neděle 3. listopadu 2019

Alafair BURKE : Ta lepší z nás
  
  Autor: Alafair BURKE  
  Žánr: Thriller 
  Vydáno: METAFORA 2019
  Originální název: The Better Sister 
  Počet stran: 336

  ANOTACE
  Chloe a Nicky, dvě sestry, každá naprosto jiná. Ambiciózní a úspěšná Chloe se po studiích přestěhovala z rodného Clevelandu do New Yorku, kde získala vysněnou práci ve vydavatelství časopisů. Její starší sestra - vždy divoká a víc než nezodpovědná - se mezitím provdala za nadějného mladého právníka Adama a porodila mu syna Ethana. Postupem času se sestry navzájem odcizily. 

  Nyní, o víc než patnáct let později, se jejich život dramaticky změnil - Adamovou ženou je dnes Chloe. Poté co je Adam ve svém víkendovém domě zavražděn, musí Chloe, ač nerada, do svého života vpustit biologickou matku svého dospívajícího adoptivního syna Ethana, musí obě ženy odložit nedůvěru a starou zášť, aby ochránily své nejbližší. Dokážou ale uniknout své minulosti?


  *****  POPIS KNIHY

  Konečně jsem tady se slíbenou recenzí na knihu Ta lepší z nás, kterou jsem si vybrala coby recenzní výtisk k obnovení spolupráce s nakladatelstvím Metafora. Zatímco jsem netrpělivě očekávala novinku od americké spisovatelky a právničky Alafair Burke, procházela jsem internet a hledala veškeré informace o pro mě doposavad neznámé spisovatelce. Prozatím většina autorčiných knih se drží v pásmu okolo 70-80% což není vůbec málo, ale v porovnání se současnými a oblíbenými autory to zase není nic moc. Pojďme se ale teď podívat konkrétně na podzimní novinku, jež je popsána jako spletitý a napínavý thriller z domácího prostředí.

  Dvě sestry jako oheň a voda. Jedna klidná a ambiciózní, kdežto  druhá divoká a nezodpovědná. To jsou sestry Chloe a Nicky z Clevelandu. Chloe se odstěhuje za prací do New Yorku a jediné co ji chybí ke štěstí je milující a podporující manžel po jejím boku. Nicky vymetá jeden večírek za druhým a tahá se s každým chlapem, jež se namane. Tedy až do doby než potká nadějného a pohledného právníka Adama. Jak dlouho to ale temperamentní Nicky s Adamem vydrží?

  Odpověď najdeme o 15 let později. Nicky žije neznámo kde a její nešťastný osud vžene její sestru Chloe do náručí jejího již exmanžela Adama. Ten po boku ambiciózní a feministické Chloe, jako kdyby dostal druhou mízu a začal znovu žít. Spolu s Chloe vychovávají syna Ethana, syna Nicky a Adama. 

  Ale ne vždy se život odvíjí tak, jak si ho naplánujeme a Chloe nachází svého milovaného muže Adama zavražděného v jejich víkendovém domě. Její život se v tu chvíli rozpadl jako domeček z karet. Jediné na čem ji ještě záleží, je ochránit syna Ethana před světem, policií a biologickou matkou ať to stojí, co to stojí. 

  Během vyšetřování se totiž do hledáčku policie dostává právě Ethan a je jediným hlavním podezřelým. Všechny důkazy navíc svědčí proti němu. Na dobu vraždy nemá alibi, našla se u něho tráva, sklo v domě bylo rozbito z domu a alarm byl vypnutý. Nepomáhá mu ani fakt, že se se svým otcem hádal více než je zdrávo. Na scénu se proto vrací biologická matka Ethana, Nicky, a je ochotná svého syna chránit stejně tvrdě jako Chloe.  Jak tahle hra na kočku a myš může skončit?  HODNOCENÍ 

  Za svůj život jsem přečetla již značné množství thrillerů, psycho-thrillerů a detektivek a na základě svých zkušeností s těmito žánry posléze recenzuji i jednotlivé knihy. Dostane-li se mi ale do rukou nová kniha či nová autorka snažím se být během recenzování objektivní jak jen nejvíce to jde.

  Jak již bylo psáno je Alafair Burke vystudovaná právnička a psycholožka. V současné době vyučuje právo na právnické fakultě Hofstra. Proč to ale znovu zmiňuji. Burke ve své knize skvěle popsala lidské chování v několika různých krizových situacích. Ať už jde o chaotické chování ve stresu, v případě obrany blízkého člověka či strachu. Vždy odpovídalo jakémusi psychologickému vzorci, což se mi velmi líbilo. Je vidět, že své vlastní poznatky z dob studií umí bravurně použít. 

  V knize najdeme také další prvky z autorčiny další působnosti, a to z práva. Odborná právnická terminologie, policejní postupy a právnická logika. Naneštěstí v tomto případě to bylo pro mě zklamání a dobře našlápnutý příběh s sebou přinášel první trhliny. Je na škodě, že autorka věnovala začnou část knihy soudnímu procesu Lid versus Ethan. Na mě osobně toho bylo najednou moc a příběh skomíral na mrtvém bodě, kdy se nic nedělo. Této části autorka věnovala 134 stran a já bych je rozhodně ,,skrouhla" na polovinu, aby kniha tolik neutrpěla. 


  Ani jedna z hlavních či vedlejších postav mě příliš neučarovala a nezískala si tak moji pozornost. Nejméně oblíbeným se nicméně stal Ethan, k čemuž přispělo obzvláště jeho pubertální a tvrdohlavé chování, které mě dostává do varu nejen v knihách, ale také v běžném životě. A nesmím zapomenout na Adama. V průběhu rozmotávání zápletky určitě pochopíte proč!


  Pokud nečtete detektivky / thrillery tak často jako já, bude pro vás závěrečné rozuzlení určitým překvapením. V případě ale že už máte v tomto žánru nějakou praxi, určitě uhodnete vraha na základě poskytnutých indícii. 


  Suma sumárum bych knihu Ta lepší z nás zhodnotila jako nenáročnou detektivku - ne rozhodně thriller! -  pro čtenáře, kteří si rádi dávají dohromady jednotlivé indície do sebe. Nebo naopak pro ty, jež se jakýmkoliv způsobem více zajímají o právnické a policejní postupy během vyšetřování. 


  Na závěr bych poděkovala nakladatelství Metafora za možnost vybrání recenzní knihy a jsem moc ráda, že jsem se s autorkou mohla seznámit. 

  Zaujala vás kniha?

  Tak neváhejte a kupte si ji ZDE.

  Díky za přečtení recenze až sem! 
  Vaše  Výsledek obrázku pro alafair burke


  Dcera J.L.Burka se narodila ve Fort Lauderdale, Florida. Studovala psychologii na Reed College a práva na Stanford Law School. Pracovala jako náměstek prokurátora v Portlandu, novinářka a spisovatelka. V současní době žije v New Yorku a je profesorem práva na Právnické fakultě Hofstra. 

  Autorka detektivních sérií s newyorskou policistkou Ellie Hatcherovou a portlandskou prokurátorkou Samanthou Kincaidovou. 

  9 komentářů:

  1. Po knize už jsem párkrát koukala, ale rozhodla jsem se, že ji nechám být. No, po tvé recenzi zní dobře, ale zatím ji nechám být. Přece jen mám v plánu jiné knihy. :)

   OdpovědětSmazat
   Odpovědi
   1. Jak píšu, kniha nebude pro každého, ale už jsem si psala s několika lidmi a byli nadšeni. Takže paráda :)

    Smazat
  2. Tohle je knížka úplně pro moji mamku. Nemá ráda severské detektivky, protože jsou moc surové. Naopak je pro spíše pro takovou klasiku jako je Agatha Christie :D
   Myslím, že tohle by se ji mohlo líbit :)

   OdpovědětSmazat
  3. Tak tohle mi přijde strašně zmotané 😀. Než jsem se dostala ke tvému popisu knihy, byla jsem hrozně zmatená. Ale teď musím říci, že ačkoli mě to zaujalo, myslím, že se nejprve pustím do té hromady, co mám doma. Nicméně mě vždy zajímaly takové ty příběhy o sestrách, je to takové psycho 😀

   OdpovědětSmazat
   Odpovědi
   1. Já když jsem četla anotaci tak jsem byla taky zmatená, neboj :D
    Ale ono se to díky bohu strašně rychle vše vysvětlí :D
    Jo to znám, já mám sestru dvojče a občas si říkám, že bychom měly spolu napsat knihu taky .D

    Smazat
  4. Pro me to byla prumerna kniha a jak pises, rozhodne to nebyl thriller, ten si predstavuji jinak :-)

   OdpovědětSmazat
  5. Začátek byl trochu chaotický, protože se musela vysvětlit právě jaká byla Nicky, kariéra Chloe a Adama. Než se dostalo k samotné vraždě tak to chvilku trvalo. Soudní proces zabral pomalu polovinu knihy. Ale zas tam bylo několik překvapivých odhalení. Taky bych knihu neoznačil jako thriller, ale spíš jako drama.

   OdpovědětSmazat