čtvrtek 23. ledna 2020

Gilly MACMILLAN : Chůva


Je daleko snazší přijmout lež nežli bolestnou pravdu 

Žánr: Thrillery, DETEKTIVKY
  Vydáno: KALIBR 2019
  Originální název: The Nanny (2019)
  Počet stran:368


ANOTACE
Malá Jo zbožňuje chůvu Hannah víc než svoji matku, a tak když jedné noci Hannah beze stopy zmizí, holčička je naprosto zničená. O třicet let později se Jo vrací do rodičovského domu a je nucena čelit svému složitému vztahu s matkou. Jenže když jsou v jezeře na jejich pozemku objeveny lidské ostatky, Jo začne pochybovat o všem, o čem byla až dosud skálopevně přesvědčená. Pak když na dveře jejich domu zaklepe nečekaný host, Jo zažije další šok. Zoufale se snaží doplnit mezery ve svých nejasných vzpomínkách. Nezbývá jí než přijít na to, co byla její chůva zač a proč zmizela. A především se musí rozhodnout, zda může věřit vlastní matce… Chůva od autorky bestsellerů Spálená obloha či Dokonalá Gilly Macmillanové je temným a nepředvídatelným příběhem plným tajemství a klamu. Je to ďábelsky chytrý thriller, který nám připomíná, že někdy je mnohem snazší přijmout lež namísto kruté, bolestné pravdy.

*****

Populární americká autorka Gilly MacMillan vydala v loňském roce nový psychologický thriller - Chůva - jehož hlavní myšlenka je založená na krutém faktu, kdy lidé snáze přijmou lež namísto bolestné pravdy. Kniha se objevila v prosinci na českých pultech v knihkupectví a teď bych i já rada přidala svou troškou do mlýna názorem, jak na mě příběh plný tajemství a lží zapůsobil. 


Hlavní hrdinka Jocelyn - zjednodušeně Jo -  je nucena se vrátit i s dcerou Ruby po smrti svého manžela z Ameriky do rodné Anglie, na kterou nemá příliš dobré vzpomínky. Po tolika letech odloučení od rodiny je donucena žít v rodném sídle rodičů v Lake Hall i se svoji zatrpklou matkou Virginií Holtovou a znovu tak čelit jejich složitému vztahu matka - dcera. 

Už od narození malé Jo bylo jasné, že rodičovské povinnosti nelze skloubit s jejich bujarým společenským životem a na pomoc si proto přizvali mladou ženu Hannah, která si velmi rychle utvořila pevné pouto s malou Jo. Hannah moc dobře věděla, co je pro malou holčičku to nejlepší a starala se o ni jako o vlastní dítě. Malá Jo milovala Hannah celým svým srdcem a zdrtilo ji, když jedné noci z Lake Hall navždy zmizela, navíc když ji rodiče obvinili, že to je jen její vina. 

O mnoho let později se minulost znovu vrací. V jezeře, které od pradávna patří rodině Holtových, se najdou lidské ostatky, jež vykazují  známky násilí. Vše nasvědčuje tomu, že ostatky patří milované chůvě Hannah a Jo se dostává do kolotoče lží a intrik, za vším navíc vidí svojí matku Viriginii a jejich vztah se ocitá opět na bodu mrazu. Jednoho obyčejného odpoledne na dveře zaklepe nečekaný host, jež má už do doposud zamotaného života Jo přinést další zvraty....

Pomalý rozjezd, ale....


Chůva je psychologický román, který se zaměřuje nejen na  manipulaci, lži a intriky, ale také na komplikovanost rodinných vztahů mezi třemi dospělými ženami - Jocelyn, Virginii a Hannah. Ve srovnání s těmito silnými dámami se tak do pozadí dostává Jocelynina dcera Ruby a detektiv Andy, který je pověřen vyšetřováním původu nalezených ostatků. Nicméně jeho role je zde opravdu velmi podružná a vzhledem k prostoru, kterému se mu v knize dostává nemá šanci na čtenáře zapůsobit jinak, než jako věčně zmatený a namyšlený detektiv. 

Gilly MacMillan rozjela prozatím svůj poslední román velmi pomalým tempem, jež je navíc doprovázen rozdělením do několika různých časových rovin vyprávěných z pohledu několika různých lidí. To může být pro mnoho čtenářů lehce zmatečné a když přidáte nepravidelné střídání er a ich - formy u hlavních postav menší problémek je na světě. Když ale dáte knize nějaký čas, velmi rychle se z toho prvotního šoku oklepete a zjistíte, že kniha není vůbec špatná, ba právě naopak. 

Příběh je rozdělen na tři části, které postupem celé knihy gradují. První nám opravdu velmi pozvolně popisuje život a vztahy tří hlavních žen. Navíc právě zde se autorka pomalu ale jistě dostává k hlavní myšlence nebo chcete-li zápletce celé knihy. Jakmile se prokoušete všemi těmito body, do děje vás vtáhne druhá část. Ta se naopak více zaměřuje na to, co se stalo poté, kdy na dveře zaklepal záhadný host, kterého na půdě rodiny Holtových čekal opravdu málokdo. Třetí pak už přináší nové a doposud nevyřčené skutečnosti, které čtenáře nutí vytvářet nové a nové teorie o tom, co se vlastně před třiceti lety stalo. 


Zaměřím-li se na ústřední trojici dam, tak už od samotného počátku mi byla sympatická pouze nevrlá Virginie. Jo se chovala jako rozmazlený snob, který si každou možnou chvíli stěžoval na svůj život v dětství. Navíc nikdo krom jí samotné nemohl mít pravdu. O Hannah jsem dlouho nevěděla, co si mám vlastně myslet. Byla hodná, byla zlá? Byla oběť nebo viník? Tak nebo tak, sympatická mi příliš nebyla, protože od samotného začátku dolízala za svými pány a takové patolízalství já prostě nemusím

Co se vlastně stalo?

Hlavní myšlenka o ztracené a milované chůvě Hannah má již od počátku jasné obrysy. Postupem času ale zjistíte, že není vše, jak se na první pohled mohlo zdát a věřím tomu, že nejednoho čtenáře překvapí. Od tohoto okamžiku už nebudete chtít knihu odložit a dravě budete hltat slovo za slovem. 

Některé pasáže knihy budou od této chvíle pro Vás záživnější více než jiné. Já sama jsem se těšila na každé ohlédnutí do minulosti, ve které jsem nacházela jednotlivá vodítka pro rozřešení celé situace v Lake Hall. Naopak části knihy, které se zabývaly takovým tím všeobecným popisem, co kdo zrovna dělal, byly pro mě v porovnání s tím hlavním nezáživné

Když se zaměřím na tolik očekávaný závěr knihy, pociťuji lehké bodnutí u srdce. Vůbec bych se totiž nezlobila, kdyby autorka několik málo stránek ubrala, poněvadž jsem měla pocit, že je příběh už zbytečně natahován. I tak jsem velmi velmi spokojena, kam se kniha od jejího počátku vlastně dostala.

Pokud jste fanouškem záhad a rodinných tajemství ukrytých hluboko v zapomnění, je Chůva ta pravá kniha pro vás. Stačí se zachumlat s teplým čajem či kávou pod deku a můžete se plně oddávat tajemství rodiny Holtových. 

Díky za přečtení recenze až sem! 
Vaše
Výsledek obrázku pro gilly macmillan

Gilly Macmillan vyrostla v Swindon, Wiltshire a také žila v severní Kalifornii v jejím pozdním mladistvém věku. Studovala dějiny umění na univerzitě v Bristolu a pak u Courtauld Institute of Art v Londýně.

Pracovala u Burlington Magazine a Hayward Gallery před založením rodiny a od té doby udělala nějaké přednášky v "A" Level fotografování.

Gilly žije v Bristolu ve Velké Británii se svým manželem a třemi dětmi a teď píše na plný úvazek. V současné době pracuje na svém třetím románu.


11 komentářů:

 1. Podobný žánr knížek zrovna dvakrát často nečtu, ale tahle recenze mě docela navnadila, asi se do ní pustím :) Pěkná recenze :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se k podobným knihám dostávám až teď a lituji, že jsem to neudělala dříve :D

   Smazat
 2. Když jsem knihu začala číst, pořád jsem si říkala, kde je ten háček :D

  Čekala jsem to ale ještě trochu jinak :D Ten konec by se mi líbil jiný :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úplně ti rozumím :D

   No konec byl jaký byl, že :D Ne. teď vážně. Je to vlastně opakování námětu a myslím si, že to má šmrnc :)

   Smazat
 3. Věřím, že bych knihu zkusila, ale to bych spíše na ni musela narazit. Zatím budu dávat přednost jiným knihám. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Ještě jsem nic od autorky nečetla, musím už to letos napravit, Spálenou oblohu mám doma už dlouho. Chůvu jsem si chtěla objednat s KK, ale zrovna byla vyprodaná a v předprodeji nic nekupuju, takže si chvíli počkám 😁. Pěkná recenze 😊

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :)

   pro mě to byla také prvotina od autorky a jsem moc ráda, že jsem si vybrala právě Chůvu! Teď se těším na další knihy :)

   Smazat
 5. Moc pěkná recenze. :) Kniha mě zaujala hned, jak jsem ji poprvé viděla v knihkupectví a tys mě jen utvrdila, že si ji musím přečíst. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně stojí za to. Včera jsme se sestrou shodly, že by se nám více líbil jiný konec, ale i tak se četla jendím dechem :)

   Smazat
 6. Knížka je pro mě top. Sice jsem čekala trochu jiný konec, ale nejspíše by to bylo utazene za vlasy.

  OdpovědětSmazat