úterý 10. prosince 2019

Allan ZULLO, Mara BOVSUN : Děti holocaustuDěti holocaustu
Autor: Allan ZULLO, Mara BOVSUN
Žánr: Historie, válečné
  Vydáno: COSMOPOLIS 2019
  Originální název: Survivors: True Stories of Children in the Holocaust
  Počet stran: 296ANOTACE

,,PŘEŽIJU. MUSÍM. AŽ VÁLKA SKONČÍ, MUSÍM BÝT TA, KTERÁ LIDEM ŘEKNE O NAŠI RODINĚ."

Příběhy ,,dětí holocaustu" představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době největších zvěrstev, která se kdy děla, muselo každé z nich prožít své osobní peklo a projít noční můrou druhé světové války. 

Tato kniha je pomníkem jejich odvahy tváří tvář smrti, A také oslavou lidského ducha - vůle překonat nevýslovné hrůzy, vůle zvítězit nad zlem, vůle žít. Lidé v příbězích vlastně mají jednu společnou vlastnost - hluboko ve svém srdci věřili, že budou žít, i když mnoho jiných kolem nich umíralo. 

,,VÍM, ŽE VZNIKNE LEPŠÍ SVĚT, AŽ TAHLE VÁLKA SKONČÍ. NEMŮŽE TO BÝT TAK ZLÉ NAPOŘÁD."

*****HODNOCENÍ

Děti holocaustu popisují osudy devíti židovských dětí, které přežily hrůzy druhé světové války z celé Evropy. Každý do jednoho toužil žít a toužil vidět žít především i své rodiče a rodinné příslušníky. Bohužel ne každý z nich měl takové štěstí, aby se jim jejich tužby vyplnily. 

Je jedno jakou knihu si s tématikou druhé světové války, židovství či holocaustu vyberete, vždy to bude temné a mrazivé svědectví hrůz, které se v té době odehrávaly a smrt byla na denním pořádku. Přesto tato konkrétní kniha Děti holocaustu je odlišná. Jsou zde skutečné příběhy přeživších dětí, jež poskytly své svědectví autorům a ti dokázali popsat jejich příběhy očima malého, mnohdy naivního, dítěte. Díky tomu před námi není další z knih popisující detailní a krvelačné příběhy toho, co se tehdy dělo. 

Autoři rozprostřely devět příběhů do osmi kapitol psaných er-formou díky čemuž si mohli dovolit do příběhů dosadit i doplňující informace, jak to tehdy ve skutečnosti fungovalo. Tím, že je každý příběh z jiného kouta Evropy a z pohledu různých dětí, nabízejí nám autoři několik rozdílných situací. 

Hned na úvod nás například čeká příběh malé Luncie Gamzer, která jen díky odvaze svých rodičů neskončila v koncentračním táboře, ale to neznamená, že nezažila měsíce a měsíce hrůzy. Rodičům se povedlo Luncii uschovat na bezpečném místě u cizích lidí, kteří byli neustále na pokraji odhalení. Herbert Karliner naopak měl záchranu téměř na dosah ruky na parníku St.Louis, jež mířil na Kubu. Zemi, která tehdy přijímala ,,uprchlíky". Nikdo tehdy nevěděl, že je to pouhý začátek boje o vlastní život. 

Deti holokaustuKaždý z těchto příběhů přináší děsivé svědectví plné bolesti a smutku. Přesto v něm najdeme také projevy přátelství, solidarity, lásky a laskavosti. Jak jste si sami mohli všimnout, jde o rozmanitost příběhů, jež se neodehrávají pouze v koncentračních táborech.

Na závěr každého z příběhu na nás, čtenáře, čeká jakási odměna v podobě krátkého shrnutí života malých dětí po konci světové války. Přestože se jedná o velmi silné příběhy podané z pohledu dětí, všechny naštěstí končí částečně pozitivně neboť víme, že hlavní dětští aktéři přežili. 

Děti holocaustu by mohla pro mnohé být úvodem do problematiky holocaustu. Je to rozhodně další ze zajímavých knih popisující násilí a křivdy židovského národa. Dovolím si tvrdit, že by kniha měla patřit k doporučené četbě na středních školách, ale o vhodnosti této knihy bychom mohli polemizovat,  protože se určitě najdou tací, kteří by se mnou nesouhlasili.

Pokud Vás Děti holocaustu alespoň trochu zaujaly neváhejte a knihu si kupte! Věřte mi, že nebudete litovat. 
Knihu zakoupíte ZDE.Děkuji Báře z nakladatelství Cosmopolis za silný citový zážitek díky recenznímu výtisku. 

Díky za přečtení recenze až sem! 

Vaše


Výsledek obrázku pro ALLAN ZULLO


Allan Zello 

Americký novinář a sportovní publicista. 

11 komentářů:

 1. To zní moc dobře, určitě bych si něco takového přečetla. Opět se něco více dozvědět o této tématice.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak to mě velmi zaujalo. Myslela jsem,že kniha bude hodně brutální, když jsem četla o čem má být. Ale koukám, že si autoři poradili :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem si myslela i já a proto jsem knihu trochu odkládala, ale vážně se není čeho bát. Je to velmi citlivě napsané!!

   Smazat
 3. Tak já jsem tedy čekala, že to bude trochu něco jiného :/ Jak jsi psala, že je tam hodně znát ten dětský pohled, tak ten mi vyloženě vadil. Přišlo mi to psáno trochu násilím, protože takhle by to děti nepopsaly :/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem za ten dětský pohled byla velmi ráda. Brutálních a detailních knih bylo napsáno už mnoho a naopak málo toho víme právě z toho dětského pohledu. :)

   Autoři si poradili i s přepisem jejich rozhovorů a nemůžou napsat páté přes deváté. To bych ta kniha pak neměla ani hlavu / patu :)

   Smazat
 4. Mám ráda knížky z období válek a jejich životní příběhy . Někdy stojí rozum nad tím vším co se muselo vytrpět z politický či rasových důvodů. Rada si přečtu něco i z jiného pohledu.

  OdpovědětSmazat
 5. vypadá dobře, ale už jsem o holocaustu četla tolik knížek, že si musím dát zas na pár let pohov :D

  OdpovědětSmazat
 6. Tahle kniha se mi nečetla snadno, právě díky tomu že šlo o vyprávění "dětí". I když člověk věděl, že těchto devět ty hrůzy přežily, tak samozřejmě v tom vidí i ty co tohle štěstí v té době něměli. Hořké a smutné čtení.

  OdpovědětSmazat