pátek 8. listopadu 2019

Patrik KLÁN a Radek ŠTÍCHA: Nártoun Olin vypráví

Výsledek obrázku pro nártoun olin
Výsledek obrázku pro nártoun olin    Autor:  Patrik KLÁN
  Ilustrátor:  Radek ŠTÍCHA
  Žánr: Knihy pro děti
  Vydáno: NÁRTOUN OLIN  2019
  Počet stran: 64  ANOTACE
  Redaktor Pralesních novin Nártoun Olin vás zavede svým roztomile upřímným vyprávěním s tajemnou zápletkou do zvířecí říše, kde se setkáte se spoustou rošťáků, kteří nemají nouzi o dobrodružné zážitky, ale ani o všelijaké průšvihy. Lev Tonda a bobr Pepa, navzdory mnoha nástrahám, nakonec zachrání nejen své přátelství, ale vlastně celou zvířecí říši. A ještě si při tom užijete plný pytel legrace. 

  Naši čtenáři budou pátrat  a dostávat otázky, takže se sami mohou stát Olinovými spolupracovníky. A vy dospěláci, co si myslíte, že  už dávno nejste dětmi, se sami rychle vrátíte do těch kouzelných let, kdy nic není nemožné...
  *****

  POPIS KNIHY

  Minulý týden se mi konečně dostala do rukou první dětská prvotina od úžasných tatínků  - Patrik Klána, Radek Štícha - , jež zasvětili svůj život vlastním dětem, se kterými společně vytváří nejen zábavné a poučné příběhy, ale také kouzelné a pestré obrázky. A tak vlastně vznikla kniha pro děti Nártoun Olin vypráví

  Výsledek obrázku pro nártoun olinPokud slyšíte o zvířátku jménem NÁRTOUN poprvé a netušíte o jaké zvířátko se jedná, nevěšte hlavu. Nártoun Olin se Vám sám představí v samotném úvodu své knihy. Popíše Vám jak vypadá, jak přišel ke svému zvláštnímu jménu a především Vám sdělí několik informací o své rodině a životě ve zvířecí říši. Olin, a to jsem Vám zapomněla říci už v úvodu, je totiž redaktor Pralesních novin! No a to znamená, že Vás svým vyprávěním přenese do svého zvířecího světa, ve kterém se setkáte se spoustou zvířecích rošťáků. 

  V této první knize na nás čeká ústřední dvojice bobr Pepa a lev Tonda. Dva zvířecí kamarádi, kteří se rádi pošťuchují, i když je všem nad slunce jasné, kdo z boje vyjde jako vítěz. Jenomže tohle nejsou jen obyčejná zvířátka. Bobr Pepa totiž v sobě objevil zvláštní nadání vidět to, co ostatní ne. Zdá se Vám to povědomé? Ještě aby ne! Protože tenhle dar mají i naše úžasné malé děti. 

  Výsledek obrázku pro nártoun olin
  A jak naši dva zvířecí kamarádi rostou, zažijí společně nespočet dobrodružství, díky kterým se i my čtenáři seznamujeme s ostatními obyvateli pralesa. Za zmínku stojí určitě starý hroch, pomalý oslík, ,,bezhlavá" žížala nebo želvák Franta. Ale to je jen malý výtah účinkujících zvířátek ve vyprávění Nártouna Olina. 

  No a teď se dostáváme k tomu hlavnímu. O čem vlastně tahle kniha je! Je totiž o dvou kamarádech, kteří společně vymýšlí takové rošťárny, které se mnohdy jejich rodičům nelíbí. A jak to tak v pohádkách i zvířecím světě bývá, stane se něco, co naše dva nejlepší kamarády rozkmotří.

  Možná si teď říkáte, co tak strašného se vlastně stalo, že se přestali kamarádit a jestli k sobě ještě někdy najdou cestu, přestože jim to příliš zvířátek nepřeje. Pokud Vás to trápí, znám jedno řešení!  Výsledek obrázku pro nártoun olinHODNOCENÍ 

  Tak tohle se tatínkům opravdu povedlo! Po dlouhé době jsem konečně četla dětskou knihu, která má hlavu a patu a nejde jen, promiňte mi za to slovo, o ,,stupidní" vymývačku dětí. Já osobně mám ve většině případech velký problém s moderní tvorbou knih pro děti, jež dětem prostřednictví příběhu nic nepředává a jsem velice ráda, že v tomto případě se tak nestalo. 

  Silný příběh o přátelství procházející těžkou životní zkouškou ukazuje jak nespravedlivý a těžký život může být. Přesto je napsán s jakousi lehkostí blízkou pro malé i velké čtenáře. Každý si v knize najde to své a věřím tomu, že pokud knihu budete číst podruhé či potřetí, najdete v ní pokaždé něco jiného. 


  Jednoduchý a přesto duchaplný příběh je zasazen do prostředí pralesu a přesto mají jednotlivá zvířátka česká jména, jež jsou malým dětem jednoznačně bližší. Možná to bude působit zvláštně pro dospěláky, ale buďme upřímní, o ty tolik nejde. 


  Nártoun Olin navazuje úzký vztah se svými čtenáři již na úvod knihy a pokračuje s ním na dvojstraně s názvem Pralesní hádanka. Zde autoři vyzývají malé čtenáře k zapojení do dalšího tvoření příběhů. ,,Nutí" je k zamyšlení a následné tvorbě ať už pomocí textu či obrázku. Jedním slovem prostě NÁDHERA! Podpora rozvoje dětské fantazie je zde na jedničku a kdybych stále ještě teď učila, pracovala bych s touto knihou v mnoha hodinách. 


  Několik slov si zaslouží také grafické zpracování Nártouna Olina, za které vděčíme úžasnému malíři Radkovi. Obrázky jsou vytvořené coby právě zachycené fotografie redaktorem Olinem. V porovnání s ostatními dětskými knihami jde pouze o jakési momentky příběhu a je na malém čtenáři, aby pracoval se svoji fantazií a příběh si tak dokreslil k obrazu svému. Vidíte? Opět jsme narazili na ten rozvoj dětské fantazie a představivosti. 


  Z celé knihy je cítit, že si pánové dali na své dětské prvotině opravdu záležet. Dokázali se díky svým dcerám vcítit do malé dětské dušičky a napsat jim příběh šitý přímo na míru. 


  Děkuji za úžasnou jízdu a přeji autorům mnoho úspěchů s dalšími příběhy Nártouna Olina.   Díky za přečtení recenze až sem! 
  Vaše

  *****
  autori-radek-patrik-ig.jpg

  S oblibou o sobě říkáme, že jsme takoví rozkvetlí taťkové kamarádi, známe se dlouho a společné zájmy, což je malování a psaní nás báječnou energií přeneslo k vytváření dětských knih. 

  Nártoun Olin vypráví je naši dětskou prvotinou, ale budou následovat další. Toto vytváření je naším skutečně krásným koníčkem, jelikož neděláme nic jiného, než si povídáme s našimi dětmi a společně vymýšlíme příběhy a obrázky, které jsou jak poučné, tak zábavné.
  6 komentářů:

  1. Ty obrázky jsou strašně roztomilé :D Líbí se mi, že je to práce dvou tatínků, kteří na tom, jak jsem pochopila, pracovali se svými dcerami, aby zjistili, co se dětem líbí a nelíbí. Jsou to prostě spisovatelé a malíři z praxe :)

   Opravdu povedená práce.

   Pěkná recenze :)

   OdpovědětSmazat
   Odpovědi
   1. Já jsem z knihy stále nadšená a těším se na další :))

    Smazat
  2. Už jsem na knihu narazila myslím při nákupu knih na Dobrovským. Jenomže jsem na ni nečetla žádné reference a teď konečně vidím, o čem kniha je a jak vypadá uvnitř. Asi zauvažuji jako dárek k Vánocům pro děti.

   Jana

   OdpovědětSmazat
  3. Opravdu roztomilá knížka! Kdybych se chystala mít malého prcka, knížka by hned přibyla v knihovně. A chválím za recenzi, moc pěkná.

   OdpovědětSmazat
  4. No už z toho důvodu jsem to malému četla alespoň do bříška :D

   Moc děkuji :)

   OdpovědětSmazat