čtvrtek 28. listopadu 2019

Robert BRYNDZA : Kanibal z Nine Elms


Kanibal z Nine Elms

  Autor: Robert BRYNDZA
  Žánr: Thriller
  Vydáno: COSMOPOLIS 2019
  Originální název: Nine Elms 
  Počet stran: 464ANOTACE
Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ  nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela. 

Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost začne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen  do právě probíhajícího vyšetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila. 

Nevrací se jen vzpomínky. Vrah napodobitel chce dokončit započatou práci... A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila  tu svoji - chytit dalšího sériového vraha.
*****


POPIS KNIHY

Když jsem navázala zpět svoji spolupráci s nakladatelstvím Cosmopolis a měla možnost výběru recenzních knih,bylo mi hned jasné, po jakých novinkách se budu dívat. Všude na sociálních sítích totiž na mě blikala podzimní novinka britského/slovenského spisovatele Roberta Bryndzy: Kanibal z Nine Elms. Nová kniha, nová série a nová hrdinka. Stejně jako v předchozí sérii s Erikou Fosterovou, žena. Samozřejmě jsem si nevybrala pouze jednu knihu, ale o té druhé budu vyprávět v jiný čas. Poté co se balíček loudal více jak týden po české poště jsem se konečně dočkala. Bryndza byl doma. Večer jsem se do něho začetla a druhý den jsem neměla co číst.....

Detektiv konstábl Kate Marshall má před sebou zapeklitý případ sériového vraha bulvárem přezdívaného Kanibal z Nine Elms. Své oběti, většinou mladé dívky, brutálně zabije, znásilní a šestkrát kousne. Kousance jsou mnohdy tak hluboké, že rány odhalují kosti na mladém ženském těle. Jakýmsi podpisem vraha je krom kousanců a jeho DNA také specifický uzel zvaný opičí pěst. A právě tento uzel dovede podivnou náhodou Kate k sériovému vrahovi. Za tuto náhodu málem zaplatí tím nejcennějším co má, svým životem. 

O 15 let později je díky vlivu mnoha událostí pouhou přednášející na místní univerzitě. Vede kurzy s názvem Ikony zločinu, ve kterém již úvodem seznamuje své studenty s případem, který byl nejen jejím úspěchem, ale také prokletím. 

Do kolotoče stále dobíhajících událostí z minulosti dostane Kate email s prosbou o pomoc při pátrání po zmizelé dívce, která se s největší pravděpodobností stala jednou z obětí Kanibala z Nine Elms. Bohužel žádné důkazy, jež by tento fakt potvrdil, nikdo nemá. Rodiče zmizelé dívky chtějí před svojí smrtí pochovat její tělo a dostát tak jejímu klidu.

Na pomoc si Kate přizvala studentského asistenta Tristana Harpera. Pohledného, vysokého a dobře stavěného mladíka okolo dvaceti let. Během svého pátrání se dostanou do víru současného vyšetřování takzvaného napodobitele Kanibala z Nine Elms

Kdo je oním záhadným napodobitelem a jaké jsou jeho plány? 

Měla by se Kate bát znovu o svůj život?

Výsledek obrázku pro nine elms robert bryndza

HODNOCENÍ 

Novou Bryndzovu sérii jsem vítala s nadšením. Styl britského autora mi sedí již od prvního příběhu s Erikou Fosterovou a  díl od dílu se ze mě stal další přední Bryndzův fanoušek. Na druhou stranu jsem se do čtení pouštěla s jakousi obavou, jak si Bryndza poradil s novou knihou, případem a hlavní hrdinkou. 

Autor nás vtahuje do příběhu krátkým úvodem či můžeme říci prologem o hlavní hrdince Kate Marshall, jež se odehrává v roce 1995 a ve zkratce popisuje chycení sériového vraha takzvaného  Kanibala z Nine Elms. Po tomto krátkém úvodu následuje hlavní příběh odehrávající se o 15 let později, tedy v roce 2010. Zde sledujeme tři dějové linky, které se v jednom momentě propojí: Kate a její soukromé vyšetřování, život Kanibala z Nine Elms v psychiatrické léčebně a jeho matky a samozřejmě taky  příběh vraha napodobitele. Stejně jako u knih s Erikou Fosterovou autor použil er-formu a my se tak dozvídáme informace z různých stran a z různých pohledů. 

Nemohla jsem si pomoc, ale chvilku mi trvalo, než jsem si na novou hrdinku Kate zvykla. Pořád jsem čekala na typické Eričino chování a mnou obdivovanou odhodlanost spojenou s drzostí. To ale rozhodně neznamená,že by Kate nebyla sympaťačka. Jen jak to občas bývá, zvyk je železná košile. Hlavním rozdílem bych mezi nimi viděla jejich přístup k lidem. Erika je přímočará a s ničím se moc nepáře a nedivá se kolem sebe. Občas bych řekla, že chodí až přes mrtvoly. Ale vždy s dobrým úmyslem. Kate je na rozdíl od ní více diplomatická a klidná. Na druhou stranu to také souvisí s tím, že není již policistka s průkazem, ale spíše soukromý detektiv a pokud chce získat informace od lidí potřebuje svůj šarm, kterým nahradí policejní odznak. Anotace navíc popisuje Kate jako ženu s pohnutým osudem. V jejím životě po své skoro jisté smrti podlehla alkoholu, dík kterému přišla o právo starat se o svého syna. Nevím, jak ostatním čtenářům, ale Kateina alkoholová minulost a krátké příběhové pasáže s jejím patronem mi prostě nesedly. Chápu, že autor potřeboval nějakým způsobem oddělit matku a syna po útoku Kanibala z Nine Elms, ale líbilo by se mi tam více něco jiného. Ale to je pouze můj názor. 

Peter, více známý coby Kanibal z Nine Elms, již od počátku působil jako suverén a sexy chlap, který ví co chce a jde si tvrdě za svým. Navíc jeho nadprůměrná inteligence je místy v příběhu až děsivá. Musím zde souhlasit s názorem Hanky z blogu Recenze na knihy, že je Peter celý Dr. Lecter z filmu Mlčení jehňátek. Navíc,jak také píše Hanča, představte si ho pak v cele s tou maskou a mrazení po zádech je tu. To na druhou stranu napodobitel byl pro mě jakousi směsicí rozmazleného a unuděného ,,spratka", jež žádá o pozornost. 
Výsledek obrázku pro nine elms bryndza
Robert Bryndza ve své knižní novince značně přitvrdil a jeho detailní popisování vražd a některých situací mě zarazilo. Dokonce jsem se nejednou přistihla, jak se nad knihou zhnusením šklebím. Vítám, že si tuto schopnost Bryndza uschoval až na příběh o Kanibalu z Nine Elms, protože díky tomu je na scéně úplně jiný Bryndza než kterého jsme doposud mi čtenáři znali. No a co Vám budu povídat k Erice se mi to už tolik nehodí. 

Menším zklamáním pro mě byla jedna z finálních scén Petera (Kanibala z Nine Elms) v psychiatrické léčebně na dvoře. Bohužel nemůžu prozradit více, abych nespoilerovala, ale pro ty, kteří knihu již četli, přišlo mi to přetažené za vlasy a snad i neproveditelné :D

Tak či tak patří autorovi velké uznání za jeho další tvůrčí počin. Do knihy jsem se začetla odpoledne a jak už jsem psala, druhý den jsem neměla co číst. Zajímavý a napínavý příběh by rozhodně neměl ujít Vaší pozornosti.

Já velmi děkuji nakladatelství COSMOPOLIS nejen za poskytnutí recenzního výtisku, ale také za to, že knihy od Roberta Bryndzy vůbec vydávají. Pokud Vás moje recenze zaujala, knihu si můžete zakoupit třeba zde!
Díky za přečtení recenze až sem! 
VašeRobert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku se svým manželem Jánem. Jeho prvního thrilleru, Dívky v ledu, se v zahraničí již prodaly více než dva miliony výtisků, byl označen jako The Wall Street Journal a USA Today bestseller a práva byla prodána do devětadvaceti jazyků. Dívka v ledu je první díl  poutavé série s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou. I jeho další pokračování Noční lov, Temné hlubiny, Do posledního dechu, Chladnokrevně a Smrtící tajnosti se drží na předních příčkách nejprodávanějších knih. Nyní Robert Bryndza pracuje na dalších případech nové hrdinky Kate Marshall. Kromě těchto dvou sérií je taktéž autorem romanticky laděných zahraničních bestsellerů. 

16 komentářů:

 1. Já Hannibala Lectera miluju a prostě jsem si nemohla pomoci. Peter, jako by mu z oka vypadl :)

  OdpovědětSmazat
 2. Je pravda, že Bryndza je stále Bryndza a přeci jen to není Bryndza :D

  Jinak k té části, kterou nemůžeš prozradit. Já jsem si celou dobu říkal, jak to jako provedli. Přišlo mi to až moc akční, jako do Ameriky :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně jsem na jedné recenzi četla, že alkoholové ,,drama" nesedělo více lidem :D

   Smazat
 3. Zní to dobře, ale já mám s novými thrillery a detektivkami docela problém, protože jsou na ně obvykle obrovské reklamy a nakonec ty knížky za to až tak nestojí... tak už čtu jen vybraný autory nebo čekám na víc recenzí:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To znám. Já to stejné mám zase s českými autory, bohužel :/

   Smazat
 4. Knihy autora mě už nějakou dobu lákají, ale zatím jsem se k nim nedostala. :) Možná teď s novou sérií?? :))

  OdpovědětSmazat
 5. Od Bryndzu som čítala Divku v Ledu a bola som milo prekvapená, aj keď detektívky sú u mna na poslednom mieste. Nevravím že nie, ale nie tak často. Ale Erika mi skutočne sadla aj Bryndzov štýl, tak uvidíme. Aj keď aj ja som taká porovnávacia... určite by mi dlhšie trvalo kým si zvyknem na novú postavu,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je snad asi naše povaha :D Je to autor zaměřený na ženské hlavní hrdinky, srovnávat se nějak musí no :D

   Smazat
 6. Docela zvažuji, že by to mohla být moje první bryndzovka... To, že je to úplně nová série, mi hraje do karet.

  OdpovědětSmazat
 7. To vypadá na novou, dobrou sérii :) Zatím jsem od Bryndzy četla jen dvě knihy, ale hodlám to napravit :)Skvělá recenze :)

  OdpovědětSmazat
 8. Skvělý začátek, celkově se mi knížka líbila, ale na zadek jsem si z ní nesedla. Přesto se těším na další díly :D

  OdpovědětSmazat
 9. Tak konečně i já se chopila šance si konečně přečíst něco od Bryndzy a nechala si od Báry tuhle novinku poslat. :-)
  Pustila jsem se do ní hned na začátku roku. A článek pomalu, ale jistě sepisuju, tak jsem si našla čas si přečíst tvůj názor.
  Tím že nemám srovnání s první sérií autorových knih s vyšetřovatelkou Erikou, tak mi Kate sedla na první dobrou. Knihu jsem se vzrušením hltala stránku po stránce, ale musím přiznat, že chvílemi jsem ji musela na kratičký čas odložit. Když vrah napodobitel zabijel tu svoji druhou oběť. Fujky! Ale i tak se ze mě asi stal nový fanoušek autora! :-))

  OdpovědětSmazat