pondělí 27. ledna 2020

Janice PARIAT : Devět tváří tebe


Láska je jako kaleidoskop, pokaždé zahlédneš něco jiného...


Devět tváří tebe

Autor: Janice PARIAT
Žánr: Romány pro ženy
  Vydáno: METAFORA 2019
  Originální název: The Nine - Chambered Heart (2017)
  Počet stran: 176
ANOTACE
„Jsi krásná… jako rozptýlené paprsky světla procházející sklem.“

Román složený z devíti příběhů je něžným popisem mladé ženy, vyprávěným z pohledu těch, s nimiž prožívá různé epizody svého života od dětství až po dospělost. Devět tváří tebe je hluboce působivý, barvitý příběh bezejmenné hrdinky, viděné o
čima těch, které milovala nebo ji milovali. Skrze jejich pohled poznáváme její povahové rysy, emocionální pochody i intimní stránky.

Devět kapitol – devět příběhů – vytváří mozaiku mladé ženy se všemi jejími klady a zápory. A postupně nám dává nahlédnout, jak každá epizoda, událost, setkání a vztah formují naše životy a jak nám mnohé možnosti, které nás potkají, často proklouznou mezi prsty a zůstanou nevyužité.


*****

Příjemné chvíle s krásnou knihou. Tak popsalo nakladatelství Metafora svoji edici 7lásky, která se objevuje na českých pultech již od loňského roku. Spadají sem knihy obsahující krásné, veselé a dojemné příběhy. Jsou to přesně ty knihy, které vás chytí za srdce a pohladí po duši. Coby zvědavý knihomol i já jsem se rozhodla podívat této kouzelné edici na zoubek a pro své první setkání si vybrala Devět tváří tebe


Pokud právě teď držíte v ruce Devět tváří tebe máte před sebou velmi působivý román složený z devíti příběhů o mladé bezejmenné ženě. Tyto příběhy jsou podávány z pohledů těch nejdůležitějších lidí v jejím životě. S nimi budete sledovat důležité životní milníky mladé ženy od jejího dětství po dospělost. 


Učitel, přítel, kamarádka, milenec, manžel....

Janice Pariat pojala svůj první román velmi netradičně a originálně. Jednotlivé kapitoly představují příběhy psané ich - formou z pohledu blízkých lidí z okruhu naši bezejmenné. Devět tváři tebe začíná nevinným příběhem mladého učitele, který má před sebou tvrdohlavou a přesto nesmírně šikovnou mladou dívku. Dále na nás čekají příběhy vyprávěné kamarádkou a kamarádem ze školy, přítelem, milencem a manželem. Každý z těchto příběhů je naprosto odlišný a přesto víte, že popisují jednu a tu samou osobu v různé době. A v tom skví to kouzlo celé knihy.


Když jsem se pustila do čtení, byla jsem unesena. Netradiční pojetí dodávalo celé knize jakýsi nádech tajemna a dramatu a nutilo čtenáře pokračovat ve čtení. Mně osobně vůbec nevadilo, že se každá věta v románu stahovala k jedné a téže osobě, ale možná bych nevolila pouze příběhy zaměřené na to, jak je někdo zamilovaný do naši bezejmenné. Myslím si, že to není úplně pro každého to pravé ořechové, ale přesto věřím, že si kniha své čtenáře rozhodně najde. 

Bude to možná trochu zvláštní, ale já osobně jsem měla největší problém s vývojem samotné postavy naši bezejmenné ženy. Zde právě chybí jakýsi krátký epilog z jejího pohledu, abychom pochopili její mnohdy prazvláštní pohnutky, jež ji vedly ke svému chování. Možná to byl autorčin záměr ponechat její životní příběh takto otevřený, ale naneštěstí pro mě se tak hlavní hrdinka stala někým, kým bych já sama nikdy nechtěla být. Ale jak jsem psala, je to čistě můj názor a vycházím z toho, jak na mě kniha ke konci působila. 

Devět tváří tebe je krátký realisticky napsaný román, který Vám uteče doslova před očima. Rozhodně bych knihu doporučila všem romantickým duším, které rády hledají něco nového což například tato kniha nabízí. 

Já moc děkuji Báře - METAFORA - za recenzní výtisk a určitě se chystám ve čtení této edice 7lásky pokračovat. 


Pokud Vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit například ZDE. Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Výsledek obrázku pro janice pariat
Janice Pariat je indická básnířka a spisovatelka. Narodila se v Assamu a vyrostla v Shillongu, Meghalaya.


Debutovala s povídkovou knihou Boats on Land (2012), která v roce 2013 vyhrála cenu Sahitya Akademi Young Writer Award za angličtinu a cenu Crossword Book Award na beletrii. Je první spisovatelkou z Meghalayi, která získala cenu od Sahitya Akademi za knihu v angličtině.

Bakalářské studium anglické literatury absolvovala na St. Stephen's College v Delhi a magisterské studium historie umění a/nebo archeologie na University of London.
Je redaktorkou online literárního časopisu Pyrta zaoženého v roce 2010. Její práce se objevily v řadě indických a mezinárodních časopisů jako např. Indian Time Out Delhi, The Caravan čiInternazionale. Vyučuje tvůrčí psaní a historii umění na Ashoka University

10 komentářů:

 1. Vypadá to moc dobře. Hodně mě to zaujalo, takže připisuji na seznam. :D

  OdpovědětSmazat
 2. To vypadá moc dobře. A nepřišlo ti po chvilce čtení, že je to trochu ,,psycho"?
  Přeci jen sledovat někoho takhle bez jeho vysvětlení na mě působí strašně depresivně :D

  Jana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No je to trochu psycho, ale to je velmi originální pojetí celé knihy právě. Mně více vadilo to, že je to jen od lidí, kteří ji milovali. Zajímavé by bylo, kdyby to bylo i od lidí, kteří ji neměli rádi atd :)

   Smazat
 3. Tahle edice se mi moc líbí. Je krátká a přesto kouzelná. Četla jsi Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě?

  Moc pěkná!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím jen souhlasit :) Chystám se rozhodně na další _)

   Smazat
 4. Tá obálka je čarovná! A ešte aj príbeh vyzerá veľmi zaujímavo :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím souhlasit, že obálka je kouzelná :) Když přidáš netradičně zpracovaný román, je to opravdu podívaná :)

   Smazat
 5. Moc pěkná recenze. :) Kniha vypadá hodně dobře. Tenhle druh knih mám moc ráda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem je dříve vůbec nevyhledávala, ale co jsem těhotná prokládám své detektivky, thrillery a tak dále romány a je to paráda :)

   Smazat