jsou opravdu výjimeční a právě jim je věnována tato kniha. 


Všichni do jednoho se vyznačují stoprocentní loajalitou, chcete-li spíše věrností, ke svým páníčkům, jež je sami zachránili před životem v útulcích, týráním či jim dali prostě druhou šanci. Na tento počin psi nikdy nezapomenou a svým páníčkům jsou napořád oddáni. Většinou až tak, že jsou schopni za ně na oplátku položit život. Možná si říkáte, že takový pes je každý. A já si zde dovolím, stejně jako autorka Laura Greaves, nesouhlasit. Miluji svého psa nadevše, ale když vidím, jak je schopný například utéci před šustícím křovím nebo jaké štěkající scény se u nás odehrávají během vysávání, nejsem si jistá, že by ve chvíli, kdy by šlo opravdu do tuhého nevzal nohy na ramena. To ale neznamená, že bych ho kvůli tomu milovala méně. 
Autorčin styl psaní je jednoduchý a čtenáři blízký. Během čtení nebudete mít pocit, že by autorka snědla encyklopedii a chrlila na vás přehršel informací týkajících se dané psí rasy či čehokoliv dalšího a přesto v každém příběhu najdete nějakou tu zajímavost, jež se k němu váže. Nejprve nám Laura Greaves ve zkratce popíše psího záchranáře (hrdinu) a představí nám jeho dosavadní psí (ne)život. Pozvolným krokem se přesouvá k onomu osudnému dni, kdy mohlo dojít k neštěstí. Přestože nás kniha láká na příběhy se šťastným koncem, citlivým duším jako jsem já určitě ukápne nejedna slza. 


Stafordí slečna Leala

Jako například mně u příběhu stafordí slečny Lealy. Sama mám doma tuto rasu, černého překrásného Bilba, a tak dobře vím, jaká je jejich povaha. Jak autorka sama v úvodu příběhu uvádí, stafordi nepatří k dobrým plavcům, přesto se, asi jako u všeho, najdou výjimky. Jejich těžké tělo, hlava a naopak krátké nohy hůře drží hlavu nad vodou, aniž by se jim nosík nedostával pod vodu. Leala byla svými páníčky zachráněna od majitele, který si ji držel pouze pro malá štěňátka. 
V novém domově si poměrně rychle navykla být psí chůva pro všechny místní děti a za to ji každý miloval. Přeci jen se ne nadarmo těmto psům říká BABY DOG. Během jedné jarní návštěvy dováděly jako vždy všechny děti a mezi nimi i již dvanáctiletá Leala. Po nějaké době do domu přilétla mokrá a uštěkaná stafrodka. V tu chvíli páníček věděl, že je zle, protože by sama nikdy do vody nevlezla. Spolu vyrazili směrem k přehradě, kde již plaval obličejem dolů dvouletý syn David.  Jen díky okamžité resuscitaci přežil.....

Každý z těchto příběhů je jiný a jedinečný a stojí za Vaši pozornost. Možná se Vám podaří mnohem více chápat chování Vašich pejsků, možná máte vlastní zkušenosti s podobnými příběhy či jen Vás zajímá, zdali se třeba v knize nepíše právě o rase pejska, kterého máte doma a tolik milujete. 


Knihu určitě doporučuji všem milovníkům pejsků, skutečných a napínavých příběhů se šťastným koncem. Moc děkuji Šárce ( Grada / Cosmopolis ) za recenzní výtisk, který mě opět dostal do kolen. 
Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. 

Díky za přečtení recenze až sem! 

Vaše

Výsledek obrázku pro Laura greavesLaura Greaves je novinářka, která získala řadu ocenění, autorka a hrdá 'bláznivá psí dáma'. Strávila přes 20 let editováním a psaním do novin, časopisů a webů v Austrálii a několika dalších zemích, psala pro časopisy jako Marie Claire, Woman’s Day či Sunday Style, byla redaktorkou časopisu Dogs Life (psí život). Jakožto spisovatelka na volné noze hojně psala o bezpočtu psů a napsala tištěné i webové publikace zaměřené na domácí mazlíčky. Je autorkou sbírek Incredible Dog Journeys, Dogs with Jobs či The Rescuers, knížek pro děti Amazing Dogs with Amazing Jobs a třech romantických komediálních novel Be My Baby, The Ex-Factor a Two Weeks ‘Til Christmas, v kterých se vyskytuje spousta drzích psů.


Učila žurnalistiku na FBI Fashion College v Sydney.


Žije v Sydney s manželem, dcerou a dvěma nenapravitelnými (ale vážně roztomilými) psy.
6 komentářů:

 1. Mám ráda takové podobné psí příběhy se šťastným koncem. :)

  Mám pocit, že jsem něco podobného už četla před pár lety, nemá autorka více knih na toto téma?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autorka napsala už před několika lety knihu s názvem Psí hrdinové - Pravdivé příběhy statečných psů. Na obálce byl myslím retrívr nebo labrador, ted si nejsem jistá. :))

   Smazat
 2. Nedávno sousedův pes zachránil své paničce také život. Upadla do bezvědomí, má myslím cukrovku, a pes štěkal tak dlouho, až probudil spícího manžela ze spaní po noční. Není to takové drama, jak asi v knihách, ale paní šlo opravdu o život.

  Petra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Peti,

   vidíš, já ti říkala, že nemusíš mát google , abys mohla psát komentáře kam chceš :D

   Myslím si, že i tvůj příběh je velmi silný a působivý, protože Vaše sousedka díky němu přežila :)

   Smazat
 3. Tak toto vyzerá na super čítanie. Ja osobne milujem zvieratká každého druhu a príbehy o nich. Sama som mala psíka 16 rokov a viem, aké to je. Až nepochopiteľné, aké sú to vďačné, rozumné a citlivé tvory. Po tejto knihe sa poobzerám aj u nás a určite bude odporúčať ďalej. Zákazníci si radi chodia pre také knihy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je super!! Určitě ji můžeš doporučovat dále, budu jen ráda už za samotnou autorku :)

   Smazat