úterý 22. října 2019

B.A. PARIS : Přiveď mě zpátky

    Autor: B. A. Paris


  Žánr: Thriller 


  Vydáno: MOTTO 2019


  Originální název: Bring me back 


  Počet stran: 288  ANOTACE
  Byli mladí a zamilovaní. Na dovolené ve Francii zastavili u benzinové pumpy a Finn si odksočil. Když se vrátil, byla Layla pryč a už ji nikdy neviděl. Aspoň tak vypovídal na policii. O mnoho let později se Finn zasnoubil s Laylinou sestrou Ellen. Jenže najedou zavolala policie, že někdo Laylu spatřil. Začaly se objevovat dávno ztracené věci z její minulosti, tajné zprávy, různé stopy a varování. 
  Co neznámý chce a kolik toho ví?


  *****

  POPIS KNIHY


  Anglická spisovatelka B. A. Paris v tomto roce přinesla na český trh - v pořadí již třetí - psychologický thriller s názvem Přiveď mě zpátky.  Každá z jejich knih je jiná a jedinečná, a přesto u nich najdeme společného jmenovatele, a to je překvapivý konec. Možná z tohoto důvodu jsem měla před čtením až příliš velká očekávání. K tomu se ale vrátím později. Teď trochu něco ke knize samotné. 

  Autorka rozdělila thriller na tři knižní části. 


  V první části příběhu se ocitáme o několik let později po nešťastném a záhadném zmizení Finnovy snoubenky Layly. Finnův život šel dál a dokonce se znovu zasnoubil. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by jeho novou snoubenkou nebyla Laylina sestra Ellen. Jejich život je takřka dokonalý dokud nespatří světlo světa zvěsti o tom, že je Leyla možná naživu. Je ale možné, aby po tolika  letech psala právě Leyla Finnovy ony výhružné zprávy? Je jejím záměrem zabránit sňatku Finna a Ellen jen proto, aby získala manžela zpět? Jestli ano, tak ale proč? A kde po celou tu dobu byla? Zatímco se pomalým krokem odhaluje zápletka s mrtvou/nemrtvou manželkou Leylou, my se můžeme zaměřit více na společné chvilky Finna a Leyly za pomocí několika autorčiných flashbacků. 


  V druhé části se ocitá hlavní hrdina Finn pod palbou nenávistných zpráv (překvapivě živé) manželky Leyly, jež udělá pro svůj návrat první poslední. Veškeré zábrany jdou stranou a myšlenky na vraždu vlastní sestry jsou den ode dne silnější. Co ale ve skutečnosti chce Finn sám Leylu nezajímá a co hůř sám Finn to ani neví. 


  Jak je určitě již zřejmé, ve třetí části dochází k rozuzlení celého příběhu Finn - Ellen - Leyla. Jak se nakonec Finn rozhodne a jaké tajemství vyjdou na povrch se dozvíte, jen pokud knihu otevřete....  HODNOCENÍ 

  Přiznám se, že kdybych neznala autorčin styl psaní, tak bych asi knihu odložila někde v půlce druhé části. Oproti předešlým knihám je už od úplného začátku do očí bijící jednoduchá až příliš primitivní zápletka, jež určitě mnohé čtenáře odláká. Poměrně rychle tak kniha postrádá jakékoliv napětí, spád i nápad. Přesto však jsem stále v hloubi duše doufala, že autorka ještě nevytáhla všechny esa z rukávu. 

  Již od prvních stránek na mě Layla působila jako naivní mladá dívka a těžko říci zdali šlo o spisovatelčin záměr či nikoliv. Nicméně pravě její naivita byla značně rušivý element po celou dobu první části knihy. Nemůžu zacházet příliš do detailů, ale v druhé a třetí části projde její osobnost diametrální změnou. 


  Finn je v porovnání s Laylou typický sympaťák a klaďas každého příběhu. Tedy dokud nepřijdou na řadu flashbacky společného života, ve kterých působí notně arogantně. Je ale možné, že to je pouze moje vnímání hlavního hrdiny. 


  Porovnám-li všechny tři autorčiny doposud vydané knihy patří dubnová novinka k těm nejslabším. A nezachrání to ani skutečnost, že finálové rozuzlení opravdu stálo za to. V hlavě jsem měla asi tři varianty možného finále, ale to s čím autorka přišla - byla prostě jedním slova pecka!!! Člověk při čtení jen nevěřícně kroutí hlavou a nemůže uvěřit tomu, co se mu děje před očima (a to se to tam navíc dělo celou dobu). Naneštěstí, jak jsem již psala, nemohlo několikastránkové dechberoucí napětí zachránit skomírající průběh děje. 


  I tak jsem ráda, že jsem si knihu pořídila do své sbírky. B.A.Paris mě baví a zařadila bych ji k spíše jednodušším a odpočinkovým autorkám thrilleru (pokud tedy nějaké takové označení existuje), která nikdy nezklame. Váháte-li zdali si knihu přečíst, doporučuji začít předešlými knihami ať už Za zavřenými dveřmi nebo V pasti lží. Poté uvidíte, jestli Vám autorčin odlehčený styl sedí. 

  Díky za přečtení recenze až sem! 
  Vaše
  B.A.Paris vyrostla v Anglii, ale většinu svého dospělého života strávila ve Francii. Pracovala v oblasti financí, ale i také jako učitelka. Je matkou pěti dcer. Jejím prvním románem se stala kniha Za zavřenými dveřmi. V on-line rozhovoru se svěřila, že její celoživotní láska ke knihám začala už v raném dětství. 

  Jméno B.A.Paris je pseudonym, autorka se jmenuje Bernadette MacDougall.

  6 komentářů:

  1. Na tuto autorku už mám nějakou tu dobu zálusk. Ale teda se k ní stále nemůžu dostat. :D Doufám, že brzy se už k ní dostanu. :)

   OdpovědětSmazat
   Odpovědi
   1. Určitě doporučuji jako odpočinkovou ,,thriller " pauzu třeba od severských :D

    Smazat
  2. Krásná recenze a souhlasím s tebou, že ve srovnání s předešlými autorčinými knihami byla tahle nejslabší.
   Můj osobní názor je, že s prvotinou Za zavřenými dveřmi autorka nasadila tak vysokou laťku, že málo která další kniha se ji vyrovná nebo ji dokonce předčí.

   PS: Katy, vítej zpět v blokovém světě ;)

   OdpovědětSmazat
  3. Opravdu krásně napsaná recenze a těším se až mi tu knížku půjčís a já se dozvím zápletku.
   Více takových skvělých recenzí at ať si nejen já ale i ostatní udělají větší rozhled co se týče kvalitních knih.

   OdpovědětSmazat